PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dum Iun 09, 2019 10:10
Dan Mitranescu scrie:
Dum Iun 09, 2019 0:46
gor965 scrie:
Sâm Iun 08, 2019 13:36

Poate ca sunt vinovat ptr. neasigurare, dar ptr. neacordare de prioritate sub nici o forma.
Sa nu uit, care e diferenta ? :D
Ma refer la faptul ca trebuie sa te asiguri ca poti face o manevra in siguranta. Conducerea preventiva presupune inclusiv acordarea nejustificata de prioritate pentru evitarea unui accident. Daca un prost iti taie calea si te infigi in el, desi aveai varianta sa pui frana sau sa-l ocolesti, esti vinovat ptr. neasigurare nu ptr. ca nu i-ai dat prioritate. E ca si cand iti taie unul calea venind din dreapta pe semafor rosu si te acuza ca nu i-ai dat prioritate de dreapta. :D
Confunzi "a te asigura" cu a circula prudent.
Daca in lege spune ca trebuie sa te asiguri inseamna ca esti vinovat in caz de accident.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Iun 09, 2019 13:48

Nu George. Drumul care-ti confera prioritate este cel pe care mergi. Cand iesi de pe el esti zero prioritate.
Pai si daca schimb benzile (sensurile) ale aceluiasi drum inseamna ca am iesit de pe el ? Cel dinspe Peris are Stop si e obligat sa dea prioritate masinilor care circula din ambele sensuri. Cand e liber in banda de virare la stanga e simpla treaba ptr. ca din pozitia de incadare iti dai seama cine vireaza si cine intoarce. Insa ptr. momentele alea cand e zona aglomerata, cel dinspre Peris are Stop si nu trece (ca nu are pe unde si nici nu stie care masini urmeaza sa faca stanga sau sa intoarca) decat dupa ce trec cei de pe drumul cu prioritate,
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dum Iun 09, 2019 15:10
Dan Mitranescu scrie:
Dum Iun 09, 2019 13:48

Nu George. Drumul care-ti confera prioritate este cel pe care mergi. Cand iesi de pe el esti zero prioritate.
Pai si daca schimb benzile (sensurile) ale aceluiasi drum inseamna ca am iesit de pe el ? Cel dinspe Peris are Stop si e obligat sa dea prioritate masinilor care circula din ambele sensuri. Cand e liber in banda de virare la stanga e simpla treaba ptr. ca din pozitia de incadare iti dai seama cine vireaza si cine intoarce. Insa ptr. momentele alea cand e zona aglomerata, cel dinspre Peris are Stop si nu trece (ca nu are pe unde si nici nu stie care masini urmeaza sa faca stanga sau sa intoarca) decat dupa ce trec cei de pe drumul cu prioritate,
Da, cand schimbi sensurile esti zero prioritate si trebuie sa acorzi prioritate la orice misca. Dupa ce mergi in linie dreapta pe urmatorul sens iti atribui noile reguli de circulatie aferente acelui tronson.
Obligatiile pe care le ai pe un sens de mers nu sunt neaparat aceleasi cu cele pe care le ai pe sensul opus.

Drepturile sau obligatiile pe care le ai pe un sens de mers se anuleaza la iesirea de pe acel sens si trebuie sa le respecti pe cele de pe sensul invers. Ca de multe ori coincid, este alta treaba.
Cat esti intre sensuri, sau in viraj cum generic spune legea, nu ai niciun drept fata de cei cu care te intersectezi.

Ala care-ti vine din stanga pe cedeaza, te lasa sa treci o data prin fata lui, nu sa te invarti tu prin intersectie cat vrei.

Daca ala care iese de la Peris te-a lasat sa treci intorcand prin fata lui, inseamna ca din spatele tau veneau masini ( spre Ploiesti ) si daca inainta cu prioritatea prin fata ta, bloca intersectia. :wink: Si asta este o gresala de circulatie.
Poti sa ai si verde la intrarea intr-o intersectie, este absolut normal sa opresti si sa ii lasi sa treaca pe cei care vireaza prin fata ta, daca inaintarea ta in intersectie blocheaza circulatia.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

gor965 scrie:
Vin Iun 07, 2019 21:28
Eu cand ma duc la Tancabesti intorc (fac stanga 180 grade) pe DN la intersectia cu drumul spre Peris...pai ce, fiind intre benzi ar trebui sa dau prioritate de dreapta si alora care vor sa intre pe DN si sa mearga spre Ploiesti (vireaza la stanga)? Serios acum, chiar ati intalnit astfel de cazuri si ati procedat asa cum sustineti pe aici? :?
Ma disperi George cu lacunele tale din domeniul legislatiei rutiere ... si sunt sigur ca mai sunt ca tine ...

