Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Dl. Dan, revenim la aceleași discuții. Schimbarea uneltelor de pe primul model de mtx 14 nu a adus niciun avantaj tehnic. Asa cum erau primele, sunt in continuare niste lansete excelente, pe care nu le dau pe toate k-urile astea noi.
Macar cu BM nu au făcut acest compromis pur comercial cu inelele, le-au lăsat pe alea care trebuie. Cu tx-urile au intrat în rândul lumii, ca altfel nu vindeau mai nimic cu nebunia asta după inele 50-16...
Eu consiter ca inelele tip K au adus un mare avantaj lansetelor la modul general. Inventatorii formei respective explica destul de bine care sunt avantajele ultimei descoperiri in materie de inele :

https://www.youtube.com/watch?v=sYzmg0MURkc

Totodata, daca privim spre piata lansetelor de spinning ce au cam 10 ani in fata celor de crap din punct de vedere al drumului spre perfectiune, observam ca fostul tip de inele aflat pe MTX14 si actual pe BM sunt istorie. Niciun brand de top sau nicio lanseta personalizata nu mai este prevazuta cu vechile inele, preferinta inelelor cu forma celor de pe lansetele MTX fiind evidenta.
Inclusiv mari brand-uri in lumea crapului au pe varfurile de gama aceeasi forma de inele.

Din observatii personale, imbracarea pastilei ceramice cu partea metalica a inelului ofera mai multe avantaje fata de cele oferite la desfasurarea firului. Astfel pastila este mai bine fixata si mai bine protejata la lovituri. A fost posibila utilizarea unor pastile ceramice foarte subtiri, aspect ce a usurat inelul, a marit diametrul de trecere, iar aspectul a fost mult imbunatatit, ceramica plus coroana metalica avand grosimea totala cat o ceramica de pe vechile inele, fara partea metalica, aceasta dubland de multe ori grosimea inelului.
Un alt aspect este dat de forma picioarelor. Aceasta, pe langa rolul antitangle explicat de inventator, asigura si o rezistenta mai mare la indoire, lucru realizat prin ambutisarea picioarelor inelului.

Pe BM se vor face imbunatatiri cand se va epuiza stocul, asta in situatia in care o sa se mai produca. Si la noi o lanseta plasata in gama celor de calitate, MTX 11, are aceleasi inele ca acum 6 ani. Asa o sa ramana. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

mrs scrie:Pescuiesc de ceva timp cu beastmaster, am pescuit și cu mtx... cu tot respectul pt dan, beastmaster este peste mtx 14... părerea mea ca se poate compara cu class la rigiditate. Pescuiesc cu înaintaș textil, nu am dungi în dreptul inelului de plecare.
Nu este vorba de rspect in discutiile tehnice, dar multumesc oricum.
Compartatia BM cu Class-ul la rigiditate se poate verifica atat static destul de simplu, prin atarnarea unor greutati identice de lansete, cat si din preferintele aruncatorilor din casting sau al pescarilor cu rezultate din pescuitul comparativ, respectiv cel de competitie.
Ca si MTX14 , BM nu are ce cauta in concursurile de casting. Dovada se gaseste pe toate tabelele acestor concursuri.
Hai sa lasam subiectul la comparatia ceruta in titlu, ca altfel ne pierdem credibilitatea cu afirmatii evident nefondate.

Revenim. Sustin prin cele spuse in postul anterior ca la capitolul inele diferenta este clara. Mandrina tot Fuji. Mai ramane blank-ul.
Putem face oricand un test sa vedem care este mai tare.

Sa nu uitam un amanunt din avantajele oferite de o lanseta. Varfurile se mai rup cateodata din multitudinea de riscuri la care sunt supuse. In cat timp si la ce costuri se rezolva acesata problema eu consider ca este un aspect de luat in calcul.

Ca am ajuns aici, tin sa multumesc celor care au apreciat noile lansete MTX 14 Black Edition. Stocul a fost epuizat cu mult inaintea preconizarilor.
Am marea rugamintea catre posesorii acestor lansete sa spuna CATE LANSETE S-AU RUPT , sau daca a avut cineva vreo problema in acest sens. La mine nu a ajuns niciun astfel de caz, chiar daca vorbim de multe sute de lansete. Sa fie posesorii de MTX 14 mai informati si mai atenti in folosirea lansetelor ? Sa ajute blank-ul ? Sau poate sunt ambele ? :wink:
Si aceasta informatie consider ca spune multe.

Sa nu uit, ca tot vorbeam de inele. NICI MACAR O PASTILA SPARTA pe noile lansete cu inele tip K !!! :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Si eu am BM de vreo 4 ani, sau chiar 5..
Am si 1 class de vreo 2 sezoane.
Nu stiu despre inele, frumusete, matisaje frumoase si camasi 7k de carbon, nici nu ma intereseaza prea tare... nici de greutate nu pot vorbi prea tare, 30g in plus sau in minus nu le simt..
Dpmdv BM sunt best buy in gama lor, si nu le-as schimba cu nimic.

