Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

magum
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Apr 06, 2013 13:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de magum »

Extras din regulamentul lacului Nagykalloi,care se gaseste pe site.

"Dragi clienti, Din data de 01. Ianuarie 2018 este obligatorie, prin lege, achizitionarea permisului de pescuit emis de catre statul Maghiar, permis care se va putea achizitiona si in incinta complexului nostru. Dupa completare, la sfarsitul anului pescarul are obligatia sa ne trimita permisul inapoi, in caz contrar la emiterea permisului pentru anul urmator va trebui sa plateasca si amenda contraventionala. Pret permis 8euro/2 bete."......daca nu ma insel costa 50 ron .

DIN CE STIU EU ,REPET DIN CE STIU EU,permisile ce se pot face pe lac(nu toate lacurile iti pot face permis ),sunt valabile doar pe acel lac.
daca iti faci permis de ungaria este valabil pe tot teritoriul tarii .

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de viorel doloc »

8 euro pentru două lansete(24 euro/6lansete)...atât am plătit la Nagykallo pentru permis!
Carp Passion

Avatar utilizator
mausica
Mesaje: 220
Membru din: Dum Aug 26, 2012 23:05
Puncte: 0
Localitate: Baile Felix

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de mausica »

De anu asta trebuie obligatoriu si cardu la permis. Este un card pe care il elibereaza cei de la asociatiile unguresti,card care urca costul permisului cu vreo 2000huf .

messer
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 08, 2019 11:01

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de messer »

Mausica

despre ce card este vorba,eu am sunat sa fac o rezervare la o balta la care am fost de cateva ori anul trecut si mi sa zis ca am nevoie de ceva autorizatie in plus nu stiu exact despre ce este vorba.
poate ne lamureste cineva care a fost anul asta daca ptr permis lor de pescuit mai avem nevoie de ceva in plus .

ms

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de Chryys »

Am fost la asociatia de vanatoare si pescuit din Ungaria, cardul este pentru cei care doresc sa se afilieze la club local. Pentru cetatenii straini cardul este optional, ramane valabil ca si pana acum permisul de stat (2200Huf) + bilet de zi sau abonament. Se poate acorda (2000 Huf) si pentru noi, dar zice ca este necesar pentru aflierea la un club de pescuit si folosit de ei in special.

messer
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 08, 2019 11:01

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de messer »

Multumesc mult Chryys

Avatar utilizator
mausica
Mesaje: 220
Membru din: Dum Aug 26, 2012 23:05
Puncte: 0
Localitate: Baile Felix

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de mausica »

De exemplula Ohat nu te lasa fara acel card,sau fara o adeverinta in maghiara. Sunt sigur ca si la alte lacuri de la ei cer aceleasi treburi. Permisul la unguri e 140ron(daca nu ai avut niciodata) !!! Daca iti trebuie doar vizat atunci cred ca e undeva pe la 6000-6500huf

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de Chryys »

Nu e asa mausica, preturile ce le spui sunt aplicate pe balta de proprietarii lacului, sau de anumite magazine:

Permisul de stat valabil anul in curs costa 2200 forinti (33 lei). Acest permis este necesar peste tot, fara asta nu se pescuieste. (este un carnetel unde se trece si ce peste ai rentinut, balta, data, kg).

Suplimentar de asta ai nevoie de bilet de zi pentru locul unde pescuiesti, acesta il cumperi cand mergi la pescuit, se cumpara prezentand permisul de stat. Fiecare balta are un cod care se trece in permis daca ai retinut peste. Pe bilet se trece codul permisului, il trece vanzatoru. Pretul pe zi difera de la o balta la alta, de la 1500ft (sport) la 4000ft(cu 2 pesti retinuti) pe 12 ore am intalnit eu.

Preturile respective sunt la asociatiile de vanatoare si pescuit, la magazine sau pe balta, acelasi permis de 2200ft costa intre 6000-8000ft (90 lei-120 lei) sau mai mult, include si o taxa a asociatiei, un fel de cotizatie la ei.

Avatar utilizator
mausica
Mesaje: 220
Membru din: Dum Aug 26, 2012 23:05
Puncte: 0
Localitate: Baile Felix

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de mausica »

Chryys scrie:
Vin Mar 15, 2019 11:41
Nu e asa mausica, preturile ce le spui sunt aplicate pe balta de proprietarii lacului, sau de anumite magazine:

Permisul de stat valabil anul in curs costa 2200 forinti (33 lei). Acest permis este necesar peste tot, fara asta nu se pescuieste. (este un carnetel unde se trece si ce peste ai rentinut, balta, data, kg).

Suplimentar de asta ai nevoie de bilet de zi pentru locul unde pescuiesti, acesta il cumperi cand mergi la pescuit, se cumpara prezentand permisul de stat. Fiecare balta are un cod care se trece in permis daca ai retinut peste. Pe bilet se trece codul permisului, il trece vanzatoru. Pretul pe zi difera de la o balta la alta, de la 1500ft (sport) la 4000ft(cu 2 pesti retinuti) pe 12 ore am intalnit eu.

Preturile respective sunt la asociatiile de vanatoare si pescuit, la magazine sau pe balta, acelasi permis de 2200ft costa intre 6000-8000ft (90 lei-120 lei) sau mai mult, include si o taxa a asociatiei, un fel de cotizatie la ei.
Eu vb strict de lacuri private !!!!
Lacuri unde pe lg taxa de balta care o are fiecare tre sa ai si permisu de hu(inclusiv cardu).De anu asta a intrat in vigoare un card care trebuie sa il aiba obligatoriu toti pescarii.....card care a ridicat pretu permisului :wink: Luna trecuta a facut un amic permisu la Hu si a platit echivalentul a 140 ron !!!Doar permisu obligatoriu. Daca tu ai auzit altceva sau vad ca stii de alte preturi.....nu stiu ce sa zic....eu iti zic direct de la sursa preturile

messer
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 08, 2019 11:01

Re: Pescuit in Ungaria OBLIGATORIU PERMIS

Mesaj de messer »

Buna,

Am fost eu in weekend in Ungaria si va pot spune ca trebuie facut de anul asta un permis ptr turisti care necesita o inregistrare pe un site Tuhir.hu,dat un test apoi request ptr un ticket valid 3 luni ,costa 2000 HUF,acest permis este necesar dar nu oblgatoriu(ai voie doar cu o undita ca si turist cu acest ticket),daca nu il faci platesti un permis anual care te lasa sa pescuiesti cu 2 undite si costa 13000HUF acolo unde am fost eu, dar doamna de acol o zicea ca daca il achizitionezi de la orice magazin de pescuit te costa mai putin dar nu stia exact cat .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”