Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Lucian SV scrie:
Mie Apr 15, 2020 9:20
eugen dragnea scrie:
Mie Apr 15, 2020 9:10
Parca vad un scenariu din Evul Mediu in care "pulimea" era speriata cu "balaurul cu 7 capete" si trebuia sa stea in cetate si sa faca rugaciuni zilnice...si bineinteles ceva sacrificii pe altar "ca sa fie bine ,sa nu fie rau"...
Mergi la înviere sau aștepți covidu acasă?
Caut Covidul pe strada,dar numai sa-i trag cu ochiul, sa scot limba la el si apoi fug repede acasa. :D

Eu consider ca pentru cine nu este in marja de risc imunizarea este singura varianta plauzibila si ea se face fie prin contact cu virusul si imbolnavire (simtomatica sau asimtomatica depinde doar de propriul organism), fie prin vaccinare care va fi disponibila in cel mai fericit caz la sfarsitul anului. Cu cat iei contact mai progresiv cu virusul cu atat mai usor este pentru organism sa-si creeze imunitate fara sa intri in soc imunitar.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Serban »

eugen dragnea scrie:
Mie Apr 15, 2020 9:58
Caut Covidul pe strada,dar numai sa-i trag cu ochiul, sa scot limba la el si apoi fug repede acasa. :D
Eu consider ca pentru cine nu este in marja de risc imunizarea este singura varianta plauzibila si ea se face fie prin contact cu virusul si imbolnavire (simtomatica sau asimtomatica depinde doar de propriul organism), fie prin vaccinare care va fi disponibila in cel mai fericit caz la sfarsitul anului. Cu cat iei contact mai progresiv cu virusul cu atat mai usor este pentru organism sa-si creeze imunitate fara sa intri in soc imunitar.
Ce garantie ai ca la o eventuala contaminare nu vei face o forma severa?
Pescar de rând

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Stam in casa ?

Mesaj de serbanionut »

Dan Serban scrie:
Mie Apr 15, 2020 10:19
eugen dragnea scrie:
Mie Apr 15, 2020 9:58
Caut Covidul pe strada,dar numai sa-i trag cu ochiul, sa scot limba la el si apoi fug repede acasa. :D
Eu consider ca pentru cine nu este in marja de risc imunizarea este singura varianta plauzibila si ea se face fie prin contact cu virusul si imbolnavire (simtomatica sau asimtomatica depinde doar de propriul organism), fie prin vaccinare care va fi disponibila in cel mai fericit caz la sfarsitul anului. Cu cat iei contact mai progresiv cu virusul cu atat mai usor este pentru organism sa-si creeze imunitate fara sa intri in soc imunitar.
Ce garantie ai ca la o eventuala contaminare nu vei face o forma severa?
Ce garantie ai ca urmatoarea data cand te urci in masina nu mori in accident sau si mai rau ramai cu sechele?
Propun sa nu mai mergem cu masina ca ii periculos la fel si viata plina de boli si de necazuri nu mai bine stam acasa in o bula protejati de cele rele?

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

serbanionut scrie:
Mie Apr 15, 2020 10:53
Ce garantie ai ca la o eventuala contaminare nu vei face o forma severa?
Ce garantie ai ca urmatoarea data cand te urci in masina nu mori in accident sau si mai rau ramai cu sechele?
Propun sa nu mai mergem cu masina ca ii periculos la fel si viata plina de boli si de necazuri nu mai bine stam acasa in o bula protejati de cele rele?
[/quote]
Da nu te oprește nimeni să te îmbolnăvești-imunizezi, doar să nu-i afectezi pe alți. Ne spui și nouă cum merge treaba. :wink:

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Serban »

serbanionut scrie:
Mie Apr 15, 2020 10:53
Ce garantie ai ca urmatoarea data cand te urci in masina nu mori in accident sau si mai rau ramai cu sechele?
Propun sa nu mai mergem cu masina ca ii periculos la fel si viata plina de boli si de necazuri nu mai bine stam acasa in o bula protejati de cele rele?
Exista o oare ce diferenta intre ce am afirmat eu si povestea ta. :D
Daca ma urc in masina, o fac voluntar, am sanse mai mari sa pot controla ce se intampla in timp ce conduc.

