GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
marius_alexe
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 10, 2018 11:48

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de marius_alexe »

Florin Pata scrie:Domnu' sfatuitor in arta fotografica ! Nu sunt poze de peisagistica ! Focusul e pe pescar ...nu pe orizont . Dupa sfatul tau ar iesi pescarul si pontonul "strambe" . Sau vrei ca pescarul sa arate in poza ca Michael Jacksonb . In plus malul departat nu e drept , distanta intre maluri nu e constanta . Pozele sunt corect facute . Spor !
Esti sigur ca stii ce spui ? Ai idee ce inseamna o fotografie corecta : compozitie, expunere, incadrare, focus ? Ca in orice domeniu, o fotografie corecta (tu ai afirmat ca sunt corecte) trebuie sa respecte niste primcipii de baza, printre care si linia orizontului. Stiu...o sa imi spui ca suntem la pescuit. Limba romana respecta o gramatica obligatorie indiferent ca esti scriitor de romane sau un simplu vanzator la butic.

Spui ca focusul este pe pescar. Stii sa imi definesti termenul de "focus" ?! In ultimele poze, focusul este pe stuf, nu pe pescar.

Avatar utilizator
zuuluf
Mesaje: 533
Membru din: Joi Aug 05, 2010 18:08
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de zuuluf »

Salut, cer scuze de deranj, EDI nu cred ca a afirmat vreodata ca ar fi fotograf profesionist cum probabil aveai asteptarile astea, e un simplu om care face niste poze ca noi cei de acasa sa avem CE vedea.
Nu cred ca are vreo relevanta ca nu e in focus, ca nu a prins nu stiu CE cadru, astea sunt chestii care doar un fotograf profesionist le-ar intelege si critica.
Din punctul meu de vedere: bravo EDI pentru CE faci si iti multumim.
Voinescu Ciprian

marius_alexe
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 10, 2018 11:48

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de marius_alexe »

In primul meu post, am facut doar o recmandare catre Edi. Nu a fost o critica. Consider ca o recomandare este bine venita, pentru cine doreste sa performeze.

Al doilea post a fost o consecinta a comentariului lui Florin, care sustine ca fotografiile sunt corect facute. Ei bine, nu sunt corect. "Este multi pesti in lac" este gresit. "Sunt mult pesti in lac" este corect. Din ambele fraze se intelege perfect, doar ca una este gresita si alta este corecta.

Felicitari Edi pt initiativa si imi cer scuze daca s-a interpretat eronat recomandarea mea.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de Alexandru Popescu »

marius_alexe scrie:In primul meu post, am facut doar o recmandare catre Edi. Nu a fost o critica. Consider ca o recomandare este bine venita, pentru cine doreste sa performeze.

Al doilea post a fost o consecinta a comentariului lui Florin, care sustine ca fotografiile sunt corect facute. Ei bine, nu sunt corect. "Este multi pesti in lac" este gresit. "Sunt mult pesti in lac" este corect. Din ambele fraze se intelege perfect, doar ca una este gresita si alta este corecta.

Felicitari Edi pt initiativa si imi cer scuze daca s-a interpretat eronat recomandarea mea.
"Sunt mult(i) pesti in lac? care varianta este corecta, m-ai ametit si pe mine.


BRAVO EDI! GO FOR IT! NU conteaza ca sunt strambe, important este ca ne delectam ochii!! De apreciat!!! Dai bataie pune cu miile!!!!! Sa vedem cum altii dau elicopter cu saculet pe el :d .
...

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de Florin Pata »

marius_alexe scrie:
Florin Pata scrie:Domnu' sfatuitor in arta fotografica ! Nu sunt poze de peisagistica ! Focusul e pe pescar ...nu pe orizont . Dupa sfatul tau ar iesi pescarul si pontonul "strambe" . Sau vrei ca pescarul sa arate in poza ca Michael Jacksonb . In plus malul departat nu e drept , distanta intre maluri nu e constanta . Pozele sunt corect facute . Spor !
Esti sigur ca stii ce spui ? Ai idee ce inseamna o fotografie corecta : compozitie, expunere, incadrare, focus ? Ca in orice domeniu, o fotografie corecta (tu ai afirmat ca sunt corecte) trebuie sa respecte niste primcipii de baza, printre care si linia orizontului. Stiu...o sa imi spui ca suntem la pescuit. Limba romana respecta o gramatica obligatorie indiferent ca esti scriitor de romane sau un simplu vanzator la butic.

