Nu pot sa incarc mtx 14

Moderator: Dan Mitranescu

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Andrei_Muresan »

Salut prieteni pescari. Am un set de lansete mtx 14 de 3 ani. Lansarile mele sunt foarte proaste, in sensul in care nu pot sa lansez in punt fix, dau ori in stanga mult, ori in dreapta, nu pot sa ating aveasi distanta constant cu lumanarile de rigoare si cu rupturile de rigoare. Pana de curand am crezut ca e din vina mea pt ca nu las la timp firul de pe deget sa plece. De curand am vazut un clip despre lansete, actiuni si lanseuri si mi-am dat seama ca defapt eu nu reusesc sa incarc lanseta cu pricina. Stanga drepta dau pt ca ma fortez prea tare cand arunc (cateodata trebuie sa scot si un sunet ciudat gen Cristiano Ronaldo dupa ce da gol... :lol: :lol: :lol: :lol: ). Metionez faptul ca de forta nu duc lipsa, am 100 de kg si sunt fost sportiv, banuiesc ca tehnica conteaza cel mai mult. Ar trebui sa cumpar o lanseta cu o alta actiune sau ce ma sfatuiti sa fac?

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de georgeRO »

Tot la tine e problema. Nu gasesti punctul in care sa dai drumul firului si in momentul lanseului inclini lanseta. Filmeaza-te si pune linkul. Eu cred ca si plumbul il balangani cumva fara sa vrei. Daca arunci mai incet la fel patesti?

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Andrei_Muresan »

Gerge, am observat ca daca lansez de pe picioare parca dau mai bine, dar nu ajung la distanta unde asi vrea. Si chiar si asa tot nu sunt multumit de lansari. Tehnica mea cred ca lasa de dorit. Cred ca o sa fac niste sesini de antrenamente pe un camp.

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Andrei_Muresan »

Cateodata pun asa forta....incat zici ca se rupe lanseta in doua, plesneste inaintasul de 0.30 sau imi taie degetul cu tot cu degetar....astept cu nerabdare sa cada plumbul la 200 de m, ma uit cu nerabdare in orizot.............si plumbul cade la 90 de m..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ..

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de georgeRO »

Plumbul trebuie sa-ti plece undeva la 35-45 grade, alfel e ori mare bolta ori sageata. Trebuie sa lansezi de fiecare data la fel si singura variabila sa fie momentul cand dai drumu la fir.

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Andrei_Muresan »

Si am mai uitat sa zic...mi-am luat un obicei sa lipesc firul de talpa mulinetei cu degetul, poate si asta sa fie o problema. Am vazut multi pescari care il tin suspendat, il tin in deget..

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de georgeRO »

Nu cred, si eu il tin lipit de blank. Trebuie lucrat la coordonare.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Alin Galbenu »

Presupun ca faci caterinca.
Ai incercat sa folosesti ambele tronsoane ale lansetei ?
Imagine

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de Andrei_Muresan »

Alin Galbenu scrie:
Mar Apr 30, 2019 8:40
Presupun ca faci caterinca.
Ai incercat sa folosesti ambele tronsoane ale lansetei ?
Nu Alin, folosesc numai cotorul. Nu fac nici o caterinca, prietene.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot sa incarc mtx 14

Mesaj de pescarusull »

Ce plumb folosesti? De cate grame ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”