Incarcare fir mulineta

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Incarcare fir mulineta

Mesaj de MihaiCRM »

Salutare si bine v-am gasit!

Vin cu o prima intrebare la voi, cei experimentati in lumea pescuitului la crap.

Vreau sa-mi achizitionez pentru sezonul 2019 urmatoarea mulineta:
MULINETA OKUMA AXEON BAITFEEDER


O vreau echipata cu fir de 0.25 deoarece nu stiu / nu vreau / nu pot inca sa pescuiesc dupa peste de peste 8-10kg, iar firul de 0.25 imi este suficient.

Ideea e in felul urmator:
- conform specificatiilor producatorului, intra in jur de 800 de metrii de fir de 0.25 pe ea.
- precizez ca pescuiesc 95% aruncat

Cum e ok sa procedez? Incarc mulineta cu atat fir?

Avatar utilizator
Ionut Simion
Mesaje: 114
Membru din: Joi Mai 24, 2018 16:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de Ionut Simion »

Salut. Poti incarca mulineta cu fir vechi putin peste jumatate, pana te incadrezi sa iti intre fir nou cam 250-300m.
Nu este nici o problema.

MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de MihaiCRM »

Ionut Simion scrie:Salut. Poti incarca mulineta cu fir vechi putin peste jumatate, pana te incadrezi sa iti intre fir nou cam 250-300m.
Nu este nici o problema.
Am inteles. Prefer sa incarc toata lungimea dintr-un singur fel de fir.

Ma gandeam la asta: "FIR SUFIX ULTRA KNOT YELLOW" e ok?

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de Simu Alexandru »

MihaiCRM scrie:
Ionut Simion scrie:Salut. Poti incarca mulineta cu fir vechi putin peste jumatate, pana te incadrezi sa iti intre fir nou cam 250-300m.
Nu este nici o problema.
Am inteles. Prefer sa incarc toata lungimea dintr-un singur fel de fir.

Ma gandeam la asta: "FIR SUFIX ULTRA KNOT YELLOW" e ok?
de ce sa dai bani pe atata fir? baga umplutura si rezolvi problema, este un fir la totalfishing de la okuma 12 ron parca 900 metri
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de Alin Galbenu »

Cate mulinete vrei sa achizitionezi ? In primul post ai scris "urmatoarea mulineta" iar de aici rezulta una singura. In acest caz, ia o rola din respectivul fir, o pui intr-o galeata cu apa, si spor la manivela.
Daca ai un set de 3/4 mulinete, recomandat ar fi sa folosesti 300m de fir iar restul umplutura, pentru ca tot ce este peste 200m, probabil ca, nu va fi folosit niciodata si astfel va fi risipit.
O modalitate comoda ar fi sa mergi la un magazin ce dispune de masina de bobinat, iar in acest fel il poti imparti exact !
Imagine

MihaiCRM
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:10
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de MihaiCRM »

Alin Galbenu scrie:Cate mulinete vrei sa achizitionezi ? In primul post ai scris "urmatoarea mulineta" iar de aici rezulta una singura. In acest caz, ia o rola din respectivul fir, o pui intr-o galeata cu apa, si spor la manivela.
Daca ai un set de 3/4 mulinete, recomandat ar fi sa folosesti 300m de fir iar restul umplutura, pentru ca tot ce este peste 200m, probabil ca, nu va fi folosit niciodata si astfel va fi risipit.
O modalitate comoda ar fi sa mergi la un magazin ce dispune de masina de bobinat, iar in acest fel il poti imparti exact !
O sa achizitionez un set de 4. Intentionez sa le iau de la MarelePescar. Nu stiu exact daca au si un magazin fizic in Bucuresti dar o sa ma interesez si o sa ma duc la ei si poate pot rezolva ei problema firului :)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de Alin Galbenu »

Au magazin fizic.
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de ionut72 »

MihaiCRM scrie:
Ionut Simion scrie:Salut. Poti incarca mulineta cu fir vechi putin peste jumatate, pana te incadrezi sa iti intre fir nou cam 250-300m.
Nu este nici o problema.
Am inteles. Prefer sa incarc toata lungimea dintr-un singur fel de fir.

Ma gandeam la asta: "FIR SUFIX ULTRA KNOT YELLOW" e ok?
Şi ce faci dacă rupi, aşa, vreo 80-90 de m de fir? Îl schimbi pe tot? Susţin şi eu ce te-au sfătuit colegii până acum, pune umplutură şi 300 de m de fir, iar la tine să ai role de rezervă. Dacă rupi, arunci ce ţi-a rămas până la umplutură şi pui, mult mai uşor, alţi 300 de m. La fel procedezi şi cănd firul se invecheşte şi vrei să-l înlocuieşti cu unul nou.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incarcare fir mulineta

Mesaj de Claudiu Garlea »

MihaiCRM scrie:
MULINETA OKUMA AXEON BAITFEEDER

Salut,

Mulineta pe care ai adus-o in discutie, are tambur de rezerva. Eu iti recomand cea mai buna varianta de a pune fir pe tambur, fara sa deteriorezi firul.
Pui pe tamburul de rezerva, 250-300 ture de manivela din firul pe care il vei folosi ca si linie principala, iar apoi completezi cu umplutura (fie un fir vechi pe care nu il mai folosesti, fie un fir ieftin).
Apoi, montezi tamburul principal si mulinezi firul de pe tamburul din grafit, astfel o sa iti poti umple tamburii corect, fara sa pierzi din firul principal sau sa lasi tamburul gol.



Ca si fir de umplutura iti recomand urmatoarea varianta:Okuma Ultra Max Carp


Ca si linie principala, ai facut o alegere buna. Sufix Ultra Knot, este un fir foarte bun si nu foarte scump: Sufix Ultra Knot 0,255mm/4,3kg/1680m Opaque Yellow

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”