Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black Editi

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie:Aaaallbeeeeert !!!!????
:D
Da bre, aici sunt :lol: S-a mai facut ce zici tu. Chiar daca lanseta in cauza avea performante cel putin la fel de bune ca si clasicele cu inel de 50 n-a avut succes. Tu scrie articolul, pune poze si apoi iti spun si modelul..daca-l mai gasesc ca a fost demult.
An nou fericit, sanatate si spor in toate.
:D daca nu ai aparut pe un subiect ca asta, ma gandeam ca te-ai lasat de pescuit. Nu ca te-ai fi apucat, dar asa vine vorba. :D
Lanseta o sa fie cu inel de 50. Cel putin din calcule, am gasit integrarea inelului de 50 in seria de inele.

Un an nou cat mai bun si tie !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Adica urmatorul inel o sa aiva 31... 32 mm ?
Dimensiunea inelelor este standardizata sub anumite dimensiuni aproximative. Toate inelele , indiferent de natura piciorului sau a brandului, au la exteriorul inelului ceramic aceeasi cota. Aceasta reprezinta marimea. Diferenta dintre inele este data de interiorul acestora, cele subtiri fiind evident cu interiorul mai mare, plus ca sunt mai usoare.
Nu exista inele de 31, 32, ... Seria este de 50,40,30,25,20,16,(14 ),12, 10, 8, 7 , 6 , 5.5 , 5 , 4.5 , 4, 3.

Oricum, ati intuit calculul, cu precizarea ca urmatorul inel folosit a fost cel de 30.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan Zaharia scrie:ceva de genul o sa fie ???
cu 9 inele


Aduce putin. Ca nr. de inele :) . Ideea mea a fost sa obtin inclusiv o revenire mai buna, nu sa incarc inutil varful cu inele, sa balangane lanseta. Aici au gresit .
Cu noile inele, chiar daca sunt mai multe, totusi am redus greutatea varfului cu 15g ( din 100g ) si i-am mutat centrul de greutate cu 18 cm mai jos. Prototipul l-am facut pe un blank de CLASS. Daca pana acum se mai indoia putin cand il scuturai, acum zici ca i-am turnat ipsos la interior. :) Dupa aruncare intepeneste sub o secunda.

Ideea este mai apropiata de constructia lansetelor de spinning de top din ultima vreme, numai ca acolo se folosesc inele mult mai mici.

Sunt multe aspecte pozitive ce trebuiesc evidentiate. Din cauza asta nu dezvolt subiectul aici, pentru ca vreau sa le pun pe toate la un loc.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de marian_popescu »

