Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Serban scrie:
Joi Apr 16, 2020 9:37
Stai un pic ca nu am cedat.. :)
Nu am de unde sa stiu ca ai zis ca nu postezi pe forum deci merg pe prezumtia de vinovatie :lol:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ionut72 »

Văzurăţi, băieţi (Lucică, tată, în special tu!), ce se mai respectă prevederile stării de demenţă, în pieţele din Suceava şi Craiova? Când vă spusei că toată lumea îşi bate p.u.l.a. de cretinismele astea, şi că ce văzurăţi astăzi la televizor e ce se întâmplă peste tot, de la începutul stării de demenţă, ziceaţi că vorbesc aiurea. Şi că cifrele se încăpăţânează să nu corespundă cu narativa oficială (ori rata de contagiune e mult mai mică decât cea anunţată, ori mortalitatea e mult mai mică)?

Gata, cine vine acasă acum (indiferent de unde), se duce la domiciliu, liniştit, şi dă declaraţie, pă cuvânt de onoare (jur pă roşu, să moară mama mea!), că nu iese din casă! :D Asta în timp ce noi ne chinuim să-i explicăm lui "garcea" că nu eşti obligat să scrii ora pe declaraţia vieţii. Şi că e aberant să poţi pleca la munci agricole, prin Europa (ceea ce, de altfel, e foarte bine!), în timp ce n-ai voie să pleci să-ţi munceşti grădina proprie, aflată la câteva zeci de km distanţă! La pescuit? Vai, nu, săriţi, murim!

Se prelungi starea de demenţă? Ce şoc! Ce ziceţi dacă ne aşteaptă şi "prelungiri" după 15 Mai (ăsta e un secret, să nu mai spuneţi la nimeni)?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

Ionut, ce incerci sa spui? Ca statul roman e slab? Stim. Noroc cu presedintele ca altfel vedeam ai cat de laic e. Ca unii sunt inconstienti si ca ar trebui sa fim si noi ca si ei? Nu, mersi. Sunt ț motive pentru care nu vreau sa ma expun la o boala fara leac. Si nici pe cei dragi mie. Mi-e ciuda ca dacii astia viteji vor ajunge cu tubul platit (si) de mine in gat dar aia e, am dat bani pe prostii mai mari.

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Stam in casa ?

Mesaj de serbanionut »

Ce urmează ii din povesti reale.
Iarăși știu un caz care a murit din cauza pandemiei de isterie. Desi familia se ruga de doctori sa ii creadă ca nu are covid doctorii nu si nu ii dam kaletra si plaquenil si il ducem la infectioase. A venit si rezultatul negativ la 5 zile, dar din pacate a fost prea tarziu.
Io stiu pana acuma 2 morti din cauza isteriei si nici unul de covid.
Trageti voi concluziile!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ionut72 »

Albert scrie:
Joi Apr 16, 2020 17:39
Ionut, ce incerci sa spui? Ca statul roman e slab? Stim. Noroc cu presedintele ca altfel vedeam ai cat de laic e. Ca unii sunt inconstienti si ca ar trebui sa fim si noi ca si ei? Nu, mersi. Sunt ț motive pentru care nu vreau sa ma expun la o boala fara leac. Si nici pe cei dragi mie. Mi-e ciuda ca dacii astia viteji vor ajunge cu tubul platit (si) de mine in gat dar aia e, am dat bani pe prostii mai mari.
E slab? Nu, e cretin, de-a dreptul (şi nu numai ăla român).

Cât despre cât de "slab" e statul român, hai să vedem, câte amenzi a dat până acum? Te poţi duce la pescuit (o activitate cu mult mai puţine riscuri decât când te duci la supermarchet)? NU. Te poţi duce să-ţi lucrezi grădina proprie? NU. Poţi s-o duci pe nevastă-ta la serviciu cu maşina? NU, că "zădărniceşti combaterea coronachanului" (trebuie s-o trimiţi cu autobuzul cu încă 30 de inşi). Etc.

Nu vrei să te expui la o boală fără leac? Cine te opreşte să NU te expui deloc? Cine te opreşte să-ţi faci toate cumpărăturile şi să-ţi plăteşti toate facturile online şi să nu ieşi DELOC din casă? Succes, în următorul an (cel puţin!) de stat acasă!

Problema e că, de la nevinovatul şi perfect legitimul #stămacasă, s-a trecut la istericul şi absolut aberantul #staţiacasă!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

La care piețe din Suceava te-ai uitat tu că la mine în cel mai mare cartier sunt 5 tarabe. Toată lumea stă încolonată la supermarket-uri. Mă gândesc că dacă nu erau cât de cât restricțiile astea, atunci să vezi tu comparație cu Suedia la mentalitatea iubitului nostru popor. Din câte știu doar cei din zona carantinată nu pot ieși la munca câmpului în afara zonei. Au fost vreo 10 care s-au tirat până să se prindă ai noștri. În restul României spor la zgâriat planeta! :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

serbanionut scrie:
Joi Apr 16, 2020 19:02
Ce urmează ii din povesti reale.
Iarăși știu un caz care a murit din cauza pandemiei de isterie. Desi familia se ruga de doctori sa ii creadă ca nu are covid doctorii nu si nu ii dam kaletra si plaquenil si il ducem la infectioase. A venit si rezultatul negativ la 5 zile, dar din pacate a fost prea tarziu.
Io stiu pana acuma 2 morti din cauza isteriei si nici unul de covid.
Trageti voi concluziile!
Primul care e?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Stati in casa ! A spus asta presedintele tarii !

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Stam in casa ?

Mesaj de serbanionut »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Apr 16, 2020 21:16
Stati in casa ! A spus asta presedintele tarii !
Stam da pana cand?Asta este intrebarea mea daca imi raspunde cineva cu un termen o data inchei orice polemica.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

serbanionut scrie:
Joi Apr 16, 2020 21:56
Dan Mitranescu scrie:
Joi Apr 16, 2020 21:16
Stati in casa ! A spus asta presedintele tarii !
Stam da pana cand?Asta este intrebarea mea daca imi raspunde cineva cu un termen o data inchei orice polemica.
La crap nu stiu cum este situatia, dar la salau, cel putin o luna, trebuie sa stati in casa !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”