SFATURI PREGATIRI PARTIDA PE MV2

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Hayabusa89
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 13:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

SFATURI PREGATIRI PARTIDA PE MV2

Mesaj de Hayabusa89 »

Bună ziua,

Vreau ca anul acesta să merg exclusiv (sau aproape) pe MV2, astfel că am nevoie de câteva sfaturi pentru pregătirile de rigoare. Mulțumesc pentru ajutor

1. Firul. Momentan, folosesc un mono Sufix Tritanium de 0,25. Având în vedere că pe Moară te poți întâlni cu crapi de peste 10kg, ce diametru recomandați pentru fir? (mulineta e okuma CB 6000)

2. Minciog. Nu am, așa că mă voi orienta la unul de cel mult 150 de lei. Mă interesează să fie rezistent și să aibă deschidere 1/1m. Dacă e din două segmente și are și husă de transport, ar fi minuant.

3. Pop-up. Văzusem o discuție cum că pop up urile de 10mm sunt prea mici. Totuși, mulți pescari au prins pe moară capturi impresionante pe dimensiunea aceasta. Care e treaba, de fapt?

4. Localizarea peștelui. Care este specificul bălții? Care sunt zonele fierbinți? Din ce am înțeles, fundul lacului este preponderent tare. În afara pragurilor, care știe toată lumea că sunt zone de atracție, zicea Gabi Sandu într-un filmuleț că un loc fierbinte poate fi și o zonă unde se separă stratul tare de cel mâlos.

5. O să râdeți de mine, dar îmi asum. Văzusem pe cineva fără rodpod pe unul dintre pontoane. Cum naiba țin picheții lansetele pe ponton?

6. Ce momeli folosiți pe cârlig? Care au dat cel mai bun randament? Nu mă interesează producătorul, cât momeala și, după caz, diametrul (de ex snowman cu boiles de 20 și pop up de 15, sau două pop up de 10)

Altceva nu îmi vine în minte.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pregatiri partida pe MV2

Mesaj de arsinel »

Hayabusa89 scrie:Bună ziua,

Vreau ca anul acesta să merg exclusiv (sau aproape) pe MV2, astfel că am nevoie de câteva sfaturi pentru pregătirile de rigoare. Mulțumesc pentru ajutor

1. Firul. Momentan, folosesc un mono Sufix Tritanium de 0,25. Având în vedere că pe Moară te poți întâlni cu crapi de peste 10kg, ce diametru recomandați pentru fir? (mulineta e okuma CB 6000)

2. Minciog. Nu am, așa că mă voi orienta la unul de cel mult 150 de lei. Mă interesează să fie rezistent și să aibă deschidere 1/1m. Dacă e din două segmente și are și husă de transport, ar fi minuant.

3. Pop-up. Văzusem o discuție cum că pop up urile de 10mm sunt prea mici. Totuși, mulți pescari au prins pe moară capturi impresionante pe dimensiunea aceasta. Care e treaba, de fapt?

4. Localizarea peștelui. Care este specificul bălții? Care sunt zonele fierbinți? Din ce am înțeles, fundul lacului este preponderent tare. În afara pragurilor, care știe toată lumea că sunt zone de atracție, zicea Gabi Sandu într-un filmuleț că un loc fierbinte poate fi și o zonă unde se separă stratul tare de cel mâlos.

5. O să râdeți de mine, dar îmi asum. Văzusem pe cineva fără rodpod pe unul dintre pontoane. Cum naiba țin picheții lansetele pe ponton?

6. Ce momeli folosiți pe cârlig? Care au dat cel mai bun randament? Nu mă interesează producătorul, cât momeala și, după caz, diametrul (de ex snowman cu boiles de 20 și pop up de 15, sau două pop up de 10)

Altceva nu îmi vine în minte.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Salut!
Eu indiferent ca este primavara devreme sau vara folosesc tot un fir de la Sufix de 0,23,5(este bun si ce ai tu de 0,25) atata timp cat ai frana reglata si stii sa te ,,joci'' cu pestele in dril nu este nicio problema.
Pop-up atunci cand folosesc montura snowman am de 10mm si de 12-14mm. primavara devreme si toamna cand le folosesc pun bila de 16 sau 18 mm cu pop-up de 10mm iar pe masura ce se incalzeste apa ...... cresc bila la 20 cu pop-up de 12 sau bila de 24mm cu pop-up 14 eventual scobita putin bila si pus intre bila si pop-up putina pasta ......
Am folosit pe moara doar pop-up de culoare alba,rosie sau galben-verde fluo.
Incep partida cu doua lansete pe snowman si doua cu bila simpla iar pe masura ce am trasaturi,incep sa schimb.....
Pichetul pe ponton il bagi intr-un suport de ponton special care se infileteaza cu un surub(negresa).Exista asfel de sisteme in toate magazinele de pescuit.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Hayabusa89
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 13:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pregatiri partida pe MV2

Mesaj de Hayabusa89 »

Multumesc. Ce tip de carlig si ce dimensiune recomanzi?

Am citit ca nr 4 se preteaza mai bine, pentru ca pestii au gura ciuruita :)

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pregatiri partida pe MV2

Mesaj de arsinel »

Da nr 4
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”