Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Orsino
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 20, 2019 20:32

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Orsino »

Chiar nu stiu ce sa mai fac, am pus Duracell, Kodak, Toshiba, noname, de 2 zile cum vine seara nu mai bate statia, sau avertizorii...
Cum statia e la caldura, banuiesc ca sunt bateriile la avertizori...

Orsino
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 20, 2019 20:32

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Orsino »

Am uitat sa specific...lansetele stau in apa 24 din 24 inca 10 zile de acum inainte...

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de georgehadrian »

Eu pun bateriile la sfarsit de martie, pescuiesc in jur de 30 - 40 de zile/an.... folosesc 2 randuri de baterii tot anul

Orsino
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 20, 2019 20:32

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Orsino »

1. La ce distanta de senzori este statia?
2. Eu pescuiesc de 14 zile, inca mai am pana pe 30 septembrie.
3. Lansetele stau in apa 24/24.
4. Cum a sosit frigul cum nu mai preia statia semnal de la senzori(distanta cam 70 ml), pana zilele trecute a mers ok.
5. Trebuie tinut cont de faptul ca functioneaza non stop, nu au cum sa isi revina. La partide diferite se mai strang sculele si bateriile se mai "odihnesc".
6. Revin la intrebare, stie cineva daca pot lega senzorii la acea baterie de 9 V / 130Ah, fara sa ii stric?

Multumesc!

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua Domnilor,cum spueam in prima parte am ales acest model de avertizori din trei considerente
1- avertizeaza sonor baterie slaba
2-potentiometri pt. reglaj a diferitelor functii
3 -pretul accesibil.
In prima parte a topicului d-nulDan facea o afirmatia cum ca :dispozitivele au caraccteristici diferite in functie de temperatura unde sunt folosite .-Sunt de acord dar sa nu uitam:in statie avem 4,5 V vs avertizori 9 V.
-Statia este cea care ,,cauta tot timpul avertizorii.
-Avertizatorul poate sa stea fara sa ,,avem
activitate mult timp ,daca nu avem tragere.
-Statia isi schimba ,,posibil" temperatura inauntru,afara,in buzunar deci frucuatii de temperatura..
-Depinde unde tinem echipamentul,in casa,in garaj,in pivnita depinde de temperatura unde stau bateriile pina la urmatorul pescuit.
-Deci vreau sa cred ca sunt multi factori care influenteaza calitatea bateriilor,produator,cit au stat pe raft,cind au fost facute,ce lot ETC....
DECI sunt multi factori care pot influenta sau nu calitatile dispozitivelor electronice.
Dar daca avem ,, curaj "putina indeminare putem sa imbunatatim aceste dispozitie sau daca d-nul Dan doreste ....

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de ilar »

Subt acumulatori( baterii reincarcabile) de 9 v respectiv de 1,5. Eu i-am cumparat si ii folosec cu brio( ce- i drept tin un acumulator de rezerva la mine) asa elimin problema bateriilor de slaba calitate sau care stau mult pe raft etc. Un acumulator costa aprox 15 lei in kaufland, statia 50 lei din Lidl. Folosesc de anul trecut si este ok, mai mult anul acesta am incercat sa vad cate partide merg cu un acumulator fara sa il reincarc. Primul s-a descarcat dupa 6 partide de 48 si doua de 96. Cand am ajuns acasa i-am pus pe toti la incarcat. Colegul de pecuit a consumat 7 baterii no name si vreo 8 duracel 2 varta iar la ultima partida ai-am luat inca doua toshiba( ramasese iar fara baterii)

Orsino
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 20, 2019 20:32

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Orsino »

Nu contest tot ce ati scris mai sus, revin insa la problema actuala...pot monta in paralel toti senzorii(4 buc) pe o baterie externa de 9V, de capacitate mare?

Sa tot cumpar baterii la 15 lei, devine costisitor la un moment dat...dublat de faptul ca seara se lasa frigul, seara trage cel mai des acum, ziua merg ok pe cladura...

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua eu folosesc acumulatori de la Lidl de 9 V desi este modellul bateriilor de 9 V ei avind doar 8,4 V .si la statie aceasi acumulatori doar ca au 1,2 V nu 1,5 V modelul (TRONIC ENERGY daca fac reclama rog moderatorul sa stearga) .Pescuiesc cu acest tip de acumulator de 3 ani si inainte de fiecare pescuit ii inarc,pescuit de 48-96 ore max si nu am avut probleme,la statie trebuie schimbati dupa 50,56 ore.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de pescarusull »

Orsino scrie:
Dum Sep 22, 2019 15:51
Nu contest tot ce ati scris mai sus, revin insa la problema actuala...pot monta in paralel toti senzorii(4 buc) pe o baterie externa de 9V, de capacitate mare?

Sa tot cumpar baterii la 15 lei, devine costisitor la un moment dat...dublat de faptul ca seara se lasa frigul, seara trage cel mai des acum, ziua merg ok pe cladura...
Poti folosi fara probleme orice sursa care nu depaseste 9 volti.
Problema era daca sursa nu era capabila sa iti ofere amperajul necesar.
Daca legi in serie 8 baterii AAA obtii o tensiune de 12 volti. Daca alimentezi insa de la ele un bec auto de 55 de wati se duce energia din ele in cateva secunde.
Daca bateria are 9 volti e perfect compatibila. Si clar tine mult timp.
Legarea senzorilor in paralel nu le v-a afecta functionarea.
Dar sincer nu inteleg de ce sa te chinui cu fire si alte mufe.
Bateriile tin suficient de mult, chiar si cele no name.
Eu cumpar baterii de la auchan, marca propie, cele de 9v costa 5 lei bucata.
Am la doi senzori baterii din astea din sezonul trecut.
Duracell-ul din ceilalti doi senzori au tinut cu mult mai putin.
Cu doua seturi de baterii cred ca faci fata la orice partida de pescuit.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Orsino
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 20, 2019 20:32

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Orsino »

Sunt intr-o partida de pescuit care tine 3 saptamani.
De cand a sosit frigul seara nu mai receptionez semnalul de la senzori, dorm undeva la 70-80 ml de lansete.
Fara semnal am avut trasaturi ratate, sa ma scol din 30 in 30 min sa cobor sa verific e destul de greu.
Sa cumpar baterii , doar Duracell vad ca merg, odata la 3 zile...iar nu e practic... ba chiar si destul de scump..

De asta am intrebat daca pot lega senzorii la 9V cu multi amperi, 55, 90 sau chiar 130 amperi, sa scap de promlema pe moment...

Multumesc pentru raspunsuri!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”