Vrem o tara ca afara, dar nu suntem in stare sa respectam o ordonanta.
Pescar de rând

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Stam in casa ?

Mesaj de serbanionut »

Lucian SV scrie:
Mie Apr 15, 2020 11:04
serbanionut scrie:
Mie Apr 15, 2020 10:53
Ce garantie ai ca la o eventuala contaminare nu vei face o forma severa?
Ce garantie ai ca urmatoarea data cand te urci in masina nu mori in accident sau si mai rau ramai cu sechele?
Propun sa nu mai mergem cu masina ca ii periculos la fel si viata plina de boli si de necazuri nu mai bine stam acasa in o bula protejati de cele rele?
Da nu te oprește nimeni să te îmbolnăvești-imunizezi, doar să nu-i afectezi pe alți. Ne spui și nouă cum merge treaba. :wink:
[/quote]

Ba ma oprește îmi da amenda nu ma lasă sa lucrez in anumite domenii.
@Dan Serban
As urmări ordonanța fără probleme dacă ar fi la fel pentru toată lumea. Dar zilnic la noi e plin de lume in autobuze care duc oamenii la lucru cate 50 de persoane la un loc ii duc la lucru la o fabrica ce face tot felul de fire pt motoare electrice.
Aia au voie 50 împreună dar eu la frizer nu am voie sa merg ca iau amenda nu vi se pare aberant?

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Serban »

serbanionut scrie:
Mie Apr 15, 2020 12:19
Ba ma oprește îmi da amenda nu ma lasă sa lucrez in anumite domenii.
@Dan Serban
As urmări ordonanța fără probleme dacă ar fi la fel pentru toată lumea. Dar zilnic la noi e plin de lume in autobuze care duc oamenii la lucru cate 50 de persoane la un loc ii duc la lucru la o fabrica ce face tot felul de fire pt motoare electrice.
Aia au voie 50 împreună dar eu la frizer nu am voie sa merg ca iau amenda nu vi se pare aberant?
Este o alegere personala aici, alegi sau nu sa respecti ordonanta fara exceptii. Oamenii de care pomenesti probabil nu au alte optiuni si trebuie sa mearga la munca.
Problema cu frizerul am rezolvat-o singur acasa. :D
In plus, si eu as merge la pescuit.. insa am cantarit riscurile la care ma expun si mi-am dat seama ca nu am nicio sansa sa ii explic organului ca riscurile de a raspandi sau de a contacta virusul sunt mai mici, fata de o vizita la magazin.
Pescar de rând

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Da nu te primește la muncă netuns?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ionut72 »

