CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Alexandru Popescu »

Bogdan Timis scrie:Pai si cei care nu intra pe facebook sau care nu te au la prieteni? Eu, personal, n-am vazut o poza.
Totusi, te contrazici putin. Spui ca managerii au platit 750 de euro deplasarea ta, dar pozele au avut sigle pe ele. Pai cei cu siglele nu au platit? Sau au fost puse pe prietenie?
Oricum, felicitari ca ai fost acolo. E un prim pas inainte!

In orice situatie, nu asa se face. Mai era unul cu live-uri pe facebook. Dar care era semianalfabet, iar prin live-urile alea nu facea decat sa umple cu noroi concursul. Mai oameni buni, cand faceti astfel de lucruri gasiti si pe cineva care stie sa vorbeasca, sa filmeze, ce sa filmeze.
D-asta exista meseria de jurnalist sau cameraman, ca sa faca asa ceva.
Pacat, pacat, pacat!

Pai siglele de pe fotografii au generat banii in pentru lot. Lotul a platit o suma x care a fost mai mult sau mai putin decat suma de 750 eur.
Iar cel ce a facut live pe facebook, nu stiu despre cine este vorba in ceea ce ai zis tu mai sus, dar nu cred ca este important ca a facut greseli gramaticale. Important este ca am vazut live ce era acolo si asta a generat ceva cheltuieli in bugetul respectivului.

Ceea ce au facut baietii, ma refer la cheltuieli in Serbia si acum in Africa, este mai presus decat aprecierea, fabulos ca tot am vazut ca se foloseste acest cuvant. Jos palaria!
...

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Bogdan Timis »

Eu n-am vazut nimic legat de campionatul mondial nicaieri, nici live-uri, nici poze. Un asemenea eveniment trebuia sa apara peste tot, inclusiv pe tv.
Transmisiuni live pe facebook de toata jena am vazut la unele concursuri private, care nu fac cinste deloc mediatizarii.
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gabi1 »

Orgolii,invidii,duşmănii mai vechi sau mai noi(personale sau de grup), ipocrizie şi multă curvăsăreală.
C.N?
O comedie tristă.Păcat.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Bogdan Timis scrie: In orice situatie, nu asa se face. Mai era unul cu live-uri pe facebook. Dar care era semianalfabet, iar prin live-urile alea nu facea decat sa umple cu noroi concursul. Mai oameni buni, cand faceti astfel de lucruri gasiti si pe cineva care stie sa vorbeasca, sa filmeze, ce sa filmeze.
D-asta exista meseria de jurnalist sau cameraman, ca sa faca asa ceva.
Pacat, pacat, pacat!
Problema principala e ca sunt foarte multe interese .
Alta problema ar fi ca multi ar vrea ca drepturile de transmitere foto/video sa fie exclusive .
Si o problema la fel de importanta....sunt MULTI care nu doresc mediatizare si publicitate din motive mai mult sau mai putin usor de inteles .
Eu asteptam cu mare nerabdare live-urile respective . Ca nu vorbeste limba "universitara :lol: " e una , dar de aici pana la "semianalfabet" e departe . Oricum sunt cam putini "universitari" in acest sport .
Eu m-am plans atunci de calitatea transmisiei , chiar am scris pe FB ca le donez un telefon cu camera mai buna....doar ca sa vad "fish....fish" si in special pe Mitranescu atunci cand ne arata cum scoate scoicari de 40 de kg .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Alexandru Popescu scrie:Partea aceasta cu promovarea pe Tv ar ajuta mult dar nu exista interes. Daca era un sport unde genera discutii interminabile pe tv cu siguranta veneau ei singuri sa faca un reportaj. Daca ii trebuie sa ii platesti. Acest reportaj pe un post national nu genereaza vizualizari la fel de mari ca unu din fotbal, chiar daca acel reportaj este despre Marica ca si-a luat o geaca noua de iarna...
Din pacate emisiunile TV se bazeaza pe rating . In plus costa enorm .
Pana acest fenomen nu va deveni "de masa" , nu vom vedea campionate de pescuit la televizor .
Trebuie plecat de la televiziunile locale , care nu prea au bani de subiecte tari . Pana atunci e bine si pe FB si pe forumuri...etc . .
Dar pentru asta e necesar :
- etape de calificari judetene cu implicarea unor primarii , prefecturi si sponsori locali
- etape de calificari regionale....idem cu mai sus
- iar atunci cand cei din "Vascauti" au o echipa la CN vor avea si interesul sa-i vada la TV
E ca la fotbal , cati romani se uita la un CM de fotbal ....daca Romania nu e calificata !!!

