Campionat National Federatie

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

popescu59 scrie:
Vin Oct 04, 2019 13:21
Oameni mari fara minte - un subiect care nu are nici un rezultat

. S-a spus clar NU SUNT FONDURI PENTRU A FI PREGATIT UN LOT NATIONAL PENTRU A MERGE LA CM . Cine vrea la CM scoate din buzunar cam 2000 eu persoana si participa la CM . Astea sunt conditiile la momentul de fata cu si fara federatie sau linga agvps .Daca Marin Parfum are 2000 eu merge si participa la CM , ce conteaza ca arunca el 38 de m cu lanseta are banisori face parte din lotul national care participa la CM . Inca un amanunt foarte foarte esential cine are 3000 eu e capitan de echipa -- RESTUL E CANCAN.
La momentul asta, dupa aprecierea mea, cel putin 50% dintre pescari participanti la braila pentru calificarea la braila mondiala si 90%-100% dintre cei care ajung in finala ( teoretic mai buni ) nu platesc absolut nimic. Platesc cluburile pentru ei.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de popescu59 »

Adica cluburile au bani fedratia si agvps NU ???
Nu prea am auzit de cub care a sponsorizat cu 2-3000 eu un pescar sa merga la CM . Am auzit de sponsorizari dar nu facute de cluburi sa nu mai zic de federatie sau agvps .Daca stii cluburile alea care sponsorizeaza pescarii cu cheltuielile pentru echipament , antrenamente si celelalte costuri aferente participari la CM fara sa fie obligati sa faca asta hai sa le stim si noi . Ma refer aici la aceia care platesc in totalitate cheltuiele amintite mai sus nu o parte din ceva cheltuieli iar restul le suporta pescarul din buzunarul propriu ,Eu stiu asa- particip la selectie sunt bun bine cotat sunt convocat la lotul national unde mi se pune la dispozitie totul pentru pregatire antrenament deplasari etc , asa consider ca trebuie procedat cu sportivii selectionati pentru lotul national , sa nu mai spun de premii si bonusuri pentru clasare pe podimul de premiere .Exista in Romania cluburi, federatie , agvps, care platesc asa ceva ??? Hai sa le cunoastem si noi sa ne bucuram impreuna .

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Stefan Popescu »

dan mitrănescu,
Dacă tot spui că ai participat la Campionate mondiale sub egida CIPS-FIPS Ed, îți pun și eu o întrebare:
Ai citit Regulamentul Campionatului Mondial de Crap?

Dacă l-ai citit, cum îți explici că acest regulament vorbește despre Federații sportive naționale, de sportivi, de Ministerul sportului din tările de orgine și îi mai supun pe sportivi și la controale antidoping?

Când răspunzi la aceste întrebări, voi continua discuția cu tine. Până atunci, pierdem timpul. Și nu-mi permit să-mi irosesc timpul.

Ca să nu te obosești căutând, îți întind o mână de ajutor:

http://www.fips-ed.com/fipsed/images/Re ... EN_def.pdf

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Anti FRPS »

Only the members of a national Federation affiliated with C.I.P.S.
and F.I.P.S.e.d. who have fully paid their annual membership fees shall be allowed to
participate; their Federations shall designate them

Strambule , nu mai incerca sa aburesti lumea cu dumele tale expirate ! Unde scrie acolo de "federatii sportive nationale" ?
"National Federation", oriunde in lumea asta , nu este acelasi lucru cu "National Sport Federation " , Nici la noi o federatie nationala ,constituita in conditiile prevazute de O.G.26/2000 ,nu este acelasi lucru cu o federatie sportive nationala aflata sub tutela MTS si contituita dupa Legea 69/2000

Iesi de aici ca ai inceput sa candesti a escroc coclit ! :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Stefan Popescu scrie:
Vin Oct 04, 2019 15:11
dan mitrănescu,
Dacă tot spui că ai participat la Campionate mondiale sub egida CIPS-FIPS Ed, îți pun și eu o întrebare:
Ai citit Regulamentul Campionatului Mondial de Crap?

