AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de georgeRO »

Salut. Am si eu o intrebare legata de avertizorii 2013, daca ii opresc si las bateria in ei au vreun consum? Ca m-am cam plictisit sa scot bateriile dupa fiecare partida plus ca am stricat si un conector (3 lei, 2 lipituri).

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de gabize »

Opriti nu consuma. Cel putin nu vizibil, eu nu scot bateriile decat la final de sezon si nu am observat sa se consume aiurea bateriile.
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

georgeRO scrie:
Joi Aug 01, 2019 11:41
Salut. Am si eu o intrebare legata de avertizorii 2013, daca ii opresc si las bateria in ei au vreun consum? Ca m-am cam plictisit sa scot bateriile dupa fiecare partida plus ca am stricat si un conector (3 lei, 2 lipituri).
Avertizorii nu consuma nici in asteptare. Asa ca nici nu trebuiesc inchisi ( teoretic ) la transport.
Totusi este bine sa fie inchisi din alte motive. Oricum, nu trebuiesc scoase bateriile.
Statia consuma in asteptare, asa ca trebuie obligatoriu inchisa.

Foarte important ! Poate cel mai important aspect ce da o viata lunga avertizorilor.
Nu ii depozitati inchisi ermetic. Chiar daca sunt uscati la suprafata, apa ramasa in interior creeaza probleme in timp.

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de georgeRO »

Multumesc pentru raspunsuri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

georgeRO scrie:
Joi Aug 01, 2019 13:41
Multumesc pentru raspunsuri.
Cu placere.

lucybolta
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 27, 2017 20:55
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de lucybolta »

Buna ziua,


Detin statie plus avertizori 2018 si de ceva timp am observat ca statia nu mai recunoaste avertizorul de culoare rosie (cand trage pestele) la o distanta mai mare de 15-20m cu aproximatie. Parerea mea este ca problema este din avertizor ci nu din statie....

Intrebarea mea este daca se poate cumva rezolva aceasta problema, in caz contrar pot sa imi comand un senzor de aceasi culoare (rosu)? deoarece am vazut ca aveti doar alb, galben si mov disponibile.

Va multumesc !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

lucybolta scrie:
Vin Aug 02, 2019 12:30
Buna ziua,


Detin statie plus avertizori 2018 si de ceva timp am observat ca statia nu mai recunoaste avertizorul de culoare rosie (cand trage pestele) la o distanta mai mare de 15-20m cu aproximatie. Parerea mea este ca problema este din avertizor ci nu din statie....

Intrebarea mea este daca se poate cumva rezolva aceasta problema, in caz contrar pot sa imi comand un senzor de aceasi culoare (rosu)? deoarece am vazut ca aveti doar alb, galben si mov disponibile.

Va multumesc !
Buna ziua,
La avertizor poate sa fie o problema legata de alimentare, de baterie slaba sau contact imperfect. Mai poate sa fie si transmisia cu probleme ( antena dezlipita, ... ). Poate sa fie si oxidat la interior. Sunt mai multe cauzele si destul de greu de depistat de la distanta.
Legat de un avertizor nou rosu si inclusiv pentru a da mai multe detalii legate de problema de la cel vechi, va rog sa sunati la magazin.
Oricand, cu placere.

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de georgeRO »

Salut, am reusit sa sparg unul din releele reed si evident nu-mi mai semnalizeaza trasatura, puteti sa-mi spuneti de care sa iau? Conteaza amperaj, voltaj, etc sau doar dimensiunea?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

georgeRO scrie:
Mar Aug 20, 2019 14:39
Salut, am reusit sa sparg unul din releele reed si evident nu-mi mai semnalizeaza trasatura, puteti sa-mi spuneti de care sa iau? Conteaza amperaj, voltaj, etc sau doar dimensiunea?
Imi pare rau pentru eveniment.
Marimea releului este singura care conteaza, mai exact sa intre pe pozitia respectiva.
Noi avem un astfel de releu , dar trebuie sa gasiti o solutie sa il luati de la noi. ( nu costa nimic )

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de georgeRO »

Momentan nu ma grabesc pentru ca l-am dezlipit de pe placa si vad funtioneaza doar cu releul de run, inclusiv pe drop semnalizeaza run deci e functional, isi face treaba. Multumesc de raspuns.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”