AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie: Aceeasi parere o ai si despre Hirisi?
Nu ... Astia sunt un fel de Samsung. :)

Habar nu am de ei. Cum spuneam, sunt 20 de modele asemanatoare pe site-urile chinezesti.

Cauta si tu si vezi daca au functiile la fel, daca au auto mute ( ca sa verifici daca integratul este acelasi ),
contactul bateriei daca este pe fir sau pe lamele, .... vezi daca ti se schimba pe loc un avertizor defect sau daca se retrage si se inlocuieste setul cu totul , asa cum a fost acum 2 ani cu un lot de la Hakuyo 2017, vezi pe cine poti sa certi daca ai probleme cu ei. Chestii din astea.
Daca sunt ca la Hakuyo, atunci inseamna ca sunt la fel. :)

Le-am mai spus eu cu toata prietenia, ca doar sunt prietenii mei. Cand copiezi un produs, incearca sa copiezi din alea cu adaosuri nesimtite, pastreaza calitatea si scade pretul, ca asa vei castiga . Atunci cand incerci sa copiezi un produs bun numai pentru faptul ca se vinde bine, produs cu un adaos mic si fixat in piata prin seriozitate, incercand sa reduci calitatea pe ici pe colo pentru un pret mai bun, niciodata nu vei face nimic.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de gabize »

Cum senzorii Hakuyo 2013 nu au topic dedicat, sper că nu încurc prea tare postând aici.
Ieri îm pregăteam echipamentul pentru o partidă de 24h şi am văzut că unul dintre senzori, chiar şi cu baterie nouă şi bună, emite la intervale regulate un sunet iar LED-ul alb clipeşte. E semn de baterie descărcată, dar cum spuneam are baterie bună (pe alţi senzori merge perfect). Staţia îl recunoaşte, deci e împerecheat cu ea.
În ultimă instanţă, voi căuta un senzor nou şi-l înlocuiesc.
Şi acum întrebările:
1. Aţi întâlnit manifestarea aceasta, cunoaşteţi remediul?
2. Unde mai găsesc un senzor 2013 (verde, dar până la urmă nu contează) de cumpărat?
3. Care este procedura de înregistrare pe staţie a unui senzor nou şi implicit de scoatere a unuia vechi?

Mulţumesc!
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabize scrie:
Joi Iul 04, 2019 10:51
Cum senzorii Hakuyo 2013 nu au topic dedicat, sper că nu încurc prea tare postând aici.
Ieri îm pregăteam echipamentul pentru o partidă de 24h şi am văzut că unul dintre senzori, chiar şi cu baterie nouă şi bună, emite la intervale regulate un sunet iar LED-ul alb clipeşte. E semn de baterie descărcată, dar cum spuneam are baterie bună (pe alţi senzori merge perfect). Staţia îl recunoaşte, deci e împerecheat cu ea.
În ultimă instanţă, voi căuta un senzor nou şi-l înlocuiesc.
Şi acum întrebările:
1. Aţi întâlnit manifestarea aceasta, cunoaşteţi remediul?
2. Unde mai găsesc un senzor 2013 (verde, dar până la urmă nu contează) de cumpărat?
3. Care este procedura de înregistrare pe staţie a unui senzor nou şi implicit de scoatere a unuia vechi?

Mulţumesc!
Semnalul de baterie slaba este dat de .... bateria slaba sau de un contact imperfect al acesteia.
Pentru celelalte doua intrebari te rog sa suni la magazin si se rezolva.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de gabize »

Mulțumesc, în weekend încerc să refac lipiturile firelor bateriei. Dacă nu rezolv, luni sun la magazin. Oricum mai vreau una-alta și iau și-un senzor.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de gabize »

Sâmbătă am desfăcut senzorul şi am efectuat următoarele operaţiuni:
- înlocuit conectorul de alimentare cu unul nou - defectul persistă
- refăcut lipituri bobina, buzzer şi condensator - defectul persistă
- refăcut lipiturile celor doi senzori magnetici - avertizorul a început să funcţioneze corect.
Deocamdată o să văd dacă bucuria e de durată sau defectul reapare.
Susţin pescuitul catch & release!

xsebyx
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 18, 2019 19:51

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de xsebyx »

Salut, am o problema cu statia, la activarea senzorului, statia nu suna, nu vibreaza, se aprinde doar beculetul aferent senzorului. Ceva pareri? Solutii?
Multumesc!
Model senzori: Hakuyo 2014 (modelul vechi)

xsebyx
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 18, 2019 19:51

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de xsebyx »

Cand dau volumul mai tare pe statie se aude sunetul, sau daca il dau pe minim statia vibreaza la treapta cea mai mica de sunet...la activarea senzorului nu suna nu vibreaza...doar lumineaza 😞

manu1973
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 23, 2017 12:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de manu1973 »

Și eu am aceeași problemă, cum ai rezolvat ?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


manu1973
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 23, 2017 12:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de manu1973 »

Am și eu aceași problemă, cum ați rezolvat?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cauzele pot sa fie multiple si nu se pot depista de la distanta. Personal nu m-am mai intalnit cu aceasta problema.
Prioritar consider ca este ca statia sa fie desfacuta si sa fie verificata la interior, sa nu prezinte fire dezlipite sau piese oxidate.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”