PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:15
Imagine

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 0:48

Ma disperi George cu lacunele tale din domeniul legislatiei rutiere ... si sunt sigur ca mai sunt ca tine ...

Legat de drumul prioritar in intersectiile care au semne aditionale la cele de prioritate (Drum cu prioritate,Oprire si Cedeaza trecerea) va repet, este extrem de simpla treaba, cine este pe LINIA INGROSATA a semnului aditional ARE PRIORITATE, ca deaceea "Doamne iarta-ma" s-au pus acolo, ca sa arate tuturor CARE ESTE DRUMUL PRIORITAR, iar daca este caz de egalitate se aplica regula prioritatii de dreapta.

De la poza de mai sus am inceput discutiile...lamureste-ne si pe noi care e ordinea de trecere, ca eu am zis 3-1-2 dar se pare ca nu prea cunosc regulile de circulatie...
N-am plecat de la asta, ci de la cea pusa de Dan Mateianu.
Asta e putin mai avansata.
Inclusiv asta prezinta o mare anomalie.
Sa pui intrebarea fara sa spui de unde vine masina galbena, ca si cum nu conteaza, deja este o problema.
Daca vine din dreapta si INTOARCE ( ca asa se numeste cand schimbi sensul drumului cu prioritate, valabil si pentru chestionarul lui Dan ), atunci raspunsul este 1,2,3 daca intersectia este mica, la scara din imagine.
Si raspunsul este 3,2,1 daca luam in calcul indicatorul, a carui scara arata clar ca este suficient de lung tronsonul de drum cu prioritate, pana la intalnirea dintre autoturisme, ca acestea sa-si ia dreptul de prioritate.

Cazul 2, cand auto galben vine de jos:
Raspuns 3,2,1 sau 3,1,2 tot in functie de ce luam in calcul, desenul cu intersectia sau indicatorul aditional, in care drumurile fara prioritate NU SE INTERSECTEAZA INTRE ELE !

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:43

Sa pui intrebarea fara sa spui de unde vine masina galbena, ca si cum nu conteaza, deja este o problema.
Pai ptr. cel care pune intrebarea, conteaza raspunsul dat fara a sti cine de unde vine. Asa cum e prezentata imaginea galben este deja inscrisa in intersectie pe drum cu prioritate. Clar nu da de dreapta lui rosu sau albastru. Acestia din urma sunt pe pozitii similare...stationeaza la intersectia dintre drumul lor secundar cu drumul principal, dand prioritate lui galben. Ulterior, intre ei, se aplica prioritatea de dreapta. Asta vad eu in imaginea asta. Ca galben venea din alta parte, ca albastru ajunge al doilea in intersectie ori ca rosu intra in curul lui galben si capata prioritate sunt alte discutii ptr. alt tip de imagine.

l.e.
Nu stiu exact dar presupun ca nici nu sunt chestionare cu ipoteze variabile care sa presupuna raspunsuri multiple... :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Mie Iun 12, 2019 15:13
Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:43

Sa pui intrebarea fara sa spui de unde vine masina galbena, ca si cum nu conteaza, deja este o problema.
Pai ptr. cel care pune intrebarea, conteaza raspunsul dat fara a sti cine de unde vine. Asa cum e prezentata imaginea galben este deja inscrisa in intersectie pe drum cu prioritate. Clar nu da de dreapta lui rosu sau albastru. Acestia din urma sunt pe pozitii similare...stationeaza la intersectia dintre drumul lor secundar cu drumul principal, dand prioritate lui galben. Ulterior, intre ei, se aplica prioritatea de dreapta. Asta vad eu in imaginea asta. Ca galben venea din alta parte, ca albastru ajunge al doilea in intersectie ori ca rosu intra in curul lui galben si capata prioritate sunt alte discutii ptr. alt tip de imagine.