O propunere ar fi ca si magazinele de pescuit sa gazduiasca pe site-urile lor , transmisiuni live sau inregistrari de la toate concursurile . Cu siguranta oamenii vor cumpara mai multe de pe site-ul lor !

Partea cu interesele financiare serioase au o parte rea si una buna .
Cea rea e ca vor sa detina controlul si profiturile si nu sunt foarte interesati de sportul in sine .
Partea buna e ca unde nu e profit ...nu prea se inghesuie nimeni , deci daca nu s-ar implica cei de acum , s-ar putea sa dispara si ce s-a construit pana acum .
Spor !

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Bogdan Timis »

Florin Pata scrie:
Bogdan Timis scrie: In orice situatie, nu asa se face. Mai era unul cu live-uri pe facebook. Dar care era semianalfabet, iar prin live-urile alea nu facea decat sa umple cu noroi concursul. Mai oameni buni, cand faceti astfel de lucruri gasiti si pe cineva care stie sa vorbeasca, sa filmeze, ce sa filmeze.
D-asta exista meseria de jurnalist sau cameraman, ca sa faca asa ceva.
Pacat, pacat, pacat!
Problema principala e ca sunt foarte multe interese .
Alta problema ar fi ca multi ar vrea ca drepturile de transmitere foto/video sa fie exclusive .
Si o problema la fel de importanta....sunt MULTI care nu doresc mediatizare si publicitate din motive mai mult sau mai putin usor de inteles .
Eu asteptam cu mare nerabdare live-urile respective . Ca nu vorbeste limba "universitara :lol: " e una , dar de aici pana la "semianalfabet" e departe . Oricum sunt cam putini "universitari" in acest sport .
Eu m-am plans atunci de calitatea transmisiei , chiar am scris pe FB ca le donez un telefon cu camera mai buna....doar ca sa vad "fish....fish" si in special pe Mitranescu atunci cand ne arata cum scoate scoicari de 40 de kg .
Dar nu te condamn ca abia asteptai sa vezi acele live-uri, eu nu le-am urmarit, nu ma refer la cele de pe la Sarulesti si la altele, insa in nici una din situatii nu cred ca ti-ai promova produsele in cadrul unui astfel de live. Parerea mea e ca daca vrei sa atragi sponsori ( iar prin sponsori vorbesc de firme care vor sa isi promoveze produsele - ca nu o sa dea nimeni niciodata bani la echipa de pescuit si o sa scrie pe plic anonim ) trebuie sa bagi bani in promovare, sa faci orice sa se faca cunoscut acest eveniment. Si asta ar trebui facuta atat de organizatori cat si de concurenti, in timp toti vor avea ceva de castigat.
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Suntem de acord ca sponsorii nu vin degeaba si nivelul de prezentare ar trebui imbunatatit mult . Din pacate cu totii trebuie sa incepem...cu inceputul :lol: si apoi pe baza analizelor sa vedem ce a fost bine si ce nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor . Asa se lucreaza si la cel mai inalt nivel , in multinationalele mari .
PS - Daca tot nu te-ai uitat iti spun eu . Mercedes s-a promovat in filmulete ! Desi cred ca si ei au "gresit-o :lol: " . Au trimis masinile cu anvelope de vara si asta s-a vazut :lol: . Deci si Mercedes mai are de lucrat !
Ultima oară modificat Mar Dec 18, 2018 14:26 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Lucian SV »

Florin Pata scrie: Dar pentru asta e necesar :
- etape de calificari judetene cu implicarea unor primarii , prefecturi si sponsori locali
- etape de calificari regionale....idem cu mai sus
- iar atunci cand cei din "Vascauti" au o echipa la CN vor avea si interesul sa-i vada la TV
E ca la fotbal , cati romani se uita la un CM de fotbal ....daca Romania nu e calificata !!!
Deci Vlăduț, sper că ai înțeles cum se face. :D

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Mateianu »

Un articol semnat de Andrei Vladeanu, pe care l-am preluat la rugamintea lui Vladut din revista Aventuri la pescuit - martie 2006.

Carp fashion. Tendinte in pescuitul modern.

https://www.crapmania.ro/articole/repor ... p0todLJGVE

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

Bogdan Timis scrie:...
Totusi, te contrazici putin. Spui ca managerii au platit 750 de euro deplasarea ta, dar pozele au avut sigle pe ele...
Nu ma contrazic...am spus ca PRINTRE poze apar si siglele unor sponsori ai lotului. Pe poze nu s-a pus nici o sigla. Nu a existat sponsorizare directa ptr. fotografie (sau direct a fotografului).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”