scule pescuit plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

Nu mai pot edita ! Ia vezi cam cate mulinete cu baitrunner au frana pe spate :
https://www.google.com/search?tbm=isch& ... 26&dpr=1.5

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de marian_popescu »

Acum inteleg de ce zici tu de rear drag la mulinete cu baitrunner, pentru că ai un asemenea model. Unul din cele câteva modele cu astfel de frână, sistem utilizat numai de shimano pe gama baitrunner, dar care sunt incomparabil mai putine cu numărul mulinetelor cu baitrunner si frână in tambur (pe care le numesc eu clasice, tocmai din acest motiv, ca sunt mai des întâlnite în pescuitul crapului). Nu am de gand sa fac o listă aici. Ca sa citez, mai studiaza si o sa vezi cat de multe sunt.
În fine, păcat de jucăriile tale, că prea indemni prea usor e altii sa studieze

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

marian_popescu scrie:
Joi Mar 07, 2019 11:13
(pe care le numesc eu clasice, tocmai din acest motiv, ca sunt mai des întâlnite în pescuitul crapului).
Ultimul meu mesaj pe aceasta tema , murdarim topicul omului , topicuri cu baitrunner si fara sunt o mie !
Postarile de pe forum nu sunt decizii judecatoresti , sunt opinii personale pe care unii le accepta , altii nu ...de aici se naste progresul . In primul rand am zis "mai studiaza" in sensul sa ...citesti toate postarile mele de pe topic cu atentie . Ulterior am facut aceeasi afirmatie referitor la cunostinte :D .
In postarea citata de colegul meu de forum mentionez clar ...citez "Simpla impresie personala" si , prescurtat...ca am mulinete de toate tipurile si mie mi se pare , daca tot e "Simpla impresie personala" ca cele cu frana micrometrica pe fata sunt net superioare...pentru pescuitul la crap pe balti in Romania , ca asta a intrebat omul . . Sunt citat si primesc raspunsul ...prin care mi se explica , "chestii" :
"Baitrunner-ul (frâna de atac) nu se foloseşte în timpul drill-ului, ci doar în momentul înţepării, după care foloseşti frâna de luptă. Reglajele la baitrunner se fac în funţie de cât fir vrei să poată lua peştele."
Ca baitrunnerul clasic nu se foloseste in timpul drilului . Wow...really , nu stiam ! Unde am zis eu in postare ca se foloseste in timpul drilului ? Ca sa mai semnalez o chestie , uite eu la Ultegre in timpul drilului , cateodata...la pestii mai mari , ma jucam si cu frana de baitrunner Spool 2 . Baitrunnerul e o frana de asteptare care se poate regla sau bloca . Iar cu intepatul pestelui pe baitrunner , e o discutie lunga . Mie nu mi-a placut , asta-i viata . Cu baitrunner clasic am pierdut destui pesti , pana am invatat ce poate face o mana pe un tambur :lol: .
Daca nu ma cita , nu-i raspundeam , daca m-a citat ...am raspuns !
In legatura cu postarea ta , s-a dorit un "ce tari suntem noi si ce varza esti tu...n-ai voie sa comentezi" .
"Decat"...nu ti-a iesit nimic :lol: !
Si DA privim diferit lucrurile . Tu privesti situatia din Romania , raportata numai la crap , pe mulinetele raportate la acest exemplu . Eu citesc multa informatie de pe forumurile de afara , despre mulinete cu baitrunner in general...pentru orice tip de pescuit . Multi de afara inca considera frana pe spate mai buna , desi incet ...incet prinde teren frana pe fata , dar depinde si la ce pesti se pescuieste . Ca sa nu mai zic faptul ca prin multe tari pe unde am fost , multi pescari nu prea au auzit de crap , ei pescuind in mod majoritar pe mari si oceane si care folosesc baitrunnere . Piata mondiala a mulinetelor ...nu produce mulinete expres dedicate pescuitului din Romania ...."crap long casting" :lol: , ci in functie de vanzari !
Cu "pescarul de forum" :lol: ? Supara :lol: ? Daca sunteti prieteni intreaba-l , el mi-a zis primul :lol: ?
Daca mai e ceva de zis , pe PM ca plictisim lumea !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