l.e.
Nu stiu exact dar presupun ca nici nu sunt chestionare cu ipoteze variabile care sa presupuna raspunsuri multiple... :?
Asa ca daca scoatem din discutie masina galbena, dar aplicam teoria mai departe intre celelalte doua masini, daca aia rosie este exact ca in poza trebuie sa dea prioritate celei albastre, iar daca faceam o poza cu ea mai in fata, dupa linia punctata, se schimba treaba, cea albastra trebuie sa dea prioritate ( conform actualei teori, cum spuneam ), fara sa se mai tina cont de unde vine masina rosie.
E corect asa ?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:14
Nici eu nu stiam de ea , dar oricum nu cred ca e trecere pe unde "intorceam" noi, adica fix in dreptul intersectiei cu Perisul. Ca altfel ....
Punctul H cred ca e de cand am facut noi scoala. :D Astia il explica asa :
https://www.scoalarutiera.ro/curs-legis ... ntoarcerea
Cauta imaginea cu intersectia pe Google Streetview si o sa vezi si trecerea de pietoni, este acolo de cand a daramat ala cu basculanta pasarela pe vreo 3 masini...
Cu punctul H ai dreptate, intre timp au modificat legea pentru jmecherii care se grabesc dar oricum tot este interzisa intoarcerea daca ai masina care vrea sa intre pe DN pe DJ dinspre Peris conform art. 125.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

gor965 scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:03
Intersectia DN cu drumul spre Peris e suficient de mare, are linii de demarcatie si iti permite sa intorci DUPA trecerea de pietoni.
Nu-mi spune ca trebuie sa merg pana la Ploiesti ca sa intorc masina, respectand art.35 lit. h ...
Trecerea de pietoni este la 20 de metri. Nu trebuie sa mergi pana la Ploiesti, faci stanga pe drumul spre Peris, opresti, te asiguri si apoi intorci...pierzi 30 de secunde dar respecti legea, nu-l incurci pe fraierul ala care si asa se chinuie sa iasa in DN si vrea sa mearga spre Ploiesti si eviti sa-i iei vizibilitatea vre-unui vitezoman care vine de la Ploiesti si risca sa se urce pe vre-un pieton pe trecerea de pietoni.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

gor965 scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:15
De la poza de mai sus am inceput discutiile...lamureste-ne si pe noi care e ordinea de trecere, ca eu am zis 3-1-2 dar se pare ca nu prea cunosc regulile de circulatie...
3,2,1 clar si logic...de ce dracu' s-a mai consumat energie sa se arate care este drumul prioritar in placuta aditionala? se punea simplu "Drum cu prioritate" si "Cedeaza trecerea" daca se vroia rezolvare cu prioritate de dreapta...in general se pun semne aditionale cand este redusa vizibilitatea intre cei doi care au cedeaza.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Una asemanatoare este intersectia din Cartierul Damaroaia din Bucuresti in care pica majoritatea la examen (Str. Piatra Morii cu Natatiei cu Victor Daimaca si cu Coralilor)... acum sa va vad cum iesiti voi din ea ;) ?!
Asta e o intersectie in care poti sa-ti iei dauna totala la masina cand nu mai reusesti sa o vinzi la pretul dorit de tine :)
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 19:49
....pierzi 30 de secunde dar respecti legea, nu-l incurci pe fraierul ala care si asa se chinuie sa iasa in DN ...
Daca te incadrezi ptr. intoarcere in prima parte a liniei discontinue, nici nu ajungi in fata celui care vine dinspre Peris. Problema e cand sunt mai mute masini cu semnal stanga si toata zona aia de virare e blocata...atunci ajungi sa avansezi mai mult, sa-ti intersectezi traiectoria cu cel dinspre Peris si sa beneficiezi de faptul ca el are stop. Nu prea poti sa intorci inaintea celorlalti ptr. ca ai masini in fata ta care fac stanga si nu vezi foarte bine cine vine pe banda a doua dinspre Ploiesti. Ultima oara cand am intors acolo pe partea cealalta, pe marginea drumului spre Peris, era masina politiei si cred ca ma opreau daca faceam ceva ilegal.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 20:01

3,2,1 clar si logic...de ce dracu' s-a mai consumat energie sa se arate care este drumul prioritar in placuta aditionala?
Ptr. ca drumul cu prioritate vireaza la stanga, nu continua drept (inainte). Daca se ducea inainte se schimbau prioritatile de trecere acolo.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”