Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Stam in casa ?

Mesaj de ilar »

Stai linistit ca deja “ancheteaza” oameni lui Trump🤪. In curand vom avea un vinovat, daca nu altul, atunci iepurasul🐇.
dar tratament nu

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:18
Dupa 2 saptamani, subiectul s-a cam "fumat".... Observ ca ceea ce sustineau acum 2 saptamani o mana de oameni, acum a ajuns sa fie pe buzele multora. Inafara de batrani (logic), persoane fumatoare cu afectiuni(logic) si fatalaii de care scriam la inceput(logic intr-un fel si astia, asa s-au nascut, speriati de viata reala) in rest lumea nu mai este speriata de virus in sine, ci doar de posibilele lui urmari. DPDV economic.
Vreau sa va propun acum un nou subiect, un subiect la care inca nu am o parere proprie. Si anume :

CINE A LANSAT ACEST VIRUS(CREAT DE OM) PE PIATA SI CE INTERES A AVUT ?

Sunt sigur ca exista raspuns la aceasta intrebare.
Vezi ca intrii in conflict cu Dan daca pui intrebarea asta :lol: . In alta ordine de idei eu renunt la a mai cumpara produse "made in china", chiar daca o sa platesc dublu sau triplu pe ele. Zic asta din perspectiva unuia care a trait dupa principiile lui Dan, nu am dat 10 lei daca puteam sa dau 3. 90% din echipamentul meu e luat de la Dan. Si nu vorbesc doar despre pescuit, vorbesc despre absolut orice produs. Made in china pentru mine nu mai exsista!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:18
Dupa 2 saptamani, subiectul s-a cam "fumat".... Observ ca ceea ce sustineau acum 2 saptamani o mana de oameni, acum a ajuns sa fie pe buzele multora. Inafara de batrani (logic), persoane fumatoare cu afectiuni(logic) si fatalaii de care scriam la inceput(logic intr-un fel si astia, asa s-au nascut, speriati de viata reala) in rest lumea nu mai este speriata de virus in sine, ci doar de posibilele lui urmari. DPDV economic.
Da, Nostradamus, fix asa este. Romanii verzi stiu mai bine, restul lumii e proasta.
CINE A LANSAT ACEST VIRUS(CREAT DE OM) PE PIATA SI CE INTERES A AVUT ?
Aia de la shimano ca sa falimenteze hakuyo.

Acu serios, daca recunosti ca te-ar ajuta iti fac un coif de staniol, ar fi primul pas spre revenirea la realitate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:58
90% din echipamentul meu e luat de la Dan. Si nu vorbesc doar despre pescuit, vorbesc despre absolut orice produs. Made in china pentru mine nu mai exsista!
Imi pare rau ca te-ai suparat pe mine. Nu stiu de ce.

Ce produse care nu se fabrica in China iti cumperi ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilar scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:42
Stai linistit ca deja “ancheteaza” oameni lui Trump🤪. In curand vom avea un vinovat, daca nu altul, atunci iepurasul🐇.
dar tratament nu
Au scos si "pastila" care ucide virusul, ca sa stergem cu buretele tot ce a fost.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:18

CINE A LANSAT ACEST VIRUS(CREAT DE OM) PE PIATA SI CE INTERES A AVUT ?

Sunt sigur ca exista raspuns la aceasta intrebare.
Acest virus este mai mult din vorbe, promovat prin "eliminarea" tuturor virusurilor care provocau pneumonia pana acum. Asta a fost facut raspunzator pentru tot. Eu personal cred ca nu exista, dar asta conteaza prea putin. Exista, nu exista, este natural sau artificial, nu conteaza. Realitatea este ca nu reprezinta mai mult decat suma tuturor virusurilor care declansau pneumonia.

Interesul ? Asta este unul comun tuturor statelor. Este evident asta. Majoritatea au promovat treaba asta. Mai mult sau mai putin, dar este clar ca toti conlucreaza. Unii au ales sa-si diminueze pagubele economice si de aici o implicare mai mica in a promova panica. Altii au redus perioada de panica cat de mult.
( ex. Boris, prin schema facuta la inceput, a redus pierderile Angliei cu cateva miliarde.) Totusi, este clar ca toti sunt in aceeasi barca.

