Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

popescu59 scrie:
Joi Mar 26, 2020 9:48
De ce nu spun verde in fata ca daca vom sta in casa ne ferim si atit de ce ne baga pe git sloganul cu 14 zile
Pare-se că multă lume nu face distincţie între lucruri.
1. Recomandarea este să nu ieşim. Ideal, de loc. În încercarea de a convinge lumea, guvernele instaurează starea de urgenţă şi ia măsuri de limitare a deplasărilor. Nu e nicăieri vorba despre 14c zile. Pot fi 2, pot fi 30+30, cât este limita maximă a stării de urgenţă.
2. Carantina (vine de la itelienescul quaranta, adică 14) este deja altceva, este timpul necesar în care o persoană trebuie să stea izolată de restul lumii, dacă există suspiciuni că ar fi infectat, pentru a se asigura că nu e bolnav.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Mar 25, 2020 23:50
Corona virus produce pneumonia.
Daca este un virus nou, teoretic, la ce amploare are, trebuie sa creasca cu mult numarul victimelor pneumoniei.
Daca numarul victimelor nu trece de 4 milioane, nu este nuciun virus nou, sau nu este un virus care sa omoare alte persoane in afara celor care oricum mureau de pneumonie.
cunosti pe cineva care a facut pneumonie si a ramas fara miros?...
pleci de la prezumtia ca noul virusul duce la mai multe decese...poate ca da sau poate ca nu.
Poate ca "da" - si dupa 12 luni o sa ai 4mil+(acum nu am moralul sa cred insa de la britanici am 2 scenarii...pt UK - optimist - cu 100k decese, si - pesimist - cu 450k decese) sper sa se inselat.
Poate ca "nu" si o sa ai 4 mil dar in alta parte a lumii si la alta generatie de varsta si in alt interval de timp. Asta nu inseamna ca nu vorbim de un virus nou.

ps...tot de pe wk
"Se crede că, dacă s-ar lua măsuri corespunzătoare de prevenire la nivel global, mortalitatea în rândul copiilor ar putea fi redusă cu 400,000 și dacă tratamentul adecvat ar fi disponibil la nivel mondial, decesele în rândul copiilor s-ar diminua cu încă 600,000."
-c19 - pana acum are 0 decese la copii
"X13"

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

Starea de fapt va continua la nesfirsit , adica vom invata sa convietuim cu virusul . Preconizez ca anul acesta e compromis pe toate planurile , scolile 0 , economia 0 , activitatea sportiva 0 in concluzie pina la sfirsitul anului nu va fi nimic care sa ne dea sperante de mai bine . Zi de zi saptamina de saptamina luna de luna cazurile se vor inmultii mortii se vor inmultii populatia va ajunge in pragul saraciei . Si mai preconizez ceva sumbru de tot SE VA INSTITUI LEGEA MARTIALA . Sa dea domnul sa gresesc sa nu am dreptate si sa ne vedem pe 1 ianuarie 2021 sa impartasim pareri daca vom mai avea misloace de comunicare .

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

voi in cat timp credeti ca o sa revina lucrurile la normal? adica in cat timp scapam de virus?

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

Eu cred varianta cu endemizarea lui. Va face parte din "flora şi fauna" locală.
Doar că va învăţa, pe de o parte, orgnismul să lupte cu el şi va fi disponibil tratament/vaccin.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

@popescu59
LEGEA MARŢIALĂ presupune un stat militar. Ori cei ce-s acum la butoane n-au niciun interes să piardă ciolanul.
Susţin pescuitul catch & release!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Mie Mar 25, 2020 21:30
... studiile alea unde le-ai aprofundat, la aceeasi facultate la care studiaza tizul tau?
Sti vorba aia cu cel mai destept cedeaza...noapte buna Spirulica...sa ma tragi de maneca daca ne intersectam pe la vre-un concurs...asta daca ai sange in instalatie sa dai "masca" jos...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

