PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Vin Iun 07, 2019 21:28
Dan Mitranescu scrie:
Vin Iun 07, 2019 21:13

De ce camionul face stanga si instantaneu preia drepturile de prioritate , iar autoturismul face dreapta si nu poate sa aiba aceleasi drepturi ?
Hai mai Dane...camionul circula exclusiv pe drum cu prioritate. Vine de pe drum cu prioritate, intra pe drum cu prioritate. Inca o data, ambele benzi pe care merge camionul sunt ale aceluiasi drum. Eu cand ma duc la Tancabesti intorc (fac stanga 180 grade) pe DN la intersectia cu drumul spre Peris...pai ce, fiind intre benzi ar trebui sa dau prioritate de dreapta si alora care vor sa intre pe DN si sa mearga spre Ploiesti (vireaza la stanga)? Serios acum, chiar ati intalnit astfel de cazuri si ati procedat asa cum sustineti pe aici? :?
Asa ca daca intorci ( prin viraj ) catre Bucuresti cand esti pe DN in dreptul intersectiei cu soseaua catre Peris si te lovesti cu ala care vine de la Peris, esti vinovat.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 2:17


Asa ca daca intorci ( prin viraj ) catre Bucuresti cand esti pe DN in dreptul intersectiei cu soseaua catre Peris si te lovesti cu ala care vine de la Peris, esti vinovat.
Poate ca sunt vinovat ptr. neasigurare, dar ptr. neacordare de prioritate sub nici o forma. Ala vine de pe drum secundar, are indicator de cedeaza, ma vede ca semnalizez stanga si nu stie daca intorc 90 de grade spre Peris sau 180 de grade spre Bucuresti, insa are obligatia de a acorda prioritate manevrei mele. Nu are ce sa caute in DN inainte de a efectua eu virajul. Ca sa-i acord aluia prioritate de dreapta ar trebui sa opresc masina pe un sens de deplasare al DN-ului dupa efectuarea primei parti a virajului la stanga...asta n-o s-o vezi decat atunci cand dinspre Peris vin in viteza masini cu girofar! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Sâm Iun 08, 2019 13:36
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 2:17


Asa ca daca intorci ( prin viraj ) catre Bucuresti cand esti pe DN in dreptul intersectiei cu soseaua catre Peris si te lovesti cu ala care vine de la Peris, esti vinovat.
Poate ca sunt vinovat ptr. neasigurare, dar ptr. neacordare de prioritate sub nici o forma. Ala vine de pe drum secundar, are indicator de cedeaza, ma vede ca semnalizez stanga si nu stie daca intorc 90 de grade spre Peris sau 180 de grade spre Bucuresti, insa are obligatia de a acorda prioritate manevrei mele. Nu are ce sa caute in DN inainte de a efectua eu virajul. Ca sa-i acord aluia prioritate de dreapta ar trebui sa opresc masina pe un sens de deplasare al DN-ului dupa efectuarea primei parti a virajului la stanga...asta n-o s-o vezi decat atunci cand dinspre Peris vin in viteza masini cu girofar! :D
Ala stie ca daca intorci pierzi prioritatea fata de toate vehiculele aflate in mers, inclusiv fata de el. Asta daca o prezinti ca intoarcere.

Daca o dai cu viratul este lege si pentru asta :

Art.59. -
(2) În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.


Cand te lovesti cu ala care vine de la Peris din ce parte iti vine ?!

Cand virezi in "prima stanga" le dai prioritate celor care vin pe DN din fata si cand virezi din nou la stanga, sa te intorci pe DN, le dai prioritate celor care vin dinspre Peris.

P.S. imi iau girofar ! :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Art.59. -
(2) În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.


Pe asta o repet si pentru chestionarul lui Dan, in care camionul vireaza spre stanga intr-o intersectie si "are" prioritate, conform raspunsului din chestionar, fata de vehiculul care vine din dreapta.
Si dupa parerea mea are prioritate, deoarece conform indicatorului, de la virare si pana la intersectia cu drumul din dreapta este suficient spatiu ca autocamionul sa-si castige drepturile drumului cu prioritate.
Problema este ca daca la asta merge, la autoturism cu tramvai, nu mai merge, chiar daca distantele sunt aceleasi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Sâm Iun 08, 2019 13:36

Poate ca sunt vinovat ptr. neasigurare, dar ptr. neacordare de prioritate sub nici o forma.
Sa nu uit, care e diferenta ? :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 23:52

Cand virezi in "prima stanga" le dai prioritate celor care vin pe DN din fata si cand virezi din nou la stanga, sa te intorci pe DN, le dai prioritate celor care vin dinspre Peris.
Cand virez prima data la stanga am in dreapta masini care circula ca si mine pe drum cu prioritate. Nici eu, nici ei, nu am/avem pe drumul nostru semn de cedeaza trecerea, motiv ptr. care se aplica prioritatea de dreapta. Cand virez a doua oara la stanga eu sunt in continuare pe drum cu prioritate, nu am semn de cedeaza trecerea iar cel dinspre Peris are semn de cedeaza si este pe drum secundar.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Iun 09, 2019 0:46
gor965 scrie:
Sâm Iun 08, 2019 13:36