ilar scrie:
Mie Apr 15, 2020 8:46
Ionut, hai ca poate iese ceva bun din discutiile noastre.
“Stam in casa”, cred din cate se poate observa din comentariile mele, pt mine nu inseamna neaparat, a intra in autoizolare la domiciliu 30 de zile. Ci mai degraba distantare sociala, adica:
- merg la munca, imi iau toate masurile de protectie pe care le pot, nu mai dau mana cu colegi, nu mai stau 15 min. La taclale in pauza sufland in ceafa celuilalt( da este greu, si mai ales in marile orasea, tranport in comun, etc), nu beau cafeaua din ceasca colegului,
- daca vb de cei din servicii, se aplica deja cateva masuri in banci si in comert, clienti mai putini in interior pt a se putea pastra distanta, personal care lucreaza in ture( asa nu sunt 10/mp, si isi pastreaza cat mai multi jobul)
- renunti la tabieturile si obiceiurile care nu sunt esentiale, nu mai stai la bere dupa program cu baietii, nu se mai plimba lumea prin mall-uri doar de dragul de a se plimba, etc.
- nu te urci in masina si calatoresti decat daca este esential, prin faptul ca te iei si pleci din Suceava in Bucuresti, poate duci ceva cu tine si trecand prin cateva judete interactionand cu n persoane poti lua/ contamina.
Ce ne impiedică să facem chestia asta cum, şi care e logica "să mai stăm în casă" încă 30 de zile, înainte s-o facem? Am impresia că vorbim împreuună şi ne înţelegem separat.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:
Mie Apr 15, 2020 8:02
ionut72 scrie:
Mie Apr 15, 2020 2:27
Uită-te bine la lumea înconjurătoare şi la cifre şi ai să-ţi dai seama că lockdown-ul n-a funcţionat nicăieri, sau a avut rezultate, cel mult, marginale.
La ce cifre te uiti, poate nu avem aceleasi date? Ce diferenta e intre regiunea Wuhan si restul Chinei, ca numar de imbolnaviri? Chiar daca sunt niste mincinosi chinezii, si au avut de 10 ori mai multi imbolnaviti, 800k la o populatie de peste 1 miliard e binisor as zice, avand in vedere ca virusul este extrem de contagios. Hai sa ne uitam putin si ce se intampla in Italia. Observi o diferenta intre nord si sud? In Statele Unite majiritatea cazurilor sunt localizate in New York si California, intamplator cele mai mari huburi.
Ridica carantina la Suceava, ce crezi, ramane virusul acolo, nu pleaca nicaieri?
Rezultate marginale....e plin de experti p-aici....
Sunt 2 milioane de cazuri in lume acum datorita lockdown-ului, nu in ciuda lui
Tu ştii ce se întămplă in sudul italiei, zilnic, de aproape 2 luni?

https://www.digi24.ro/stiri/externe/car ... re-1286396

Unde sunt sutele de mii de infectataţi (cuprinşi în cifrele oficiale, că ei sunt, de fapt, mult mai mulţi)şi zecile de mii de morţi în sudul Italiei? Întelegi că, acum în Italia, in loc de cântece, lumea strigă de foame din balcoane? Pricepi că, în sudul italiei, MAFIA a preluat controlul şi dă de mâncare oamenilor? Pricepi că ăsta e rezultatul direct al lui #staţiacasă, să închidem economia?

Germania? Ce legătură are asta cu carantina totală şi apelul #staţiacasă?

https://observator.tv/extern/sute-de-oa ... 55102.html

Suedia? Nu există carantină. Câţi morţi au? 1000 din aproape 10 miioane?

România? Au venit sute de mii de "diasporeni" care nu mai aveau pe cine să facă la buzunare, cu cine să joace alba-neagra (cu poliţia?), cui să-şi ofere serviciile sexuale etc. Aveţi impresia că ăştia, astea 30 de zile, au respectat vreo regulă (nu mai vorbim de carantină, ci de simpla "distanţare socială"? Glumiţi? Vă uitaţi în marile oraşe, în spatele blocurilor ce se întămplă, de fapt? Părinţi cu copii care joacă ore întregi, bătrâni care se plimbă nestingheriţi şi se duc de 5 ori pe zi la magazinul din colţ etc. Din Suceava au plecat câteva autocare până la Cluj. Carantină zici? :D

Vrei să ştii ce se întămplă zilnic, de o lună , în pieţele din Poieşti? Uită-te la datele articolelor.

https://www.observatorulph.ro/voxpublic ... hS82cCgdTk

https://www.observatorulph.ro/eveniment ... lume-video

În condiţiile astea tu char crezi cifrele oficiale, că avem doar 7000 de infectaţi şi 350 de morţi? Păi, atunci, unde e marea pandemie şi rata aia imensă de contagiune? Şi dacă am reuşit performanţa asta (în condiţiile în care am distrus sute de mii de afaceri şi milioane de locuri de muncă), chiar crezi că putem s-o mai ducem aşa încă 12-18 luni până apare un vaccin viabil?

Poţi să scoţi capul din nisip şi să crezi că, de fapt, la nivel mondial, numărul real al celor infectaţi, este de minimum 15% din populaţie? Raportează cifra asta la numărul morţilor ( la care s-au băgat la grămadă şi morţii cu comorbidităţi) şi vezi ce rată de deces obţii.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”