Primul meu 48h. Abordare?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Hayabusa89
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 13:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Hayabusa89 »

Va salut,

Dupa ce se termina Corona asta, voi face prima mea partida de 48 de ore pe Creata 3, sper la jumatatea lui mai. As avea nevoie de sfaturi si clarificari, daca se poate. Pentru cine nu stie balta, iata cateva detalii:
- densitate foarte ok de peste, cei mai multi pesti intre 5 si 10 kg.
- balta mica, 10 HA, distanta intre maluri de 100m, pestele e hranit in cateva locuri cheie cu pelete.
- cand vremea e buna, matura malul intre cele doua capete.

Fiind prima mea partida de 48 de ore, nu prea stiu cum sa ma organizez. Stiu ca vreau trasaturi. Multe. Pestele e destul de activ, provocarea e sa il tii pe vad.

O prima intrebare. Eu pescuiesc cu decathloane. Ma gandeam sa le las la dipuit in lichid nutritiv Marine 17, sa imprastie uleiul ala in apa. Ma refer si la bilele de nadit, nu doar pentru carlig. E o idee buna? Sau mai bine nu?

De nadit, doar in partea superioara a lacului, ca acolo raspunde, in 80 - 100m. Dar habar nu am despre cantitati. Mult din prima? O iau trepatat? Si cam despre ce kilogramaje vorbim?

Multumesc

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Dan Serban »

Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
Va salut,

Dupa ce se termina Corona asta, voi face prima mea partida de 48 de ore pe Creata 3, sper la jumatatea lui mai. As avea nevoie de sfaturi si clarificari, daca se poate. Pentru cine nu stie balta, iata cateva detalii:
- densitate foarte ok de peste, cei mai multi pesti intre 5 si 10 kg.
- balta mica, 10 HA, distanta intre maluri de 100m, pestele e hranit in cateva locuri cheie cu pelete.
- cand vremea e buna, matura malul intre cele doua capete.

Fiind prima mea partida de 48 de ore, nu prea stiu cum sa ma organizez. Stiu ca vreau trasaturi. Multe. Pestele e destul de activ, provocarea e sa il tii pe vad.

O prima intrebare. Eu pescuiesc cu decathloane. Ma gandeam sa le las la dipuit in lichid nutritiv Marine 17, sa imprastie uleiul ala in apa. Ma refer si la bilele de nadit, nu doar pentru carlig. E o idee buna? Sau mai bine nu?

De nadit, doar in partea superioara a lacului, ca acolo raspunde, in 80 - 100m. Dar habar nu am despre cantitati. Mult din prima? O iau trepatat? Si cam despre ce kilogramaje vorbim?

Multumesc
Salut,

Raspunsul la intrebari ti le poate da doar crapul. :)
Te adaptezi in functie de trasaturi, din punctul meu de vedere nu exista o reteta.
Gandeste-te ca atunci pestele poate este la bataie..
Pescar de rând

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de eugen dragnea »

Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
- densitate foarte ok de peste, cei mai multi pesti intre 5 si 10 kg.
De unde iei informatiile? de la Administratorul baltii ?! ( sper ca nu esti chiar el...!!!)
Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
- balta mica, 10 HA, distanta intre maluri de 100m, pestele e hranit in cateva locuri cheie cu pelete.
daca se furajeaza profesionist "locurile cheie" sunt inexistente...peletele plutesc deci pestele este invatat sa manance la suprafata...e bine totusi ca cine deschide pescuit sportiv si furajeaza inseamna ca nu-si permite sa furajeze ca la carte si pestele este infometat deci va cobora si la carlig din lipsa de "pelete"...sigur nu esti adminul baltii?!?
Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
- cand vremea e buna, matura malul intre cele doua capete.
Si cand nu e buna matura de doua ori?! ca e oxigen...ca e hrana naturala desprinsa din maluri...doar intre cele doua capete sau mai merge si pe lat ?
Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
Fiind prima mea partida de 48 de ore, nu prea stiu cum sa ma organizez. Stiu ca vreau trasaturi. Multe. Pestele e destul de activ, provocarea e sa il tii pe vad.
Daca esti la placere ce rost are sa te chinui sa-l ti pe vad...logic ar fi sa te chinui sa ti lansetele in apa la cum descri situatia...
Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
O prima intrebare. Eu pescuiesc cu decathloane. Ma gandeam sa le las la dipuit in lichid nutritiv Marine 17, sa imprastie uleiul ala in apa. Ma refer si la bilele de nadit, nu doar pentru carlig. E o idee buna? Sau mai bine nu?
Dar de ce nu cu mamaliga? e la acelasi pret si prinde mai repede...ca daca peste 50% dintre pesti au peste 10 kg si tu vrei trasaturi...
Hayabusa89 scrie:
Lun Apr 20, 2020 23:10
Dar habar nu am despre cantitati. Mult din prima? O iau trepatat? Si cam despre ce kilogramaje vorbim?
Si ca sa nu fiu acuzat de 100% mistouri:
niciodata nu ma apuc sa nadesc in prima ora de pescuit (fie concurs,fie placere...), maxim meltex/saculet sau 10-20 bile pe una din lansete din cobra, ulterior nadesc progresiv pe formula +10 bile pe ora , adica a doua ora dau 20 de bile, a treia ora dau 30 si tot asa pana la 100 bile, ulterior o iau invers daca nu-mi intra peste sau mentin 100 de bile/ora daca intra pestele si pescuiesc la cantitate sau doar "premiez" cu 20 de bile/ lanseta daca merg pe calitate...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Jack the Ripper »