Am cautat si eu un topic , despre cum functioneaza baitrunnerul in care sa scriu atat pentru incepatori , cat si pentru multi vechi care sunt total pe langa . Din pacate , toate topicurile sunt mai vechi de 5 ani asa ca voi scrie tot aici .
Am auzit/citit un milion de aiureli , inclusiv de la unii cu pretentii...sa nu mai vorbesc de cei care le dau dreptate :lol: .
Am tot dat si pe topic informatii , mai asa din aproape in aproape , unul inteligent s-a prins de ineptiile pe care le-a zis , altul inca nu .
Am auzit pe la pescuit , am citit de "1 milion de ori" :
- cand lansez ...blochez baitrunnerul
- cand intep , deblochez baitrunnerul cu mana/cu manivela si baitrunnerul blocheaza firul
- baitrunnerul la intepare poate rupe firul
- baitrunner frana de intepare
- baitrunnerul blocat cand dai in agatatura/plaur
- de ce imi trebuie frana rapida la mulineta cu baitrunner
- multe alte gogomanii

Baitrunnerul a fost inventat pentru pescuitul marin la pestii mari , ca un mijloc de protectie suplimentar la ruperea firului , pana cand se putea regla relativ ok frana ...fie spate sau fata :lol: , in functie de marimea pestilor !
La momentul respectiv problema franelor...fata sau spate :lol: , era ca intre frana stransa si o frana slaba , erau necesare "un milion de ture ale franei" .
Problema s-a rezolvat odata cu Baitrunner Spool 2 unde am putut si eu sa rezolv aceasta problema chiar si la un sfert de tura a franei , desi preferinta mea a fost 1 tura...suficienta in majoritatea situatiilor .
Odata cu aparitia franelor Quick , Instant , Fast , Speed , "Megaspeed , Ultraspeed" :lol: deja rolul baitrunnerului cam dispare , cel putin in opinia mea .

Ce este baitrunnerul in principiu ? Este o frana de ASTEPTARE , suplimentara care permite eliberarea firului in mod controlat prin reglaj , in timp ce frana de lupta/atac...si cum mai doriti sa o numiti poate fi stransa la maximum , in scopul de a permite pestelui sa ia momeala si sa plece , avand un rol important in autointepare . Baitrunnerul are 2 pozitii ON cand permite eliberarea controlata a firului si OFF cand nu actioneaza deloc .

Hai sa lamurim cateva exemple :

1) "Cand lansez blochez baitrunnerul "? Baitrunnerul nu se blocheaza , se decupleaza si se lanseaza de fapt cu frana de atac/lupta stransa la maxim .
2) "Cand intep , deblochez baitrunnerul cu mana/cu manivela si baitrunnerul blocheaza firul" ? Raspuns NU , baitrunnerul nu blocheaza firul indiferent daca il "deblochezi" :lol: cu mana sau cu manivela . Asa-zisa "deblocare" reprezinta de fapt trecerea baitrunnerului in pozitia OFF(inchis) , iar firul/tamburul e blocat de fapt de frana fata/spate stransa la maximum .
3) "Baitrunnerul la intepare poate rupe firul" ? Raspuns NU , din nou firul poate fi rupt doar de socul produs asupra firului intre peste si frana fata/spate stransa la maximum .
4) "Baitrunner frana de intepare" ? Raspuns NU si nu incercati asta , acesta are rol de eliberare controlata a firului , trecerea acestuia in modul OFF , lasa mulineta in frana de lupta stransa la maximum si aceasta are rolul de intepare .
5) "Baitrunnerul blocat cand dai in agatatura/plaur" ? Raspuns , NU exista baitrunner blocat ci doar in pozitia OFF...adica nu functioneaza , blocarea firului fiind generata de frana de lupta stransa bine/la maxim .
6) "De ce imi trebuie frana rapida la mulineta cu baitrunner" ? Pai nu are legatura una cu alta , baitrunnerul e doar pentru asteptare iar cand treci de la intepare.... in dril , conteaza daca desfaci sau strangi frana in 10 ture sau in 1...2...3 ture .
Desi am repetat principiul de functionare , am atins mai multe cazuri , mai bine sa fie clar !
Spor !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”