Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

eugen dragnea scrie:
Mie Apr 22, 2020 9:08
DumiD scrie:
Mie Apr 22, 2020 8:19
...e un sistem dinamic imposibil de prezis.
Hmmm, s-au mai schimbat lucrurile intre timp (tehnologie,numarul sondelor,algoritmi)... pana acum cativa ani prognozele meteo aproape exacte se faceau pe maxim 3 zile, acum se cam potrivesc chiar si la nivel de zeci de zile.
DumiD scrie:
Mie Apr 22, 2020 8:19
Minciuna e ca se pune pe seama emisiilor de carbon, unde omul are un rol infim, gen 3-5% din totalul carbonului emis in atmosfera anual. Rolul cel mai mare al incalzirii globale o au vaporii de apa, nu co2.
Dezvolta te rog...
In perioada antica si medievala, pana aproape de 1300, era la fel de cald daca nu mai cald ca azi. A urmat o mini glaciatiune de vreo 300 de ani, dupa care a inceput sa se incalzeasca iar, aproximativ in aceeasi perioada cu inceputurile revolutiei industriale.
Sunt 3 cauze majore care duc la incalzirea sau racirea temperaturilor pe perioade lungi de timp. Activitatea soarelui, orbita si inclinarea pamantului. D-aia zic, e imposibil sa prezici vremea pe termen lung. Ce zici tu cu satelitii este meteo, valabil pentru utmatoarele 4-5-7-15 zile, mai mult de atat, cam greu. Nu-ti poate prezice nimeni daca ninge in decembrie, macar o ninsoare, toata luna.
Subiectul e prea complex sa "dezvolt", cel mai bine urmaresti ambele tabere si tragi singur concluziile.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

Hai că l-am găsit și pe șeful vostru...de salon https://www.youtube.com/watch?v=iN7zn2h ... fohh6eEuWA :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Stam in casa ?

Mesaj de popescu59 »

Gataaaaaaaaaaaaaaaaaaaa suntem salvati . In urma cu citeva minute s-a anuntat ca se va da drumu la pescuitul sportiv ,Cu anumite restrictii privind distantarea si nr de persoane , nu ai voie mai mult de 3 pescari . S- a luat in discutie la Guvern si cred ca maxim pina de 1 Mai se va da drumu la pescuitul sportiv .

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

Florin, las' ca dai tu informatii si aduci dovezi de necontestat la toate elucubratiile pe care le scrii :))
De certat nu ma cert cu nimeni. Ca si tu faci spume doar cand imi vezi userul nu face decat sa te adauge unui grup select de spumanți. Felicitari, ai ajuns in oculta crapmania :))

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Albert scrie:
Joi Apr 23, 2020 10:37
Florin, las' ca dai tu informatii si aduci dovezi de necontestat la toate elucubratiile pe care le scrii :))
De certat nu ma cert cu nimeni. Ca si tu faci spume doar cand imi vezi userul nu face decat sa te adauge unui grup select de spumanți. Felicitari, ai ajuns in oculta crapmania :))
M-am referit la informatii despre pescuit in general . Eu sunt interesat de geopolitica si de mai multe .
Aici unii dintre noi incearca sa vada lucrurile mai departe de ce vor jegurile astea care ne conduc din tara si de pe plan global sa ne lase sa intelegem si nu vrem sa fim condusi ca oile .
Altii in schimb vin numai cu ha...ha...ha...hi...hi...hi....esti nebun...elucubratii si alte atacuri la persoanele care expun idei . Nu e nevoie sa iti explic cam care ar fi valoarea intelectuala a acestor afirmatii si ce spun despre userul respectiv , consider ca ai o inteligenta peste medie . Nu esti de acord cu afirmatiile unora....OK , scrii tu adevarul cu dovezile de necontestat si ne arati ca esti mai inteligent....in nici un caz ''stau si rad ca............de voi'' fara nici un argument .
Deoarece nu suntem nici servicii secrete nici sefi de state...nici in oculta mondiala , lucram cu informatiile publice disponibile . Mai aproape sau mai departe de adevarul real , asta e...macar ne punem mintea la contributie .
E un forum si cu asta se ocupa forumurile , schimb de idei si nu instante judecatoresti care dau decizii obligatorii .
Si ca sa merg mai departe cu ''elucubratiile'' , o dovada clara e ca guvernele au inceput sa dea putin inapoi din cauza nervozitatii oamenilor si aici si in SUA si in alte parti ...ca astia voiau sa ne mai tina in puscarie inca minim cateva luni !!!
Si mai e vizibila o alta chestie , ''creatiile'' lor de tampirea creierelor de genul FB , in astfel de momente nu mai sunt bune pentru ei , se blocheaza conturi si se sterg postarile care spun ...cam ce emit eu aici pe forum . Asta e o dovada clara ca nu le convine iar informatiile sunt CORECTE !!!

Te-am sustinut de fiecare data in ideea ca multinationalele au efecte benefice asupra omenirii . Am vreo 20 de ani in multinationale . Dar ca acestea sa ma considere sclavul lor ....spun STOP !!!