@eugen dragnea
Daca intra pestele pe nada nadesti cu 100 bile/ora/lanseta?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Andrei91 »

Eugene, total de acord, dar conteaza si perioada anului cat si densitatea de peste, in functie de balta trebuie putin adaptat naditul, in consecinta se poste jongla cu “zerourile” numarului bilelor, aplicand “teorema”. Partea cu calitatea n am inteleso, pai daca nu prinzi nici un peste ce faci nu mai nadesti ?:))

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de eugen dragnea »

Jack the Ripper scrie:
Mie Apr 22, 2020 16:52
@eugen dragnea
Daca intra pestele pe nada nadesti cu 100 bile/ora/lanseta?
100 bile/ora/4 lansete dar in general nu mai pot tine cont daca se urca pestele pe mine iar nadirea devine o premiere atunci cand ai timp sa pui mana pe cobra.
Ultima oară modificat Mie Apr 22, 2020 22:59 de către eugen dragnea, modificat 1 dată în total.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de eugen dragnea »

Andrei91 scrie:
Mie Apr 22, 2020 22:34
Eugene, total de acord, dar conteaza si perioada anului cat si densitatea de peste,
Este valabil pentru minim 15 grade celsius apa, la jumatatea lui Mai cand vrea omul sa mearga la peste va avea 20-22 grade si doar ce a iesit din bataie deci are foamea-n glanda ... densitatea nu prea conteaza, poate doar daca pescuiesc in bazin supra-populat si atunci nu are rost sa stric bilele cu nadirea...
Andrei91 scrie:
Mie Apr 22, 2020 22:34
Partea cu calitatea n am inteleso, pai daca nu prinzi nici un peste ce faci nu mai nadesti ?:))
Exact, NU mai nadesc nimic pana nu prind peste :wink: ... au fost cazuri cand la jumatatea partidei/concursului nu am mai nadit nimic pentru ca nu a intrat pestele si nu avea rost sa stric nada...m-am sucit direct pe captura cu pescuit la interceptie.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Simu Alexandru »

100 bile /h? de 20 inseamna 1 kg , sa inteleg ca in 10 ore dai 10 kg?pai intr-un concurs de 72 sau 96H cam cata nada folosesti?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Jack the Ripper »

100 bile de 20mm inseamna 500 gr. Asta inseamna 12 kg/24h. Destul de mult pentru un pescuit de placere insa ok pentru pescuit in regim de concurs. Problema era daca nadea 100 bile /ora/bat. Se ajungea la 48 kg/24 h.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Primul meu 48h. Abordare?

Mesaj de Andrei91 »

[/quote]
Exact, NU mai nadesc nimic pana nu prind peste :wink: ... au fost cazuri cand la jumatatea partidei/concursului nu am mai nadit nimic pentru ca nu a intrat pestele si nu avea rost sa stric nada...m-am sucit direct pe captura cu pescuit la interceptie.
[/quote]

Ca o paranteza, cred ca am interpretat gresit mesajul tau cu privire la premierea pestelui la “calitate” , eu ti am raspuns in sensu in care nadesti cele 20 de bile doar dupa ce scoti peste, de aici rezultand nu prinzi peste 24 de ore de la inceputul concursului nu nadesti nimic ..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”