Montura Elicopter - Forfac

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ilar »

Eu folosesc leadcore la montura, se cam cere pe la noi si nici fir textil nu e permis ca inaitas de forta, dar ar fi destul de greu sa iti dai seama care este adancimea malului si nici in ceea cr priveste numarul de pesti pierduti sau castigati cu sau fara leadcore

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de pescarusull »

Eu nu inteleg asta.. ca se aseaza mai bine pe sustrat.
Pai ce, monofilamentul sau textilul nu se aseaza la fel?
Linia e intinsa mai oameni buni, nu conteaza ca e mono, textil sau leadcore.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

wendramy
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 22:41

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de wendramy »

pescarusull scrie:
Joi Oct 17, 2019 0:30
Eu nu inteleg asta.. ca se aseaza mai bine pe sustrat.
Pai ce, monofilamentul sau textilul nu se aseaza la fel?
Linia e intinsa mai oameni buni, nu conteaza ca e mono, textil sau leadcore.
Nu as vrea sa bag mina in foc,cum am relatat mai sus si eu il folosesc direct pe inaintas,insa cred ca la o distanta de 120+ m,leadcorul s-ar aseza pe substrat chiar si cu firul intins,dar ma macina totusi faptul in cazul in care pestele este atent,daca ajuta sau nu?!si daca nu atunci care e rolul lui,de ce unii il folosesc si altii nu?
Si totusi o parere la masurat grosimea mâlului?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ilar »

Urci in barca si poti verifica grosimea malului😂.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de pescarusull »

Leadcore-ul, din cate imi dau eu seama, e util in locuri cu praguri taioase, scoici, etc. Folosirea lui reduce riscul de taiere al monturii la trecerea peste astfel de obstacole.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Jack the Ripper »

wendramy scrie:
Mie Oct 16, 2019 23:29
Jack the Ripper scrie:
Mie Oct 16, 2019 21:36
Eu folosesc montura helicopter (varianta romaneasca - plumb cu tija) de aproape 3 ani si o fac direct pe inaintas sau ca o montura independenta (facuta tot pe textil de inaintas) pe care o leg bucla in bucla cu inaintasul. Nu folosesc leadcore din 2 motive: 1. nu poti trage usor leadcore-ul prin tubul plumbului si 2. chiar daca reusesti, nu-i vad utilitatea.
In ceea ce priveste masurarea stratului de namol, poti sa legi de inaintas o bucata de 50 cm de fit textil deschis la culoare si apoi pui plumbul. Arunci in locul in care pescuiesti, astepti 1 minut, recuperezi si masori cat s-a murdarit textilul. Cam atat este stratul de mal.
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.....doar ca nu am inteles cu firul textil deschis la culoare,deoarece as crede ca la recuperare prin apa se spala,si nu iti poti da seama cu exactitate cat e stratul de mâl.....
Apropo in legatura cu leadcorul,eu unul la fel am folosit mereu montura direct pe inaintas,insa stiind proprietatile leadcorului de a se aseza pe substrat,m-ar interesa daca intr-un mod sau altul ar influienta trasaturile?
Motivul pentru care ti-am spus sa astepti un minut pana sa recuperezi este acela ca va fi timp suficient sa se impregneze malul pe firul textil de culoare deschisa astfel incat sa nu se spele pe recuperare. Incearca si o sa vezi.
Asa cum spunea un coleg mai sus, utilitatea leadcore-ului o vad doar la pescuit langa praguri cu scoici, acesta taindu-se mult mai greu. Mai exista o teorie, cum ca ar proteja mai bine pestele in dril, fiind mai gros decat un inaintas. Totusi, pana acum, nu am scos pe mal crapi taiati cu inaintasul. Partea cu asezatul pe substrat nu cred ca se prea aplica pe baltile de la noi ci mai mult pe baltile englezesti, unde se pescuieste aproape, la apa putin adanca si destul de transparenta si cu metoda slack line.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de catalinSM »

crapul cautat de voi cred ca are iq-ul peste 250. asta cu impregnarea malului pe firul textil ma facut sa cred ca pescuitul este arta, nu placere.

wendramy
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 22:41

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de wendramy »

catalinSM scrie:
Joi Oct 17, 2019 22:49
crapul cautat de voi cred ca are iq-ul peste 250. asta cu impregnarea malului pe firul textil ma facut sa cred ca pescuitul este arta, nu placere.
Sa nu fost o arta,Romania nu era unde este acum pe arena mondiala.....daca stai cu montura ingropa in mal,poti astepta trasatura mult si bine.....am intrebat anume la acest subiect deoarece folosesc elicopterul,si adesea ma intreb cand nu am activitate daca ar fi o probabilitate ca montura sa fie ingropata in mal.....asa e....nimeni nu sa nascut invatat......

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

catalinSM scrie:
Joi Oct 17, 2019 22:49
crapul cautat de voi cred ca are iq-ul peste 250. asta cu impregnarea malului pe firul textil ma facut sa cred ca pescuitul este arta, nu placere.
:D :D :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”