Spui ca focusul este pe pescar. Stii sa imi definesti termenul de "focus" ?! In ultimele poze, focusul este pe stuf, nu pe pescar.
Eu sunt sigur de tot ce spun ! Nu am afirmat ca sunt fotografii am spus poze iar unul din domeniu intelege diferenta .
Daca erai un mare priceput il sfatuiai sa lucreze mai mult la unghiuri .
Am afirmat ca sunt facute corect in sensul ca pescarii apar in pozitii naturale iar daca ar fi aliniat aparatul la linia orizontului pescarii ar fi aparut in pozitii nenaturale .
Ma bucura intotdeauna cand gasesc un mare iubitor de gramatica . Numai ca atunci cand te bagi intr-o discutie sa dai sfaturi , e bine sa stapanesti subiectul . "Pozele sunt corect facute sau...facute corect !" . Foarte corect gramatical . "Pozele" sunt in perfect acord cu "sunt facute" . Cum sunt facute pozele = CORECT !
Probabil tu un "universitar" ai fi folosit "Pozele sunt corecte :lol: facute" - vai , vai , vai !
Nu exista "primcipii" ci doar principii :lol: !
Vaiiii , vaiiii , vaiiii ce ustura ochii gramatica ""Sunt mult pesti in lac" este corect" :lol:
"Sunt mult pescari" care se baga intr-un domeniu unde sunt... in eroare totala :lol: !
Ultima oară modificat Vin Iun 01, 2018 15:16 de către Florin Pata, modificat de 4 ori în total.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de Florin Pata »

marius_alexe scrie:In primul meu post, am facut doar o recmandare catre Edi. Nu a fost o critica. Consider ca o recomandare este bine venita, pentru cine doreste sa performeze.

Al doilea post a fost o consecinta a comentariului lui Florin, care sustine ca fotografiile sunt corect facute. Ei bine, nu sunt corect. "Este multi pesti in lac" este gresit. "Sunt mult pesti in lac" este corect. Din ambele fraze se intelege perfect, doar ca una este gresita si alta este corecta.

Felicitari Edi pt initiativa si imi cer scuze daca s-a interpretat eronat recomandarea mea.
:lol:

Multumim Edi pentru poze ! Si comentariile ajuta la perfectionare , ai tot timpul !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

marius_alexe scrie:In primul meu post, am facut doar o recmandare catre Edi. Nu a fost o critica. Consider ca o recomandare este bine venita, pentru cine doreste sa performeze.

Al doilea post a fost o consecinta a comentariului lui Florin, care sustine ca fotografiile sunt corect facute. Ei bine, nu sunt corect. "Este multi pesti in lac" este gresit. "Sunt mult pesti in lac" este corect. Din ambele fraze se intelege perfect, doar ca una este gresita si alta este corecta.

Felicitari Edi pt initiativa si imi cer scuze daca s-a interpretat eronat recomandarea mea.
Tipic romanesc. La fotbal, curve si politica se pricep toti..mai nou vad ca si la foto. Ptr sugestii si reclamatii avem varianta PM. Mult mai elegant si civilizat. Chiar si ptr fotograf..
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de gabi1 »

Probabil tu un "universitar" ai fi folosit "Pozele sunt corecte :lol: facute" - vai , vai , vai !
Gramatica, ca "gramatika",uzanţele ne ocupă tot timpul... :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

marius_alexe
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 10, 2018 11:48

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de marius_alexe »

Florin, imi cer scuze daca am fost gresit inteles. Referitor la "erorile gramaticale" cred ca se intelge din modul in care scriu ca acelea au fost erori generate de scrisul de pe telefon.

Vladut, am retinut solicitarea ta si voi tine cont de ea pe viitor.

Succes, Edi !

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: GALERIE FOTO MANSA 2 CAMPIONAT AGVPS 2018

Mesaj de claudiupascu »

Vladut dar nu ne spui si noua de ce nu este Gor la Corbu.Nu cred ca e la alt concurs.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”