Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lasati stirile. Daca este un complot, totul se regleaza din stiri.
Ganditi singuri.
1. China este parte din ce se intampla. China nu face in vecii vecilor jocurile nimanui. Mai ales pe mii de miliarde pierdere. Le-a dat cu flit direct in fata la americani cand a fost cazul.
2. Tot cu raportare la China, care a inchis circuitul virusului, este evident ca a fost un tam-tam imens pentru nimic. La un miliard au murit 3000 oameni. Asta-i pandemie ?!
3. Toate tarile aplica aceleasi reguli, care sunt mai mult de razboi, decat de pandemie. De ce nu ai voie sa circuli in grupuri mai mari de 3 ? Daca se pastreaza distanta, de ce nu poti sa mergi 10 pe strada ?
4. De ce se inchid granitele ? O idiotenie daca raportezi Europa la China. Este ca si cum China izola toate orasele.
Totusi, daca o privesti ca pe un razboi in a verifica si controla populatia fiecarei tari, are sens totul.
5. De ce armata pe strazi ? De ce mitraliere intre oameni panicati de o boala, total inofensivi ?

Pentru ca este plin razboi cu o mafie care a capusat lumea, care genereaza greve si cere taxa de protectie statelor, care cere taxa de protectie multinationalelor, care gestioneaza traficul de carne vie, care are foarte multi bani si gestionaza tot si care oricand POATE SA DEVINA VIOLENTA !
Statele erau depasite !!!
Asta este motivul pentru care toate statele conlucreaza fix pe aceeasi strategie, altceva nu are ce sa fie, sau cel putin nu vad eu sub o minima logica.

Lasati stirile. Ganditi singuri !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

6. TOATE STIRILE SUNT CONTROLATE DE AUTORITATI IN STARE DE URGENTA ! Este lege ! Daca autoritatile vor sa stam in casa, o fac cum cred de cuviinta ca este mai bine.

Pentru asta avem stare de urgenta, nu pentru 150 morti de pneumonie in doua luni de "pandemie".

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Dane, postarea asta nu o sa imbatraneasca frumos peste o luna jumate, cand peste tot o sa fie dat drumul la treaba si o sa realizezi ca nu s-a schimbat absolut nimic

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Lun Apr 06, 2020 13:08
Dane, postarea asta nu o sa imbatraneasca frumos peste o luna jumate, cand peste tot o sa fie dat drumul la treaba si o sa realizezi ca nu s-a schimbat absolut nimic
La fel preconizez si eu, ca totul o sa intre in normal cat de curand. In China se lucreaza ca inainte. Sunt putin blocati datorita celorlalte tari, ei lucrand direct cu fiecare in parte. In rest nu mai au nicio problema. Respecta regulile in continuare, adica nu o sa-i mai vezi pe la mall-uri cu telefoane de 1000 de euro in mana ca fac greva ca nu le este bine in tara. :wink: Sa nu ia cumva virusul unii de la altii ! :D Asta este schimbarea pe care o preconizez.. Peste tot in lume.

Totodata o sa scada traficul de carne vie si nu vor mai disparea copii. Asta nu o sa se vada asa usor, pentru ca nu era vizibil ce a fost pana acum.
Multinationalele vor plati impozit in tarile in care fac profit, nu taxa de protectie in exterior, pentru statele in care lucreaza. :!:
Dispar imbarligatorii profesionisti care genereaza greve si sucesc mintea oamenilor ca nu este bine in tara lor.
Greve in Franta .... strigator la cer.... !
Nu vor mai fii. Asta in mare, ca puncte de reper.

Asta preconizez. Sau poate imi doresc prea tare, dar sunt lucruri sanatoase care merita pierderea uriasa pe care o au toate tarile in acest scop comun. Altfel nu vad legatura logica intre toate datele problemei.

P.S. si pentru asta stau in casa !

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

stai cuminte, ca nu puneau mana de la mana american, chinez, iranian, evreu sau rus sa fie bine la toata lumea. peste tot se merge pe principiul sa moara si capra vecinului

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Lun Apr 06, 2020 13:34
stai cuminte, ca nu puneau mana de la mana american, chinez, iranian, evreu sau rus sa fie bine la toata lumea. peste tot se merge pe principiul sa moara si capra vecinului
Asa este, exact ce spun si eu, nu puneau mana de la mana niciodata. De la asta am plecat.
Acum este ceva care ii afecteaza pe toti in aceeasi masura !

Exact ca restaurantele dintr-un cartier controlate de o mafie locala.
Nciodata nu vor conlucra pe nimic, dar sigur vor face tot ce se poate impreuna, ca sa scape de mafia respectiva !
( Asa a fost in Regie cu 15-20 ani in urma. )

Sunt obligati sa conlucreze, ca sa ii prinda pe toti.
Daca ramaneau tari cu "libertate" de miscare, se puteau ascunde in acele zone.
Acum, peste tot te poate lua cu izoleta la "tratament".

Armata americana la noi in tara sa ne salveze de un virus ??? Ce logica gasesti ?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Eu sunt sceptic de felul meu. Teoriile astea, cu elicoptere negre si palarii de staniol nu ma coafeaza. E ca aia cu aselenizatul. Cred, pentru ca e mai greu de orchestrat o conspiratie asa uriasa, la care sa participe zeci de mii de oamnei, decat sa te duci in realitate pe luna. Pentru ca oamenii au gura sloboda, si se scapau in ancheta mii pana acum.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Lun Apr 06, 2020 14:07
Eu sunt sceptic de felul meu. Teoriile astea, cu elicoptere negre si palarii de staniol nu ma coafeaza. E ca aia cu aselenizatul. Cred, pentru ca e mai greu de orchestrat o conspiratie asa uriasa, la care sa participe zeci de mii de oamnei, decat sa te duci in realitate pe luna. Pentru ca oamenii au gura sloboda, si se scapau in ancheta mii pana acum.
Este simplu de facut, fara sa stie multa lume.
Daca rasufla, cine o crede nu are de ce sa fie deranjat.
Cand presa este OBLIGATA PRIN LEGE sa spuna numai ce i se cere sau ce i se da voie, nu rasufla nimic.

O arat inca o data. Trump spune asta in plenul ONU acum 6 luni. Se adreseaza TUTUROR TARILOR ! Fiti atenti la tot ce spune, daca nu cumva are "tratament" in zilele acestea. Sa fie coincidenta ?
https://www.youtube.com/watch?v=qk2JijKzDO8
Ultima oară modificat Lun Apr 06, 2020 14:27 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Stam in casa ?

Mesaj de serbanionut »

Asta face parte din recomandarile OMS:
Nu puteți masca decat daca sunteti bolnav.
Acuma se schimba datele problemei. Ii obligatorie masca in multe locuri.
Se radeau coreeni de noi cat de creduli suntem.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Maine-poimaine ne-o dai si pe Greta la ONU, ca dovada irefutabila ca se schimba clima😂
Trump pe asta a candidat si pe asta a castigat alegerile. Granite sigure in state. Discursul e mai mult adresat retarzilor care vor granite deschise si asigurari de sanatate moca la toata lumea, inclusiv imigrantilor, decat intregii lumi. Daca ai urmari atent ce se intampla i state, ti s-ar parea discursul absolut normal, cum mi se pare mie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”