Eu le folosesc si la pescuit la 160m+ dar si la pescuit in 100m cu momitoare mari si fire de 40...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Sa nu zici ca te neglijez . :D
Mai dezinteresat de cum arata un lucru in raport cu "ce face" nu o sa fii tu niciodata in comparatie cu mine. :) Norocul meu cu lansetele este ca in fabrica nu detin aia o viteza mai mare de executie pentru ce le cer. :D

In alta ordine de idei, aici vorbim de gagici la modul general, nu de doamnele din viata noastra. Normal ca ce avem acasa este din toate punctele de vedere peste orice altceva, atat in afirmatii cat si din practica :) ( fara orice urma de misto ). Potrivirea intrece perfectiune.
Totusi hai sa nu ii luam la zor pe cei care ne vorbesc de 90-60-90, blank subtire, tapana, inele finute, ... :D

Asa ca, concret , cu ce este BM peste MTX 14. Sunt dispus si am timpul necesar sa facem orice comparatie.
1. Blank-ul mai usor sau mai rigid?
2. Inele mai bune ?
3. Mandrina mai buna ?
4. Pret ?
5. Garantie ?
6. Postgarantie ?

Sau dupa ce alt criteriu sa facem comparatia ?
Ca : "e mai buna si gata" nu merge. :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Mesaj de osc1or »

Am pescuit cu toate mtxurile și cu toate shimanourile de pe piata. Nu mi se pare ca exista vreo diferență uluitoare între ce am eu, o hoasca de lanseta, veche și urata, și o lanseta de top model care sa ma convinga sa mai bag bani in echipament.
Argumente ca: mai frumoasă in poza, cu inele mai de ultima generatie, cu matisajul nu stiu cum, mai in ton cu moda, mai usoara cu 30g, mai plăcută in drill etc, pur și simplu nu ma conving.

O singură problemă am la BM.... au inelele ceramice de kkt cand ratezi o aruncare.. :)


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Am pescuit cu toate mtxurile și cu toate shimanourile de pe piata. Nu mi se pare ca exista vreo diferență uluitoare între ce am eu, o hoasca de lanseta, veche și urata, și o lanseta de top model care sa ma convinga sa mai bag bani in echipament.
Argumente ca: mai frumoasă in poza, cu inele mai de ultima generatie, cu matisajul nu stiu cum, mai in ton cu moda, mai usoara cu 30g, mai plăcută in drill etc, pur și simplu nu ma conving.

O singură problemă am la BM.... au inelele ceramice de kkt cand ratezi o aruncare.. :)


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Ai perfecta dreptate din punct de vedere al schimbului privind strict performanta lansetei. Avantajele regasite pe MTX14 nu sunt atat de mari in utilizare pentru a trece de la BM avute in dotare la MTX14 noi.
Totusi, daca poti sa scoti un pret mai mare pe vechile BM fata de cat costa MTX14, ramai cu diferenta si cu o garantie pe care acum nu pot sa ti-o ofer ,indiferent cata simpatie iti port. :)
Plus ca nu-ti mai zboara inelele asa usor. :)

Nu am scris nici macar o litera in scopul de a-ti vinde ceva, dar daca m-ai adus aici, :) mai am aprox. 10 lansete MTX14 Black Edition pe care nu le pot vinde in magazin datorita unor defecte estetice minore. Sunt sigur ca poti sa vinzi BM cu un pret mai mare fata de ce iti pot oferi la MTX14 , mai ales ca nu esti pretentios la perfectiunea aspectului.
P.S. valabil si pentru initiatorul topicului, daca tot l-am lungit cu informatiile. :)

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de HENRICH »

Multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat pentru cei care au raspuns!Dmn Mitranescu cand o sa primiti lotul nou de MTX 14 Black?

radubreazu
Mesaje: 30
Membru din: Vin Mai 12, 2017 12:39
Puncte: 0
Localitate: Campina

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de radubreazu »

Salut dan zi-mi te rog un pret pentru 4 buc a-si vrea sa le incerc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

HENRICH scrie:Multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat pentru cei care au raspuns!Dmn Mitranescu cand o sa primiti lotul nou de MTX 14 Black?
Lotul nou vine la sfarsit de martie, inceputul lui aprilie.
Totodata o sa apara si un nou model pe blank-urile de baza de la MTX 14 , CLASS si MTX 8.
Este o inovatie curajoasa in lumea lansetelor de serie destinate pescuitului la crap.
Spun curajoasa, pentru ca este in opozitie cu "comercialul" de pana acum, mai exact cu ideea inelelor mari "prin care firul trece mai usor".
Am sa prezint cat de curand principiile fizice pe care m-am bazat in conceperea noului model de lansete cat si sustinerea practica pe care o am.

MTX CLASS NEW CONCEPT , MTX 14 NEW CONCEPT si MTX 8 NEW CONCEPT , consider ca vor reprezenta un punct important in istoria lansetelor de crap. Mai exact, vor trimite in istorie lansetele cu 6 inele. :wink: :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

radubreazu scrie:Salut dan zi-mi te rog un pret pentru 4 buc a-si vrea sa le incerc.
Salut, te rog sa suni maine la magazin pentru detalii. Pretul este prea bun ca sa il pun aici si sa aprind ce nu pot sa intretin. :)

radubreazu
Mesaje: 30
Membru din: Vin Mai 12, 2017 12:39
Puncte: 0
Localitate: Campina

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de radubreazu »

Ok merci vb maine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”