Motivul real. Este greu de spus. Florin spune ca este implementarea 5G. Nu cunosc prea bine partile negative ale acestui lucru, motiv pentru care nu pot sa ma pronunt. Nu inteleg de ce trebuia sa ne tina in casa pentru asta, nu vad de ce toate statele conlucreaza si nu pot sa inteleg pierderile economice acceptate pentru asa ceva. Poate nu detin toate informatiile despre aceasta noua tehnologie.

Parerea mea ramane mai pamanteasca. Toate tarile putin mai afectate de "virus" aveau probleme nationale cu revoltele oamenilor. Am mai spus: Viata "grea" in Franta, Italia, Germania ? Viata "grea" in tara cu cea mai mare crestere economica, respectiv China? Oameni nemultumiti de viata cu telefoane de 1000euro in mana. Asta era.
De aici si ideea mea ca cineva ii imbarliga sa fie nemultumiti. Nu este greu, daca faci o meserie din asta.
Mai ales pe cei care se "informeaza" foarte bine. Se informeaza cu ce li se serveste.
Realitatea din jur nu mai conteaza, ca si in cazul acestui virus :!:
Asta au vrut, asta le-a dat. Informare.

Tot ce se intampla acum consider ca o sa distruga organizatiile care se ocupau cu imbarligatul populatiei, iar mitingurile impotriva guvernelor se vor diminua foarte mult.
Guvernele nu mai puteau lucra. Singura lor preocupare era sa se apere de stirile aparute pe piata. Peste tot.

Aceste mitinguri costau foarte mult tarile, asa ca se sustine si "investitia" facuta cu "virusul".

Repet, este parerea mea care nu are nicio legatura cu gratuitatile oferite in stiri de orice natura.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Nu m-am suparat pe tine Dane, m-am suparat pe chinezi, ca sunt niste mincinosi. Si pentru ca n-am nicio putere, singura mea reactie va fi sa le boicotez produsele, in masura in care pot. La fel am procedat cu gilette dupa reclama cu "toxic masculinity", am trecut pe bic. Acum trebuie sa ma uit unde sunt facute bic-urile alea😂

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Apr 18, 2020 9:18
Dupa 2 saptamani, subiectul s-a cam "fumat".... Observ ca ceea ce sustineau acum 2 saptamani o mana de oameni, acum a ajuns sa fie pe buzele multora. Inafara de batrani (logic), persoane fumatoare cu afectiuni(logic) si fatalaii de care scriam la inceput(logic intr-un fel si astia, asa s-au nascut, speriati de viata reala) in rest lumea nu mai este speriata de virus in sine, ci doar de posibilele lui urmari. DPDV economic.
Vreau sa va propun acum un nou subiect, un subiect la care inca nu am o parere proprie. Si anume :

CINE A LANSAT ACEST VIRUS(CREAT DE OM) PE PIATA SI CE INTERES A AVUT ?

Sunt sigur ca exista raspuns la aceasta intrebare.
Raspunsuri exista , acum depinde daca avem capacitatea de a intelege . Uite aici cu nume , prenume , oficiali si evenimente oficiale , la cel mai inalt nivel public :

https://www.youtube.com/watch?v=ttrUiFY ... PcXQvTf3Cw

PS - E tradus in romana !
Ultima oară modificat Sâm Apr 18, 2020 12:12 de către Florin Pata, modificat de 2 ori în total.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

DumiD scrie:
Sâm Apr 18, 2020 11:37
Nu m-am suparat pe tine Dane, m-am suparat pe chinezi, ca sunt niste mincinosi. Si pentru ca n-am nicio putere, singura mea reactie va fi sa le boicotez produsele, in masura in care pot. La fel am procedat cu gilette dupa reclama cu "toxic masculinity", am trecut pe bic. Acum trebuie sa ma uit unde sunt facute bic-urile alea😂
Eu am și un termen, 5 ani pauză China. După mai vedem.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Si pentru ''amuzantii'' care nu au auzit de arme biologice , inclusiv iubitorii de ''coifuri de staniol'' , care cred ca razboaiele se desfasoara cu arcul , pusca si filme cu karate :lol: :

https://ro.wikipedia.org/wiki/Arm%C4%83

https://ro.wikipedia.org/wiki/Bioterorism

https://www.sri.ro/upload/Brosura%20Bioterorism.pdf

Mai ridicam si noi nivelul :lol: !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”