Dacă l-ai citit, cum îți explici că acest regulament vorbește despre Federații sportive naționale, de sportivi, de Ministerul sportului din tările de orgine și îi mai supun pe sportivi și la controale antidoping?

Când răspunzi la aceste întrebări, voi continua discuția cu tine. Până atunci, pierdem timpul. Și nu-mi permit să-mi irosesc timpul.

Ca să nu te obosești căutând, îți întind o mână de ajutor:

http://www.fips-ed.com/fipsed/images/Re ... EN_def.pdf
Am citit regulamentul foarte bine. Este in proportie foarte mare si cel de la brailele care ne califica la CM, braile la care am jucat finalele in 10 ani. Nu am primit niciun galben, asa ca se pare ca il stiu.
Legat de partea de "federatii" nu m-a interesat, ca nu ma afecta treaba asta in timpul pescuitului. Tot ce stiu este ca pe langa "federatii" ezista si paragraful "sau alte entitati afiliate la FIPS" AGVPS-ul era afiliat, era o entitate, asa ca nu mi-am facut probleme in directia asta.

Eu am pus intrebari simple si le eviti .
Repet: Campionatul Mondial organizat de FIPS cu pescari ce nu au nici cea mai mica legatura cu sportul, ci numai respecta un regulament, consideri ca este o competitie sportiva sau o braila ?

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Anti FRPS »

Legea 69/2000

ART. 2
(5) Practicarea educaţiei fizice şi sportului este un drept al persoanei, fără nici o discriminare, garantat de stat.
Exercitarea acestui drept este liberă şi voluntară şi se realizează independent sau în cadrul structurilor sportive asociative.

ART. 37
(1) Federaţiile sportive naţionale au următoarele atribuţii principale:
a) elaborează strategia naţională de dezvoltare a ramurii de sport şi controlează aplicarea acesteia de către membrii afiliaţi;

(2) Federaţiile sportive naţionale asigură reprezentarea României în competiţiile sportive şi în organismele
internaţionale la care sunt afiliate
Doar cel al carui creier se afla in faza de degradare ireversibila poate sustine ca o strutura sportiva , neafiliata si nerecunoscuta international de catre forul de specialitate , poate participa la un CM organizat de CIPS FIPS :lol: :lol: :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Anti FRPS scrie:
Vin Oct 04, 2019 18:39

Doar cel al carui creier se afla in faza de degradare ireversibila poate sustine ca o strutura sportiva , neafiliata si nerecunoscuta international de catre forul de specialitate , poate participa la un CM organizat de CIPS FIPS :lol: :lol: :lol:
Te intreb si pe tine, pentru formularea subliniata:
Forul asta de specialitate, respectiv FIPS , organizeaza competitii sportive oficiale sau braile?
In perceptia mea, la o competitie sportiva oficiala nationala sau internationala participa numai sportivi legitimati la cluburile din tara din care provin.
Cu analizele la zi, cu o educatie sportiva, cu garantia clubului, cu posibilitatea de a fi sanctionati daca gresesc si asa mai departe.
Or, la braila internationala organizata de fips ( asa o vad pe criteriile cunoscute ), foarte multi participanti nici nu viseaza la asa ceva.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Anti FRPS »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Oct 04, 2019 19:20
Te intreb si pe tine, pentru formularea subliniata:
Forul asta de specialitate, respectiv FIPS , organizeaza competitii sportive oficiale sau braile?
Daca era un for de specialiate exclusiv sportiv , adica o Federatie Sportiva Internationala in adevaratul sens , asa cum tot incearca un fomist pe aici sa induca ideea ,nu avea trecut in Statut doar termenul de" federatii nationale sau alte entitati reprezentative la nivel national afiliate la FIPS " . Adica orice forma de asociere la nivel national luata la gramada :lol:
Federatiile Internationale Sportive , vezi cazul celor de fotbal ,tenis , volei , hochei ,automobilism etc au trecut in Statut obligativitatea afilierii doar a federatiilor sportive nationale , nu a oricarei entitati care practica un anume sport
Sintagma "pescuit sportiv" este folosita doar pentru a face o diferenta intre anumite tipuri de pescuit , nu ca pescuitul ar fi un sport in acceptiunea legislatiei sportive .
Ce sport este asta in care "partenerul" de competitie este intepat in gura ,scos din mediul in care traieste, ranit si uneori sacrificat ?
Adica , marea majoritate a celor care merg la pescuit o fac doar pentru a avea ce baga la tigaie, iar un fomist plin de datorii vine sa ne spuna ca acesta este un sport . :lol: :lol: :lol:

