sfat achizitie lansete crap !

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
liviustefan89
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 16, 2019 23:13

sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de liviustefan89 »

Salutare dragi pescari, intru-cat mai e putin si se deschide sezonul, m.am hotarat sa.mi fac upgrade la scule. Detin momentan un buget de 1000 de roni pentru a achizitiona 2 lansete + 2 mulinete. Tin sa precizez ca am sa pescuiesc pe lacuri de intindere mai mare, deci o sa am nevoie de lansari la distanta, (80-130m pescuiesc doar din mana) in plus as vrea sa nu fie atat de rigide incat sa nu se simta drilul cu ciortanii mai mici. le voi folosi atat cu momitoare dar si cu plumb si sac solubil. as vrea ceva recomandari de la voi, eu momentan m.am orientat catre
- https://marelepescar.ro/lanseta-okuma-c ... -2buc.html
- https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... results=28

as fi ales mtx 14, si cumparam altadata mulinetele, dar nu au pe stoc, momentan nu ma incanta second hand !
legat de mulineta as vrea okuma cb 60 custom black pentru oricare din ele, dar ii lipseste bait-runner-ul.

astept pareri despre fiecare , daca sunt si alte oportunitati, le voi lua in calcul

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Szilveszter »

A mai fost o discuție aproape identică.vezi acolo

norisss
Mesaje: 229
Membru din: Dum Mai 25, 2008 10:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de norisss »

Aicea pe forumul ăsta e noaptea mintii? Altu care sia făcut cont ieri și vrea lansete și explica el cum vrea să pescuiască și ar vrea mtx da nu e pe stoc. Sa vândut toate băi! Eati simano!

Puțină imaginație fratiiii mei dă suferință. Pliz.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de syyd »

Da de ce nu iti vezi tu de treaba ta?
Cu te-a deranjat postarea omului?
Vrea un sfat. E nehotarat.
Daca nu iti convine nu te uita! Nu raspunde! Ignora-l!
De ce ne-ar interesa pe noi parerile tale daca nu sunt la subiect?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Andrei91 »

La fel putem spune despre tine ca esti anti-mtx ...

Daca nu ai bani de MTX 14 , cumpara 8 ..

kosta
Mesaje: 44
Membru din: Vin Noi 30, 2012 19:53
Puncte: 0
Localitate: Prahova

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de kosta »

Referitor la Okuma,am avut Epix V.2,am pescuit cateva sezoane cu ele.Sunt cam "moi"",iar daca te "dai" la ele risti sa se rupa de la spigot.Am avut probleme cand erau in garantie,dar l-au schimbat.Poate ca astea mai noi sunt mai "profi".

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Omul are pata pusa de mult timp .
Este suparat pe mine pentru ca i-am atras atentia in magazin, in timp ce citea ce scrie pe un Class, ca alea nu sunt lansete pentru cei care inca citesc pe bete. :)
In 2016 a inceput sa ma certe: :)
norisss scrie:Iata inca un topic transformat de Mitranescu in Hakuyo versus restul lumii. Se pare ca Mitranescu nu intelege ca performanta bruta sau functionalitatea nu inseamna totul. Recunosc ca am facut si eu experimente, dar am renuntat repede la ele. Mi-am cumparat senzorii model 2014 si un Class,chiar cand au aparut pe piata. Am facut imprudenta sa asez, pe rodpod, Classul langa Century. Stiu ca vezi rosu cand auzi de Century, dar pur si simplu Class-ul era din alt film. Finisajele sunt departe de a fi placute ochiului, iar eu fac parte din categoria pescarilor cu simt esthetic. A doua zi am vandut Class-ul. Nu toti mergem la competitii, ca sa me rupem spinarea pentru 5-10 metri in plus pe care-I obtinem cu class-ul. Acelasi lucru s-a intamplat cu senzorii, care pe langa FOX sunt niste jucarii care lumineaza ca pomul de Craciun. Cred ca nu vrei sa intelegi ca nu toti apreciaza look-ul produselo hakuyo, care lasa de dorit, si ca nu conteaza atat de mult metri aia de care te agati atat. Mai sunt unii care atunci cand nu trage crapul isi admira sculele, desfac un cabernet sau un merlot si scot din stergar paharul dedicat pentru vin rosu, adus special de acasa. Berea la pet e din alta Classa. :) Pentru mine nu conteaza cate tone de peste ai sos tu cu MTX 14 si mai nou cu Class, sau cu minciogul ala de la FL. Poti sa faci si mama castingurilor in care sa demonstrezi ca MTX arunca mai mult decat VELOCITY, dar eu sunt mltumit de raportul calitate pret pe care-l ofera Shimano la ora asta. Velocity arata a bijuterii pe langa MTX, iar iar Class-ul arata ca o baba chioara pe langa XS.
Chiar daca au trecut 3 ani, tot degeaba.
Pana nu te rupi in brand-uri, "finisaje" si multi bani aruncati, nu esti pescar. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Dan Mitranescu »

liviustefan89 scrie:Salutare dragi pescari, intru-cat mai e putin si se deschide sezonul, m.am hotarat sa.mi fac upgrade la scule. Detin momentan un buget de 1000 de roni pentru a achizitiona 2 lansete + 2 mulinete. Tin sa precizez ca am sa pescuiesc pe lacuri de intindere mai mare, deci o sa am nevoie de lansari la distanta, (80-130m pescuiesc doar din mana) in plus as vrea sa nu fie atat de rigide incat sa nu se simta drilul cu ciortanii mai mici. le voi folosi atat cu momitoare dar si cu plumb si sac solubil. as vrea ceva recomandari de la voi, eu momentan m.am orientat catre
- https://marelepescar.ro/lanseta-okuma-c ... -2buc.html
- https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... results=28

as fi ales mtx 14, si cumparam altadata mulinetele, dar nu au pe stoc, momentan nu ma incanta second hand !
legat de mulineta as vrea okuma cb 60 custom black pentru oricare din ele, dar ii lipseste bait-runner-ul.

astept pareri despre fiecare , daca sunt si alte oportunitati, le voi lua in calcul
Lansetele MTX14 trebuie sa ajunga la inceputul lui aprilie.
MTX 8 , cele din link, sunt in stoc. Difera de MTX 14 numai prin faptul ca sunt o idee mai grele. Puterea blank-ului este aceeasi, inelele tot K SLIM.
Totusi MTX 14 ramane prima alegere, stocul epuizat confirmand asta, chiar daca au fost comandate de doua ori mai multe fata de MTX 8 in sezonul trecut.

Legat de mulinete si tinand cont de oferta actuala, recomand MT 14000.
Este o mulineta completa de crap ( tambur mare, usoara, viteza mare de recuperare, frana rapida, rulmenti in toate punctele critice, slow oscillation cu asezare perfecta a firului, fusta sub tambur, ....), iar fiabilitatea angrenajelor este deja confirmata. Diferenta de pret nu este de luat in calcul fata de modele similare ( 290 lei ), dar cele oferite sunt superioare din toate punctele de vedere. ( pe bucati, luate in discutie fiecare in parte, dar si in utilizare ).

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... w2018.html

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”