Poate ca sunt vinovat ptr. neasigurare, dar ptr. neacordare de prioritate sub nici o forma.
Sa nu uit, care e diferenta ? :D
Ma refer la faptul ca trebuie sa te asiguri ca poti face o manevra in siguranta. Conducerea preventiva presupune inclusiv acordarea nejustificata de prioritate pentru evitarea unui accident. Daca un prost iti taie calea si te infigi in el, desi aveai varianta sa pui frana sau sa-l ocolesti, esti vinovat ptr. neasigurare nu ptr. ca nu i-ai dat prioritate. E ca si cand iti taie unul calea venind din dreapta pe semafor rosu si te acuza ca nu i-ai dat prioritate de dreapta. :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 2:08
Art. 125. - Referințe în jurisprudență (1)
Pentru a putea întoarce vehiculul de pe un sens de mers pe celălalt prin manevrare înainte și înapoi sau prin viraj,
( :) )conducătorul acestuia este obligat să semnalizeze și să se asigure că din față, din spate sau din lateral nu circulă în acel moment niciun vehicul.
E atat de generalista afirmatia aici incat daca te tii dupa fiecare cuvant niciodata n-o sa poti vira pe DN, ptr. ca acolo tot timpul circula masini in orice moment. Astea sunt reguli generale, care nu descriu o situatie specifica, nu vorbesc de locul de intoarcere, de tipul de intersectii, de semne de circulatie, marcaje, incadrare, etc. Pur si simplu explica o regula...cand virezi trebuie sa semnalizezi si sa te asiguri ca poti face manevra.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dum Iun 09, 2019 9:58
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 23:52

Cand virezi in "prima stanga" le dai prioritate celor care vin pe DN din fata si cand virezi din nou la stanga, sa te intorci pe DN, le dai prioritate celor care vin dinspre Peris.
Cand virez prima data la stanga am in dreapta masini care circula ca si mine pe drum cu prioritate. Nici eu, nici ei, nu am/avem pe drumul nostru semn de cedeaza trecerea, motiv ptr. care se aplica prioritatea de dreapta. Cand virez a doua oara la stanga eu sunt in continuare pe drum cu prioritate, nu am semn de cedeaza trecerea iar cel dinspre Peris are semn de cedeaza si este pe drum secundar.
Cand iesi de pe un drum, indiferent de drum, se anuleaza absolut toate drepturile sau obligatiile pe care le-ai avut pe acel tronson de drum.

Canda faci stanga prin fata celui care iti vine din fata pe DN nu acorzi prioritate de dreapta , asa cum se crede, acorzi prioritate din pozitie mai joasa, chiar daca simplitatea situatiei nu a generat discutii pentru a studia cazul.
Incearca sa-ti imaginezi intersectia despre care vorbim ( intersectie DN cu soseaua spre Peris ) in felul urmator:
Tu esti pe drum cu prioritate catre Ploiesti.
Din fata vine drumul de la Ploiesti caruia ii punem semnul "cedeaza trecerea" ( ii da de dreapta celui care iese de la Peris ).
Cel care vine de la Peris este la fel, are cedeaza.
In situatia asta, cand faci stanga, iesind de pe drumul cu prioritate si trecand prin fata celui care iti vine din fata si are semnul cedeaza, cum faci. Tot prioritate ai ? :wink: Ca daca o judeci cu "egalitatea" cam ai ...

Nu George. Drumul care-ti confera prioritate este cel pe care mergi. Cand iesi de pe el esti zero prioritate.
Ala care iti vine din fata iti da prioritate numai daca face stanga.
Cand faci tu stanga prin fata lui, chiar daca are cedeaza, IN MOMENTUL ASTA sunteti in situatie de egalitate si dai de dreapta !
Ala care vine de la Peris iti da prioritate O DATA ! cand treci prin fata lui , nu daca intorci tu in scurt si i-o dai, sau eventual pui frana ca ai ratat intrarea si dai cu spatele direct in el. :wink: :) Sau si asa trebuia sa cedeze, ca vorba aia, esti pe drum cu prioritate. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dum Iun 09, 2019 10:20
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Iun 08, 2019 2:08
Art. 125. - Referințe în jurisprudență (1)
Pentru a putea întoarce vehiculul de pe un sens de mers pe celălalt prin manevrare înainte și înapoi sau prin viraj,
( :) )conducătorul acestuia este obligat să semnalizeze și să se asigure că din față, din spate sau din lateral nu circulă în acel moment niciun vehicul.
E atat de generalista afirmatia aici incat daca te tii dupa fiecare cuvant niciodata n-o sa poti vira pe DN, ptr. ca acolo tot timpul circula masini in orice moment. Astea sunt reguli generale, care nu descriu o situatie specifica, nu vorbesc de locul de intoarcere, de tipul de intersectii, de semne de circulatie, marcaje, incadrare, etc. Pur si simplu explica o regula...cand virezi trebuie sa semnalizezi si sa te asiguri ca poti face manevra.

Este generala si perfect aplicabila la intersectii de drumuri, indiferent de situatie.
Atentie ! Intr-o intersectie cu drum cu prioritate la stanga, ala e un drum care se intersecteaza cu unul care vine din fata si cu unul care vine din dreapta.
Este o regula generala care se anuleaza numai de indicatoare, dar unde acestea nu sunt, se respecta regula.

Aici am intalnit alta discutie, purtata si cu politisti si cu instructori , ...
Daca intr-o intersectie esti pe drum cu prioritate la dreapta si pastrezi drumul, esti obligat sa dai semnal dreapta , sau nu ai aceasta obligatie ? :wink:
Dar daca mergi inainte , esti obligat sa dai semnal ? :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”