In intersectia de pe DN1 cu Perisul este INTERZIS sa intorci conform Art.35 litera b si h .
Citez:
Art.35
-Pentru a putea întoarce vehiculul înapoi de pe un sens de circulație pe celălalt sens, prin manevrare înainte și înapoi sau printr-un viraj, conducătorul este obligat să oprească, să semnalizeze și să se asigure că din spate și din față nu circulă în acel moment nici un vehicul.

Nu se execută această manevră:

a) în locurile unde este instalat indicatorul "Întoarcerea interzisă";

b) la trecerile pentru pietoni;

c) în curbe cu vizibilitate redusă;

d) în locurile unde soliditatea drumului nu este verificată (marginile prăpăstiilor, malurile șanțurilor etc.);

e) pe poduri și sub poduri;

f) la trecerile peste calea ferată și la o distanță mai mică de 50 m de trecerea peste calea ferată;

g) în vârfuri de pantă și pe o distanță de 50 m de o parte și alta a vârfului de pantă;

h) în intersecții și la o distanță mai mică de 50 m de cel mai apropiat colț de intersecție;

i) la mai puțin de 50 m de stațiile de tramvai, troleibuz sau autobuz;

j) pe timp de ceață și în orice împrejurare când vizibilitatea este redusă sub 100 m, dacă conducătorul vehiculului nu este pilotat de altă persoană.

Legat de drumul prioritar in intersectiile care au semne aditionale la cele de prioritate (Drum cu prioritate,Oprire si Cedeaza trecerea) va repet, este extrem de simpla treaba, cine este pe LINIA INGROSATA a semnului aditional ARE PRIORITATE, ca deaceea "Doamne iarta-ma" s-au pus acolo, ca sa arate tuturor CARE ESTE DRUMUL PRIORITAR, iar daca este caz de egalitate se aplica regula prioritatii de dreapta.

Chiar nu inteleg cum de nu stati prin spitale ... probabil si conduita preventiva are un rol important...mai contribuie si zeita Fortuna cu ceva ....
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

La art. 35 , se poate intoarce si inainte ?! :D
"Lege", ... vorba aia. :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 0:48

Chiar nu inteleg cum de nu stati prin spitale ...
Am avut noroc...si-am interpretat bine pana acum legislatia rutiera.
Intersectia DN cu drumul spre Peris e suficient de mare, are linii de demarcatie si iti permite sa intorci DUPA trecerea de pietoni.
Nu-mi spune ca trebuie sa merg pana la Ploiesti ca sa intorc masina, respectand art.35 lit. h ...
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 0:48

In intersectia de pe DN1 cu Perisul este INTERZIS sa intorci conform Art.35 litera b si h .
Citez:
Art.35
-Pentru a putea întoarce vehiculul înapoi de pe un sens de circulație pe celălalt sens, prin manevrare înainte și înapoi sau printr-un viraj, conducătorul este obligat să oprească, să semnalizeze și să se asigure că din spate și din față nu circulă în acel moment nici un vehicul.

Nu se execută această manevră:
....

b) la trecerile pentru pietoni;


h) în intersecții și la o distanță mai mică de 50 m de cel mai apropiat colț de intersecție;
Discutia era teoretica, lund exemplul cu intersectia respectiva, fara alte particularitati ale intersectiei, asa cum e trecerea de pietoni. Nici eu nu stiam de ea , dar oricum nu cred ca e trecere pe unde "intorceam" noi, adica fix in dreptul intersectiei cu Perisul. Ca altfel ....
Punctul H cred ca e de cand am facut noi scoala. :D Astia il explica asa :
https://www.scoalarutiera.ro/curs-legis ... ntoarcerea
Ultima oară modificat Mie Iun 12, 2019 13:27 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Imagine

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 12, 2019 0:48

Ma disperi George cu lacunele tale din domeniul legislatiei rutiere ... si sunt sigur ca mai sunt ca tine ...

Legat de drumul prioritar in intersectiile care au semne aditionale la cele de prioritate (Drum cu prioritate,Oprire si Cedeaza trecerea) va repet, este extrem de simpla treaba, cine este pe LINIA INGROSATA a semnului aditional ARE PRIORITATE, ca deaceea "Doamne iarta-ma" s-au pus acolo, ca sa arate tuturor CARE ESTE DRUMUL PRIORITAR, iar daca este caz de egalitate se aplica regula prioritatii de dreapta.

De la poza de mai sus am inceput discutiile...lamureste-ne si pe noi care e ordinea de trecere, ca eu am zis 3-1-2 dar se pare ca nu prea cunosc regulile de circulatie...
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

...
Ultima oară modificat Mie Iun 12, 2019 13:22 de către Dan Mitranescu, modificat de 2 ori în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Mie Iun 12, 2019 13:15


De la poza de mai sus am inceput discutiile...lamureste-ne si pe noi care e ordinea de trecere, ca eu am zis 3-1-2 dar se pare ca nu prea cunosc regulile de circulatie...
Nu intra in defensiva, ca nu mai are farmec. :D
Stai asa, pentru ca l-am prins eu cu ceva. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”