Sebi Barbuceanu scrie:
Joi Mar 26, 2020 18:30
voi in cat timp credeti ca o sa revina lucrurile la normal? adica in cat timp scapam de virus?
Scapam de virus in maxim 2-3 luni cu sau fara actiunile nulitatilor astea de autoritati...dar la normal nu o sa mai revina lucrurile ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de serbanionut »

Am si eu o nelamuriere de ce nici o tara nu a urmat exemplul Korea de Sud? Care a reusit sa contina raspandirea fara sa inchida tara, Si acuma stau bine, atat economic cat din punct de vedere al sanatatii.
Toti am luat exemplul Italiei închidem tot si vedem ce iese. Io ce vad asa neinformat cum is, ii ca tot acolo sunt cu tot cu carantina lor cu tot. Dupa 2 saptamani de carantina au cei mai multi morti din Europa si sunt top la infectari adica nu au reusit nimic!
Ma intreb si eu ei sunt exemplul de urmat?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Joi Mar 26, 2020 15:19
Dan Mitranescu scrie:
Mie Mar 25, 2020 23:50
Corona virus produce pneumonia.
Daca este un virus nou, teoretic, la ce amploare are, trebuie sa creasca cu mult numarul victimelor pneumoniei.
Daca numarul victimelor nu trece de 4 milioane, nu este nuciun virus nou, sau nu este un virus care sa omoare alte persoane in afara celor care oricum mureau de pneumonie.
cunosti pe cineva care a facut pneumonie si a ramas fara miros?...
pleci de la prezumtia ca noul virusul duce la mai multe decese...poate ca da sau poate ca nu.
Poate ca "da" - si dupa 12 luni o sa ai 4mil+(acum nu am moralul sa cred insa de la britanici am 2 scenarii...pt UK - optimist - cu 100k decese, si - pesimist - cu 450k decese) sper sa se inselat.
Poate ca "nu" si o sa ai 4 mil dar in alta parte a lumii si la alta generatie de varsta si in alt interval de timp. Asta nu inseamna ca nu vorbim de un virus nou.

ps...tot de pe wk
"Se crede că, dacă s-ar lua măsuri corespunzătoare de prevenire la nivel global, mortalitatea în rândul copiilor ar putea fi redusă cu 400,000 și dacă tratamentul adecvat ar fi disponibil la nivel mondial, decesele în rândul copiilor s-ar diminua cu încă 600,000."
-c19 - pana acum are 0 decese la copii
Da, pe mine si alti colegi de sport. Nu am facut pneumonie. Am racit rau , sau chiar am facut viroza pulmonara. Ramaneam fara gust si miros. Este absolut normal la o raceala mai puternica.

Copii care mor de pneumonie provin din tari foarte sarace. Mor si acum pe acolo, numai ca nu le tine nimeni socoteala in statisticile din prezent.

Pana acum, anul acesta au murit 20.000 oameni la nivel mondial de pneumonie cauzata de c19. De pneumonie din alte cauze nu mai are loc sa moara niciunul :!: :wink: Daca excludem un milion de copii din 4 mil. , mai raman 3 mil. , adica de 15 ori mai mult fata de ce a fost pana acum. Urmarim evenimentele. Eu zic ca nu se ajunge acolo.

Totusi, daca tot avem timp, sa urmarim si daca vor mai fi greve in China, Franta, Italia, Spania, .... si alte probleme politice in celelalte tari, adica sa urmarim daca mai se teme vreun stat de globalizare.
Sa urmarim daca se intaresc granitele tarilor si daca nu vor fi verificate mult mai bine.
Sa urmarim si daca se destrama Europa, sau cel putin conditiile impuse pana acum.

Asta parea ca isi doreste Trump in plenul ONU din noiembrie. Mie mi se pare ca se contureaza mai mult spusele lui Trump, decat o pandemie care sa mareasca numarul celor care mor de pneumonie in mod normal.

Indiferent de situatie, trebuie sa stam in casa pentru ca lucrurile sa iasa bine. Trebuie sa fim uniti si sa ne ajutam sufleteste sa trecem peste aceste momente de cosmar.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”