Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Dan Mitranescu scrie: Nu exista alti avertizori care sa functioneze la distanta mai mare, in aceleasi conditii de teren si de calitate a bateriei.


La avertizori cand sunt dati ca bat 200m poti sa te bazezi ca in orice conditii poti sa ai o transmisie sigura de 80m. Asa ceva nu ofera niciun alt avertizor. Eu consider ca este suficient pentru un pescar.
Testat de mine:
Ntxr bateau 500m(aici m-am oprit eu) iar 2014 bateau maxim 100m. Baterii noi pe ambii, inceputul lui noiembrie, anul trecut.
La RX+ am oprit testul dupa 1km.

PS: Am avut Hakuyo 2014 si 2017, nu am avut probleme cu ei si si-au facut treaba exemplar. Probabil sunt best-buy :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ovidiu Bunea scrie:
Dan Mitranescu scrie: Nu exista alti avertizori care sa functioneze la distanta mai mare, in aceleasi conditii de teren si de calitate a bateriei.


La avertizori cand sunt dati ca bat 200m poti sa te bazezi ca in orice conditii poti sa ai o transmisie sigura de 80m. Asa ceva nu ofera niciun alt avertizor. Eu consider ca este suficient pentru un pescar.
Testat de mine:
Ntxr bateau 500m(aici m-am oprit eu) iar 2014 bateau maxim 100m. Baterii noi pe ambii, inceputul lui noiembrie, anul trecut.
La RX+ am oprit testul dupa 1km.

PS: Am avut Hakuyo 2014 si 2017, nu am avut probleme cu ei si si-au facut treaba exemplar. Probabil sunt best-buy :)
Vorbeam si eu de lucruri pamantesti ... ! :D Adica pana in 200 euro, nu mii . :)
Consumul cum il au ? Din curiozitate .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:Domnule Dan poate ve-ti reusi sa identificati posibilitatea de a pune pe statie un aparat de masura cum am spus in prima parte a articolului :adica ledurile de pe statie sa prezinte situatia bateriei la o apasare de buton,verde baterie full,albastru ok,galben slaba ,rosu foarte slaba,,fraiere"schimba bateria.Mi-am permis o gluma scuze.D-voastra a-ti explicat ca temperatura exterioara influenteaza ,,calitatea "bateriei dar la aceasi temperatura exterioara verificam si bateria.
Destul de greu ca afisare, plus ca sunt costuri suplimentare pentru o impopotonare a avertizorului, nu atat de elocventa in depistarea bateriilor slabe si nici asa de ceruta.
Avertizorul de semnale de "baterie slaba". Cred ca e suficient.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Dan Mitranescu scrie:
Ovidiu Bunea scrie:
Dan Mitranescu scrie: Nu exista alti avertizori care sa functioneze la distanta mai mare, in aceleasi conditii de teren si de calitate a bateriei.


La avertizori cand sunt dati ca bat 200m poti sa te bazezi ca in orice conditii poti sa ai o transmisie sigura de 80m. Asa ceva nu ofera niciun alt avertizor. Eu consider ca este suficient pentru un pescar.
Testat de mine:
Ntxr bateau 500m(aici m-am oprit eu) iar 2014 bateau maxim 100m. Baterii noi pe ambii, inceputul lui noiembrie, anul trecut.
La RX+ am oprit testul dupa 1km.

PS: Am avut Hakuyo 2014 si 2017, nu am avut probleme cu ei si si-au facut treaba exemplar. Probabil sunt best-buy :)
Vorbeam si eu de lucruri pamantesti ... ! :D Adica pana in 200 euro, nu mii . :)
Consumul cum il au ? Din curiozitate .

La Ntxr, schimbam bateriile statiei dupa 3 partide de 48H in timp ce la RX+ am schimbat bateriile statiei dupa o jumatate de an de folosire intensa. La Hakuyo nu aveam probleme un intreg sezon :D
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ovidiu Bunea scrie: La Ntxr, schimbam bateriile statiei dupa 3 partide de 48H in timp ce la RX+ am schimbat bateriile statiei dupa o jumatate de an de folosire intensa. La Hakuyo nu aveam probleme un intreg sezon :D
Si la avertizori ? Aici ma interesa mai mult. Cum spuneam, cand avertizorii emit la distante foarte mari, consumul creste. Ma gandesc ca au gasit astia mai destepti :) o variata sa impace si consumul si distanta.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Dan Mitranescu scrie:
Ovidiu Bunea scrie: La Ntxr, schimbam bateriile statiei dupa 3 partide de 48H in timp ce la RX+ am schimbat bateriile statiei dupa o jumatate de an de folosire intensa. La Hakuyo nu aveam probleme un intreg sezon :D
Si la avertizori ? Aici ma interesa mai mult. Cum spuneam, cand avertizorii emit la distante foarte mari, consumul creste. Ma gandesc ca au gasit astia mai destepti :) o variata sa impace si consumul si distanta.
La avertizori e simplu, atat la Ntxr cat si la Rx+ au tinut din primavara pana toamna tarziu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de PallBogdan »

Ovidiu Bunea scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Ovidiu Bunea scrie: La Ntxr, schimbam bateriile statiei dupa 3 partide de 48H in timp ce la RX+ am schimbat bateriile statiei dupa o jumatate de an de folosire intensa. La Hakuyo nu aveam probleme un intreg sezon :D
Si la avertizori ? Aici ma interesa mai mult. Cum spuneam, cand avertizorii emit la distante foarte mari, consumul creste. Ma gandesc ca au gasit astia mai destepti :) o variata sa impace si consumul si distanta.
La avertizori e simplu, atat la Ntxr cat si la Rx+ au tinut din primavara pana toamna tarziu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cat sa stai la 500 de m de rod pod ca sa testezi cat consuma statia si senzorii in asemenea conditii?
Am avut si ntxr si am si rx+.
La ambele seturi, bateriile senzorilor au tinut peste un sezon. La ntxr, bateriile statiei le-am schimbat o singura data intr-un intreg sezon, la rx+, a scazut o linie din cele 4 care le indica statia.
In ambele modele de avertizori am folosit baterii duracell.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

florindron
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 07, 2014 9:18

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de florindron »

Pt domnul Mitranescu, cand credeți ca o sa puneți spre vînzare noile avertizoare hakuyo 2019?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florindron scrie:Pt domnul Mitranescu, cand credeți ca o sa puneți spre vînzare noile avertizoare hakuyo 2019?
Cred ca in 2020 :) , ca anul acesta inca nu stiu sa vina un model nou.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Szilveszter »

Dan Mitrănescu,eu zic în felu' următor:comandă niște avertizori pe care nu scrie nimic și cum vine clientu' întrebi.de care an vrei boss să fie??și uite așa.rezolvi problema :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”