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Anti FRPS »

Si ca sa fie o treaba bine facuta :lol: :lol: :lol:
Azi 04.10.2019 cloaca de la Alba a mai pierdut un proces cu cei de la Liga Romana de Spinning si a primit un bonus de 3000 lei :lol: :lol: :lol:

http://portal.just.ro/94/SitePages/Dosa ... id_inst=94

Bine ca ai creat si un precedent cu " să elimine din statutul său orice referiri cu privire la activităţile sportive de pescuit sportiv" care n-a fost admis . De acum inainte sa te astepti doar "bucurii" de genul celor de mai sus :lol: :lol: :lol:
Acum ai tot dreptul sa primesti "felicitari " pentru felul in care conduci ,organizezi si administrezi activitatiile sportive de agrement, recreative si competitionale :lol:

Aviz amatorilor de "federatie " :lol: :lol: :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionat National Federatie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Anti FRPS scrie:
Vin Oct 04, 2019 20:45
Dan Mitranescu scrie:
Vin Oct 04, 2019 19:20
Te intreb si pe tine, pentru formularea subliniata:
Forul asta de specialitate, respectiv FIPS , organizeaza competitii sportive oficiale sau braile?
Daca era un for de specialiate exclusiv sportiv , adica o Federatie Sportiva Internationala in adevaratul sens , asa cum tot incearca un fomist pe aici sa induca ideea ,nu avea trecut in Statut doar termenul de" federatii nationale sau alte entitati reprezentative la nivel national afiliate la FIPS " . Adica orice forma de asociere la nivel national luata la gramada :lol:
Federatiile Internationale Sportive , vezi cazul celor de fotbal ,tenis , volei , hochei ,automobilism etc au trecut in Statut obligativitatea afilierii doar a federatiilor sportive nationale , nu a oricarei entitati care practica un anume sport
Sintagma "pescuit sportiv" este folosita doar pentru a face o diferenta intre anumite tipuri de pescuit , nu ca pescuitul ar fi un sport in acceptiunea legislatiei sportive .
Ce sport este asta in care "partenerul" de competitie este intepat in gura ,scos din mediul in care traieste, ranit si uneori sacrificat ?
Adica , marea majoritate a celor care merg la pescuit o fac doar pentru a avea ce baga la tigaie, iar un fomist plin de datorii vine sa ne spuna ca acesta este un sport . :lol: :lol: :lol:
Asta banuiam si eu.
Legat de "sportivitatea" pescuitului consider ca acesta poate sa fie considerat sport. De la tactica si pana la conditie fizica include tot. Singura problema de a nu fi considerat sport la nivel mondial este datorata celor care militeaza pentru drepturile animalelor. Spre exemplu, la hipism au trebuit sa demonstreze placerea cailor de a participa in intreceri .

Eu am mai avut nelacerea de a fi acuzat cu ani in urma ca fac sport cu finte vii, chiar de catre ele. Asa ca vreau sa fiu putin mai atent in astfel de situatii, mai ales cu pestii care nu ne pot spune ce simt. Daca pestii nu vor sa facem sport cu ei, eu nu fac, chiar daca asta nu este pe placul domnului Popescu.
Merg pe varianta de pana acum, cu putina vrajeala, putina bauturica, ii plimb mai mult, ii mai scoti si prin alte standuri, ...
Cu procedurile astea am eliminat problemele din prima situatie, asa ca banuiesc ca isi fac efectul si acum cu pestii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”