Tot respectul pt activitatea de "research" pe care o faceti, cu toate că, uneori, va contraziceti in afirmații.
Imi aduc aminte ca acum mai mulți ani, pana sa apara inelul de 50, cineva lansa peste 170 de metri cu un model de shimano tribal, nu mai stiu exact ce serie, dar tot una cu multe inele si mici, inclusiv cel de plecare parca era de 30. Iar pe atunci era o performanță distanta aia. In ciuda aspectului evident ca blankul si tehnica sunt cu mult mai importante te decat inelele cu diametrul mare, lumea a pus botul la vrajelile britanicilor care vindeau inelele care lansau singure pe orbita. Si inca nu ne-am lecuit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Tot respectul pt activitatea de "research" pe care o faceti, cu toate că, uneori, va contraziceti in afirmații.
Imi aduc aminte ca acum mai mulți ani, pana sa apara inelul de 50, cineva lansa peste 170 de metri cu un model de shimano tribal, nu mai stiu exact ce serie, dar tot una cu multe inele si mici, inclusiv cel de plecare parca era de 30. Iar pe atunci era o performanță distanta aia. In ciuda aspectului evident ca blankul si tehnica sunt cu mult mai importante te decat inelele cu diametrul mare, lumea a pus botul la vrajelile britanicilor care vindeau inelele care lansau singure pe orbita. Si inca nu ne-am lecuit.
Multumesc pentru apreciere. Nu cred ca ma contrazic cu ceva in afirmatii.
Nu neg ca nu pot gresi, dar nu imi aduc aminte sa-mi fi schimbat cu ceva ideile legat de principii fizice. Asta, de 30 de ani in coace.
Daca este vorba de inelul de 50, am sustinut intotdeauna ideea ca nu este atat de important in aruncare, diferentele fiind insesizabile. Lund in calcul dezavantajul incarcarii lansetei, de costuri, la transport, ... am considerat intotdeauna ca nu-si merita investitia. Cu atat mai mult cand se foloseau mulinete cu tambur de 70mm sau chiar de 60mm ( Basia ). Raportul intre aceste diametre si inelul de 40 intra intr-un raport acceptabil. De la 80mm la 40mm presiunea pe primul inel era ceva mai mare si nu neaparat ca incetinea aruncarea ( cum am sa arat in articol ca nu este adevarat, numai SUMA frecarilor pe inele fiind de luat in calcul, iar daca pe primul este mai mare, atunci pe urmatoarele se reduce, suma ramanand aceeasi ).
Am precizat ca exista o anumita reticenta a pescarilor in achizitia de lansete cu inel de 40. Consider ca este motivata de linistirea subconstientului :) , dar si din punct de vedere fizic, cand parca da mai bine , cel putin ca inginerie, sa distribui presiunea constant pe cat mai multe inele, nu pe unul sa il soliciti si pe celelalte sa nu se auda nimic.
Acum 8-9 ani castigam eu :) podiumuri in concursuri de casting cu 170m. Lucrurile au evoluat mult, atat ca performanta deoarece conteaza fiecare metru castigat, cat si din punct de vedere confortabil, sa nu stai cu gandul la inelului de plecare, la cum se aude firul ca bate pe el. Repet, chiar daca nu influenteaza aruncarea.
Cu atat mai mult cu cat pescuitul actual, mai ales cel la care ma raportez cand fac ceva, implica majoritar mulinete cu tambur de 80mm.

P.S. daca este vorba de alta "contrazicere" va rog sa mi-o amintiti, dar cand imi bazez spusele pe principii fizice pentru care mi-am consumat multi ani din viata ca sa le invat, e greu sa ma incurc in ele. Totusi, repet, se poate intampla...

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de doruSV »

Dan Mitranescu scrie: Aduce putin. Ca nr. de inele :) . Ideea mea a fost sa obtin inclusiv o revenire mai buna, nu sa incarc inutil varful cu inele, sa balangane lanseta. Aici au gresit .
Cu noile inele, chiar daca sunt mai multe, totusi am redus greutatea varfului cu 15g ( din 100g ) si i-am mutat centrul de greutate cu 18 cm mai jos. Prototipul l-am facut pe un blank de CLASS. Daca pana acum se mai indoia putin cand il scuturai, acum zici ca i-am turnat ipsos la interior. :) Dupa aruncare intepeneste sub o secunda.
Asa da. Ramane de vazut daca acea mutare a centrului de greutate mai jos (un plus la revenire ) si o greutate mai mica a varfului vor aduce per ansablu performanta sporita, avand in vedere ca vor fi probabil si unele dezajantaje/neajunsuri/etc fiindca legile fizice sunt batute in cuie.
Ca avantajele sa fie clar vizibil pentru noi toti, blancurile ar trebui sa provina de la modele deja comercializate de d-voastra, ma refer la mtx-uri.
Oricum ideea e foarte interesanta, o apreciez, si va urez mult succes sa o realizati.

Marian Florea
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 24, 2018 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Marian Florea »

Mtx14 cu inel de 40 vor mai apare ???

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Beastmaster 3,90-3,5lbs VS Hakuyo MTX 14 Black E

Mesaj de Dan Mitranescu »

Marian Florea scrie:Mtx14 cu inel de 40 vor mai apare ???
Anul asta sigur nu.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”