Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Vladut, ai uitat-o p-aia, ca ne taie austriecii padurile cat stam noi in casa. Si ne fura si aurul

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Vladut Mateianu scrie:
Vin Apr 03, 2020 22:28

Ce este gripa? 

Gripa este provocata de un virus care infecteaza tractul respirator superior si inferior: nasul, sinusurile, gatul, plamanii si urechea medie. Boala apare de obicei in lunile de toamna si iarna si este caracterizata de focare epidemice care dureaza 6-8 saptamani.

Gripa este o boala extrem de contagioasa. Virusul gripal patrunde in organism pe cale aeriana, prin mucoasele din gura, nas sau ochi. Cand o persoana cu gripa tuseste sau stranuta, virusul este transmis prin aer si poate fi inhalat de orice persoana din jur. Perioada de incubare dureaza de la 18 la 72 ore, timp in care persoana infectata poate deja sa transmita virusul altor oameni.
Debutul gripei este brusc, iar persoanele afectate prezinta o stare generala alterata, marcata de oboseala, tusesc, au febra, frisoane, dureri musculare si articulare si dureri de cap.
Gripa are un factor de raspandire de 1-1.2. Corona de 2.2-2.5. Asta inseamna ca scapate de sub control, o persoana cu gripa e sursa imbolnavii altor 50-70, la 10 ture, ca sa zic asa. In acelasi scenariul cu corona, o persoana e sursa imbolnavirii altor 2000. De murit se moare din acelasi lucru, pneumonie, ca-i tot place lu Dan sa o bage in discutie. Si aici, corona e mult mai agresiva ca o gripa normala, rata mortalitatii e minim dubla. Cand dai statistici, ca au murit 200k, sau 2 milioane, sau 4, de gripa normala, imagineaza-ti ce o sa se intample daca ai acelasi numar de imbolnaviri cu corona. La un miliard de imbolnaviti, o sa ai in jur de 50 de milioane de morti.
Un militian a bagat in spital 100 de insi, o traseista a bagat in carantina un spital intreg si un balerin a bagat in carantina un oras! despre ce vorbim aici, conspiratii, taiat lemne, contracte fara licitatii, biocide. Voi pe ce lume traiti?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de pescarusull »

Au murit 30.000 de foame.
Adica de foame oricum mureau.
Acum se adauga si asta morti de corona.
Voi chiar credeti ca ce se intampla in Italia, Spania, Franta e o minciuna ?
Sa le spuneti asta familiilor celor care au murit. Eventual sa-i invitati si la un pescuit.
Ca e safe.
Ce aveti frate ? Nu va mai ajung banii ?
Pai voi va vaitati ?
Care aveti afaceri de ani de zile ?
Mai nou vad ca Vladut ii considera prosti pe astia de cred in Isus.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu stiu cum ai dedus tu ca ma vait de lipsa de bani... alte probleme subliniam. Pe care multi orbi inca nu le vad. Inca.
In fine, mie personal nu imi este frica de corona si sunt optimist. Chiar am lucrat la un set de produse destinate crizei covid...😉 O sa le peezint maine la 16 pe fb.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:
Sâm Apr 04, 2020 23:35
Au murit 30.000 de foame.
Adica de foame oricum mureau.
Acum se adauga si asta morti de corona.
Voi chiar credeti ca ce se intampla in Italia, Spania, Franta e o minciuna ?
Sa le spuneti asta familiilor celor care au murit. Eventual sa-i invitati si la un pescuit.
Ca e safe.
Ce aveti frate ? Nu va mai ajung banii ?
Pai voi va vaitati ?
Care aveti afaceri de ani de zile ?
Mai nou vad ca Vladut ii considera prosti pe astia de cred in Isus.
De foame nu mor daca le dai sa manance. Au murit INTR-O ZI 30.000 !!!!
De pneumonie mor oricum, cand intalnesc oricare dintre virusurile care o declanseaza, multe altele in afara covid 19.
Nu este minciuna. Este normalitate. Normalitatea prezentata ca ceva deosebit este minciuna !!! Nu au murit mai multi ca in anii trecuti.
Discutam, nu ne invitam la pescuit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »


eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Sâm Apr 04, 2020 19:46
Sau mai bine pe Mateianu, pe prietenul din italia a lui Dan Andrei, pe Mitranescu si pe doctorul Dragnea? Una din tabere mananca rahat. Mult rahat. Extrem de mult rahat! Sa vedem daca reusim sa identificam cine.
Trebuie sa existe si "oi" in ecosistem ca altfel nu au lupii ce manca...sa pasti ce-ti iese-n cale si sa faci cacareze pe camp este usor... :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Apr 04, 2020 21:48
Cuantumul amenzilor a depasit deja bugetul disponibil ptr somaj tehnic.
Cel mai grav este ca numarul amenzilor date depaseste cu mult numarul de teste pentru Covid efectuate in Romania...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Sâm Apr 04, 2020 23:06
De murit se moare din acelasi lucru, pneumonie, ca-i tot place lu Dan sa o bage in discutie.
Vezi, iar ne arati ca la ora de biologie te aflai pe terenul de sport...incurci agentii patogeni...Dan se referea la Pneumonia infectioasa acuta care are cauza bacteriana...dar ce mai conteaza pentru tine : "ie daia mici care se vede la binoclu ala de laborator si de care a zis mami sa ne ferim ca e rai si face buba"... :lol:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Sâm Apr 04, 2020 23:06

Gripa are un factor de raspandire de 1-1.2. Corona de 2.2-2.5. Asta inseamna ca scapate de sub control, o persoana cu gripa e sursa imbolnavii altor 50-70, la 10 ture, ca sa zic asa. In acelasi scenariul cu corona, o persoana e sursa imbolnavirii altor 2000. De murit se moare din acelasi lucru, pneumonie, ca-i tot place lu Dan sa o bage in discutie. Si aici, corona e mult mai agresiva ca o gripa normala, rata mortalitatii e minim dubla. Cand dai statistici, ca au murit 200k, sau 2 milioane, sau 4, de gripa normala, imagineaza-ti ce o sa se intample daca ai acelasi numar de imbolnaviri cu corona. La un miliard de imbolnaviti, o sa ai in jur de 50 de milioane de morti.
Un militian a bagat in spital 100 de insi, o traseista a bagat in carantina un spital intreg si un balerin a bagat in carantina un oras! despre ce vorbim aici, conspiratii, taiat lemne, contracte fara licitatii, biocide. Voi pe ce lume traiti?
Acum 12 ani erau unii care spuneau ca lansetele lor se fac in autoclava. Toate lansetele se fac in autoclava, asa ca aia aplicau o forma de minciuna, insinuand ca alte lansete nu se fabrica in autoclava.

Era acum cativa ani o reclama la un iaurt in care se spunea ca acel iaurt contine vitamina B. La fel, o forma de minciuna, atat timp cat toate iaurturile contin vitamina B.

Asa si acum. Ni se prezinta cum mor oamenii de pneumonie. Atata tot. Alta diferenta concreta nu este fata de trecut. Cel putin asta o spun statisticile. Pana acum au murit 50.000 si s-au imbolnavit un milion.
Pai trebuie sa moara 4 milioane si sa se imbolnaveasca 450 milioane !!!! Mai este mult pana acolo.
Astia o spun, nu eu : https://ro.wikipedia.org/wiki/Pneumonie
Poate sunt diferente din anumite cauze, dar tot este imens de mult pana la normalitate.

Daca este mangleala, fii sigur ca totul se poate controla. Diagnosticuri ...., numai cine nu cunoaste ce inseamna medicina zilelor noastre, poate sa aiba incredere in asa ceva. Nu mai pun balmajeala in care se dau.

Repet, asa cum nu cred in virusul asta ca este atat de periculos pe cat ni se prezinta, pe atat consider ca se face o adevarata purificare a omenirii. Este cam cu japca, dar nu intotdeauna poti sa explici lucrurile. Am totusi sentimentul ca se face un lucru bun.

Mai este ceva. Cand toata lumea pierde, real nu pierde nimeni. Consider ca ne vom pune rapid pe picioare. Se face o reorganizare a lucrurilor, unii vor pierde mult, iar altii vor incepe sa castige mult mai bine. In ansamblu, o sa fie mai bine. Asa se judeca lucrurile, in ansamblu.
Este adevarat ca afacerile la limita de supravietuire se vor duce in cap, este adevarat ca aia care vindeau lux o cam ... :) , dar se vor ridica alte afaceri locale, axate mai mult pe papica, agricultura, ... Asa ca vor aparea si locuri de munca pentru cei disponibilizati sau cei veniti de pe afara.
Revin la ideea mea de baza. Tarile se vor reforma si intari granitele. Prea multa libertate se pare ca nu este buna . UE cred ca este pe duca. Am zis. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”