Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Lucian SV scrie:
Mar Apr 21, 2020 12:58
Auzi la el, să stăm acasă. Păi România a uitat să polueze că nu mai produce nimic în general. Mai vin containere cu deșeuri de la alții, plm :oops: :oops: :oops:
Trecem si noi de mediocritatea tipica romanului ? ne raportam si noi la scala globala ? sau ramanem in continuare in umbra unei zone slab alfabetizata si foarte pesedizata care duce la cretinism regional...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

eugen dragnea scrie:
Mar Apr 21, 2020 20:10
Lucian SV scrie:
Mar Apr 21, 2020 12:58
Auzi la el, să stăm acasă. Păi România a uitat să polueze că nu mai produce nimic în general. Mai vin containere cu deșeuri de la alții, plm :oops: :oops: :oops:
Trecem si noi de mediocritatea tipica romanului ? ne raportam si noi la scala globala ? sau ramanem in continuare in umbra unei zone slab alfabetizata si foarte pesedizata care duce la cretinism regional...
Mda, ai stat pe-acasă o lună și te crezi american, chinez, neamț, etc. Al dracului, te-a luat o stare de beatitudine de crezi că faci parte din scenariul cu globalizarea. Spor la poluat cu semințe pe șanț!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
Accept ideea. Te intreb:
- De ce sa controlezi atat de bine granitele ?
Ca poti sa filtrezi ce vrei cand ai flux mare de "musterii"...
Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
- De ce sa nu te deplasezi in grupuri mai mari de 3 ?
Mai mult de 3 inseamna potential "stol" sau "haita" sau "grup organizat" :wink: de ce sa-mi dau de lucru si sa ma complic cand pot sa ma folosesc de SU si sa limitez la 3 orice grup...in felul asta poate face fata si militia romana...
Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
- De ce sa intri in "carantina" 14 zile daca treci granita ?
Eu as fi inchis granita total in secunda 2 dupa ce as fi aflat de situatia din Italia...intri direct in cortul de carantina sau faci stanga imprejur...si pana la urma ce e rau sa fie luati la bani marunti toti cei care revin in tara? mai ales ca nu i-a intrebat nimeni nimic cand au plecat...fie ca era medic care mergea sa spele la popou bosorogi in Italia, fie ca era "smenar" si mergea sa caute la buzunare fraierii din Anglia, fie ca era panarama si mergea sa-si vanda gaura la piata-n Spania...
Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
- De ce sa fii oprit in masina proprie, in proprietatea ta, cand nu interactionezi cu absolut nimeni ?
Pentru ca scopul esential este sa hibernezi in casa, nu sa faci consumuri inutile...
Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
De ce regulile astea care implica bataie de cap si cheltuieli, daca este nevoie numai de o stopare a poluarii ?
Pentru credibilitate, cum spunea Dinica: „Mâna întinsă care nu spune o poveste, nu primeşte pomană! Fii profesionist, ce dracu’!”
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Florin Pata scrie:
Mar Apr 21, 2020 16:34
Incet , incet incepem sa fim de acord !
A fost ca in tabara...amandoi vroiam patul de sus... :wink: ... important este sa nu ne ramolim si sa ne facem singuri viitorul...nu sa asteptam sa ni-l faca altii cum fac "gusterii de serviciu" de obicei....
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »


eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Lucian SV scrie:
Mar Apr 21, 2020 20:49
Mda, ai stat pe-acasă o lună și te crezi american, chinez, neamț, etc. Al dracului, te-a luat o stare de beatitudine de crezi că faci parte din scenariul cu globalizarea. Spor la poluat cu semințe pe șanț!
Vorbesti putin si prost...si nu spui nimic concret...cand reusesti sa te califici in Liga mare, mai cauta-ma cu intrebari...sau macar baga si tu ceva inteligent, orice dar inteligent sa fie...de vre-o 10 postari nu spui nimic inteligent...depasesteti conditia :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Apr 21, 2020 20:57
Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 13:52
- De ce sa intri in "carantina" 14 zile daca treci granita ?
Eu as fi inchis granita total in secunda 2 dupa ce as fi aflat de situatia din Italia...intri direct in cortul de carantina sau faci stanga imprejur...si pana la urma ce e rau sa fie luati la bani marunti toti cei care revin in tara? mai ales ca nu i-a intrebat nimeni nimic cand au plecat...fie ca era medic care mergea sa spele la popou bosorogi in Italia, fie ca era "smenar" si mergea sa caute la buzunare fraierii din Anglia, fie ca era panarama si mergea sa-si vanda gaura la piata-n Spania...
Pai asa era normal in caz de pandemie adevarata. :wink:
Aia se tavalesc prin China si tu mai primesti pe cineva in tara?! :wink:

Problema este totusi ca daca inchideai granitele nu mai puteai sa ii bagi in ancheta, pardon, carantina, 14 zile pe aia care nu au o casa stabila. :wink:

Un raspuns mai vreau. Aia cu datul in primire prin vecini daca aflii ca a venit cineva din "zona rosie" ( cand peste tot este zona rosie ... :D ) cum este ?
Nu intreaba nimeni daca vezi persoane evident bolnave, este mai important sa cauti persoane care vin de afara sau persoane necunoscute locului. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Mar Apr 21, 2020 21:26
Ce variante mai circula pe net :

https://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-invest ... DcSuMom9Zk
Suntem la juniori pe langa astia. :D

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Florin Pata scrie:
Mar Apr 21, 2020 21:26
Ce variante mai circula pe net :

https://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-invest ... DcSuMom9Zk
Eu din start zic ca fix atunci cand omenirea se cam echilibrase, cand miza din Orientul Mijlociu nu mai exista ca au rezolvat cam tot americanii/rusii, cand pietele erau echilibrate si "haita" stiindu-si locul in ierarhie mancau pe rand fara sa mai maraie unul la celalalt, cand pana si omul de rand se gandea la subnutritul ala african cand musca dintr-un burger suculent si "dona" ambalajul de la McDonald's...a aparut panarama asta de Covid...eu zic ca sunt prea multi bogatani pe glob si nu mai au loc iahturile in porturi...asta este motivul pentru care este nevoie de rearanjare a capitalului...au si bogatanii astia mari orgoliul lor...si cand ma refer la bogatani nu ma gandesc la saracul de mine sau de tine...vorbesc de "zeii" aia mari care se impiedica de "cateii" astia mici care printr-un "plici" au ajuns cu iaht si amanta pe coasta de Azur...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Apr 21, 2020 21:33
Un raspuns mai vreau. Aia cu datul in primire prin vecini daca aflii ca a venit cineva din "zona rosie" ( cand peste tot este zona rosie ... :D ) cum este ?
Nu intreaba nimeni daca vezi persoane evident bolnave, este mai important sa cauti persoane care vin de afara sau persoane necunoscute locului. :wink:
Hmmm...aici este ca acum 30 de ani cand bateria UM xxxxxx tragea in cazarma UM yyyyyy ca cica se anunta sezon de zbor la "teroristi"... toate institutiile tarii sunt RAVASITE...la propriu si la figurat, undeva prin luna Mai se vor pune cat de cat la punct...noroc ca-l asteapta "teroristul" Covidel pe loc-repaus... :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”