Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Ia la tata , pescuitul COMERCIAL adica BRACONIERII si aia care dau la ''curent'' e ...''de bine'' ! Aia nu au treaba cu Covid !!!
Restul ''acasa'' !!!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Florin Pata scrie:
Joi Apr 09, 2020 23:09
Ia la tata , pescuitul COMERCIAL adica BRACONIERII si aia care dau la ''curent'' e ...''de bine'' ! Aia nu au treaba cu Covid !!!
Restul ''acasa'' !!!
De la cine a primit telefon "pionul" Velea sa ridice interdictia pentru "pescuit industrial" in PLINA PROHIBITIE GENERALA ?!?... prea dobitoci suntem...prea indobitociti...prea cretini...si prea sclavi...o natie de sclavi fara curaj si respect de sine...ma c... pe ea de tara...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Pai acuma e SUPER pentru BRACONIERI ! Cand eram si noi pe langa ei , se mai fereau...acum...de cine sa se fereasca ???
Dupa vreo 2 saptamani cu astia singuri care RAD TOT...mai ramane vreun peste in apele publice ???
EXACT in ziua cand incepe prohibitia ???
https://www.totalfishing.ro/blog/legisl ... -2020.html

johnny
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 25, 2013 23:06

Re: Stam in casa ?

Mesaj de johnny »

Cred că cine va fi prins cu sculele în apă în prohibiție va fi pedepsit. S-a dat voie la ieșit din casă, dar nu s-a ridicat prohibiția.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu e chiar asa. Am vrut sa imi fac rexervare ptr 48 de ore (incepand de diseara) pe 2 balti. Ce crezi ? Niciuna nu mai avea locuri disponibile !

Ce oameni ! In loc sa stea in casa uite ce fac ! Niste nesimtiti, saracii braconieri care pot acum pescui legal, nu mai au loc de pescarii sportivi !:))
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Documente necesare eliberarii permisului de pescuit comercial

In functie de aria naturala protejata in care iti vei desfasura activitatea, va trebui sa depui, fie la sediul ARBDD, fie la filialele regionale ANPA, urmatoarele documente pentru a obtine permisul de pescuit comercial:

– persoana juridica tip PFA, II, SRL;
– cerere;
– două poze tip pașaport;
– copie de pe buletinul/cartea de identitate;
– dovada plății taxei de eliberare a permisului, conform prevederilor legale în vigoare;
– copie de pe diploma/certificatul / calificare atestare profesională pentru pescuit în scop comercial;
– cazier judiciar din care să reiasă că solicitantul nu a fost condamnat sau sancționat penal pentru infracțiuni la legea pescuitului;

Permisul, chiar daca se elibereaza pe perioada nedeterminata, va trebui vizat anual. Pentru a obtine viza, trebuie sa depui urmatoarele documente:
– permisul de pescuit în original;
– copie de pe buletinul/cartea de identitate;
– declarație pe propria răspundere din care să reiasă că solicitantul nu a fost condamnat sau sancționat penal pentru infracțiuni la legea pescuitului și că nu este în perioada de suspendare/condamnare pentru abateri la legea pescuitului conform hotărârilor judecătorești definitive;

Daca ai avut abateri de la legea pescuitului si te afli in perioada de suspendare sau de condamnare, nu-ti va putea fi eliberat sau vizat permisul de pescuit comercial. De asemenea, acesta va putea fi suspendat sau retras în baza constatărilor personalului cu drept de inspecție și control.

Odata obtinut permisul de pescuit comercial, vei putea folosi, printre altele, urmatoarele unelte pescaresti: plase de pescuit profesionale din nailonmultifilament, traule de fund, taliane sau setci, vintire, s.a.m.d.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Probabil au dat-o pentru scrumbie.

johnny
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 25, 2013 23:06

Re: Stam in casa ?

Mesaj de johnny »

Și pentru frontieră, nu?

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Stam in casa ?

Mesaj de tecsi78 »

eugen dragnea scrie:
Joi Apr 09, 2020 23:33
Florin Pata scrie:
Joi Apr 09, 2020 23:09
Ia la tata , pescuitul COMERCIAL adica BRACONIERII si aia care dau la ''curent'' e ...''de bine'' ! Aia nu au treaba cu Covid !!!
Restul ''acasa'' !!!
De la cine a primit telefon "pionul" Velea sa ridice interdictia pentru "pescuit industrial" in PLINA PROHIBITIE GENERALA ?!?... prea dobitoci suntem...prea indobitociti...prea cretini...si prea sclavi...o natie de sclavi fara curaj si respect de sine...ma c... pe ea de tara...
De la aia cu lemnele si sparanghelul. :)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

PLM...eu sunt pe balta...l-am luat pe Unchiul Jack cu mine cu rol dezinfectant si am bifat pe langa 3 beri si un septar...pe "pisoi" nu-i mai numar...pai cu... eu stau ca prostul in casă ca sa fie bine si să nu fie rau si "maimutoiul" Velea da liber la braconaj...aaa si sa nu uit, imi rezerv dreptul sa platesc darile la stat pe viitor cum vrea picpalacu meu...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”