Cand am facut eu ''spume'' la userul tau ? Ti-am respectat opiniile , pe multe chiar le-am placut....pana te-ai luat de mine . Chiar am fost neplacut surprins ....eu nu te-am atacat sau contrazis niciodata , nici aici...nici pe celelalt forum . Se numeste paranoia .
Spor !!!

PS - In astfel de momente cand suntem toti in ''galeata'' sa nu spun urat , ar trebui sa fim uniti !!! E viata tuturor in joc !!!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Sa revenim la subiectele noastre !
Stie cineva de ce nu mai face Verdict...Dana Budeanu ??? A zis ca nu face vineri 17 dar azi suntem in 23 ???

https://www.stiripesurse.ro/verdict-pol ... 54009.html

Daca spunea prostii sau ''elucubratii'' de ce deranjeza ??? Sau adevarul DERANJEAZA RAU ???

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

popescu59 scrie:
Joi Apr 23, 2020 8:47
Gataaaaaaaaaaaaaaaaaaaa suntem salvati . In urma cu citeva minute s-a anuntat ca se va da drumu la pescuitul sportiv ,Cu anumite restrictii privind distantarea si nr de persoane , nu ai voie mai mult de 3 pescari . S- a luat in discutie la Guvern si cred ca maxim pina de 1 Mai se va da drumu la pescuitul sportiv .
De unde e stirea Nae ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Stam in casa ?

Mesaj de tecsi78 »

Vladut Mateianu scrie:
Vin Apr 24, 2020 8:08
popescu59 scrie:
Joi Apr 23, 2020 8:47
Gataaaaaaaaaaaaaaaaaaaa suntem salvati . In urma cu citeva minute s-a anuntat ca se va da drumu la pescuitul sportiv ,Cu anumite restrictii privind distantarea si nr de persoane , nu ai voie mai mult de 3 pescari . S- a luat in discutie la Guvern si cred ca maxim pina de 1 Mai se va da drumu la pescuitul sportiv .
De unde e stirea Nae ?
Din campania electorala. 😀

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mateianu »

Premierul Ludovic Orban a facut astazi, 24 aprilie 2020, o declaratie in care a confirmat ca s-a luat in discutie posibilitatea permiterii pescuitului sporitiv individual inainte de 15 mai 2020.

„S-a discutat de posibilitatea de schimbare a orelor, chiar și până la data de 15 mai pentru persoanele în vârstă, de peste 65 de ani, pentru că, odată cu încălzirea vremii, ar trebui poate un interval dimineață sau un interval seara care să permită părinților și bunicilor noștri să facă mișcare, să iasă din domiciliu. S-au discutat multe alte lucruri, posibilitatea de a se permite pescuitul sportiv individual, în anumite condiții. Dar nu au fost luate decizii. Practic, se vor face în jurul anumitor măsuri analize foarte serioase și în momentul în care avem garanția că putem să modificăm o restricție, vom anunța public, cu un interval de timp înainte, ca cetățenii să se poată pregăti“, a spus Ludovic Orban.

Aici declaratia video - https://www.mediafax.ro/politic/discuti ... r-19094111

Si AGVPS a inaintat catre Ministerul Afacerilor Interne in data de 22 aprilie o adresa in care solicita incadrarea ca motiv de exceptie desfasurarea pe timpul starii de urgenta a activitatilor individuale de pescuit recreativ in conditiile legii (cu respectarea perioadelor de prohibitie) si a actiunilor de vanatoare practicate in baza autorizatiilor individuale si TIP A (in grup restrans) de catre maxim 3 vanatori.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mateianu scrie:
Vin Apr 24, 2020 13:37
Premierul Ludovic Orban a facut astazi, 24 aprilie 2020, o declaratie in care a confirmat ca s-a luat in discutie posibilitatea permiterii pescuitului sporitiv individual inainte de 15 mai 2020.

„S-a discutat de posibilitatea de schimbare a orelor, chiar și până la data de 15 mai pentru persoanele în vârstă, de peste 65 de ani, pentru că, odată cu încălzirea vremii, ar trebui poate un interval dimineață sau un interval seara care să permită părinților și bunicilor noștri să facă mișcare, să iasă din domiciliu. S-au discutat multe alte lucruri, posibilitatea de a se permite pescuitul sportiv individual, în anumite condiții. Dar nu au fost luate decizii. Practic, se vor face în jurul anumitor măsuri analize foarte serioase și în momentul în care avem garanția că putem să modificăm o restricție, vom anunța public, cu un interval de timp înainte, ca cetățenii să se poată pregăti“, a spus Ludovic Orban.

Aici declaratia video - https://www.mediafax.ro/politic/discuti ... r-19094111

Si AGVPS a inaintat catre Ministerul Afacerilor Interne in data de 22 aprilie o adresa in care solicita incadrarea ca motiv de exceptie desfasurarea pe timpul starii de urgenta a activitatilor individuale de pescuit recreativ in conditiile legii (cu respectarea perioadelor de prohibitie) si a actiunilor de vanatoare practicate in baza autorizatiilor individuale si TIP A (in grup restrans) de catre maxim 3 vanatori.
Cel mai bun reprezentant al pescarilor in Parlament este Gigi Stefan (ministru secretar de stat), omul care a reusit sa legifereze pescuitul de noapte in Romania ! Are vorbele la el...plus ca este pescar de-al nostru !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”