BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Anghel Neculai
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 23, 2017 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Anghel Neculai »

Deschid acest subiect si rog pescarii sa scrie o parere dspre folosirea boiliesurilor pe Dunare.Ma intereseaza bratele principale sau cursul principal,mai sus de Delta Dunarii(Bratul Macin,Insula Mare a Brailei,Borcea,etc)unde curge mai repede și din totdeauna s-a folosit mamaliga sau porumbul...Credeți ca dupa cateva zile de nadit boiliesurile pot da rezultate si in locuri in care nu s-au folosit niciodata?Mulțumesc si astept parerea voastra.

Anghel Neculai
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 23, 2017 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Anghel Neculai »

Nici o parere?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de gor965 »

Anghel Neculai scrie:Nici o parere?
Am intrebat 100 de romani...toti au raspuns ca azi e Revelionul! :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Alin Galbenu »

Da.
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de DumiD »

Nu. Arunci aiurea banii in apa. Oare de ce pescarii de ape curgatoare folosesc alte tehnici? Ne mutam noi de la balta, aruncam 50 de kile de boilies si le aratam noi cum se face, no? Daca dai in curent unde crezi ca ajung bilele alea usoare si rotunde?

scheiber
Mesaje: 41
Membru din: Mie Ian 04, 2017 10:48

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de scheiber »

https://www.crapmania.ro/articole/repor ... lies-55220

Un articol excelent pentru intrebarea ta.

Pe Olt, bilele functioneaza 100% si problemele apar doar cand iti intra pe pat tonele de platica si caras. Eu folosesc bile tari, de 24 si dupa o localizare si o nadire corecta, nu a existat partida fara capturi. Recunosc, localizarea cred ca reprezinta 80% din pescuit...
Ca pareri personale:
1- In cazul in care curentul apei 'spala' patul de bile, cu siguranta o sa 'spele' si patul de porumb.
2- Pestii mic nu reusesc inghitirea unei bile de 24 in timp ce porumbul este absorbit fara probleme.

Un an nou bun!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Vladut Mateianu »

Anghel Neculai scrie:Deschid acest subiect si rog pescarii sa scrie o parere dspre folosirea boiliesurilor pe Dunare.Ma intereseaza bratele principale sau cursul principal,mai sus de Delta Dunarii(Bratul Macin,Insula Mare a Brailei,Borcea,etc)unde curge mai repede și din totdeauna s-a folosit mamaliga sau porumbul...Credeți ca dupa cateva zile de nadit boiliesurile pot da rezultate si in locuri in care nu s-au folosit niciodata?Mulțumesc si astept parerea voastra.
Poti pescui linistit cu boiliesuri, mereu vei identifica zone in care curentul este slab. Acolo trebuie nadit.

Ps. Pe Chilia apa curge puternic si totusi cele mai bune rezultate le ai pe boilies !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Marian Cosereanu »

Vladut Mateianu scrie:
Anghel Neculai scrie:Deschid acest subiect si rog pescarii sa scrie o parere dspre folosirea boiliesurilor pe Dunare.Ma intereseaza bratele principale sau cursul principal,mai sus de Delta Dunarii(Bratul Macin,Insula Mare a Brailei,Borcea,etc)unde curge mai repede și din totdeauna s-a folosit mamaliga sau porumbul...Credeți ca dupa cateva zile de nadit boiliesurile pot da rezultate si in locuri in care nu s-au folosit niciodata?Mulțumesc si astept parerea voastra.
Poti pescui linistit cu boiliesuri, mereu vei identifica zone in care curentul este slab. Acolo trebuie nadit.

Ps. Pe Chilia apa curge puternic si totusi cele mai bune rezultate le ai pe boilies !
Eu pescuiesc pe Brațul Chilia cu boiles și am avut capturi.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Florin Pata »

Se pot folosi si unele tipuri de peleti cu forma cilindrica de genul :
HALIBUT DUDI BAIT
DYNAMITE BAITS PRE-DRILLED THE SOURCE
Datorita formei se deplaseaza mai greu decat boiliesurile sferice !

Anghel Neculai
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 23, 2017 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Anghel Neculai »

Mulțumesc mult.eu pescuiesc in general in Insula Mare a Brailei si nu am avut pana acum rabdare sa incerc altceva.anul asta voi face niste partide de cateva zile doar cu bile in timp ce partenerul meu de pescuit va merge pe clasic si vedem ce se intampla.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”