Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Rus Bogdan »

eugen dragnea scrie:
Dum Apr 12, 2020 11:50
Rus Bogdan scrie:
Sâm Apr 11, 2020 19:50
Eu am prima rezervare pe anul acesta la sfarsitul lunii mai. Sper ca pana atunci trece toata treaba asta; in caz ca nu, ce as putea trece pe declaratie avand in vedere ca sunt aproximativ 170 de km? :D
Stai linistit...dupa cum se comporta populatia in prezent fie "trece" pana atunci...fie va fi un pseudo-razboi civil sau "necivil" si nu ai ce cauta acolo... :wink:
Sfarsitul lui Mai este limita maxima "de rupere" a economiei, dupa aceasta Romania intra in "moarte clinica"...
Nu vreau sa ma gandesc la ce va fi sau nu va fi; stiu doar ca vreau sa merg la pescuit.. :D

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

Deocamdata e...bine, speram la mai bine. Cifrele mediatizate sunt pentru necititori, dar e bine...la noi. (mai bine la vecini care au fost mai atenti si mai responsabili)
Se discuta si despre pescuit sportiv, insa se astepata niste pareri din partea unor autoritati - e un zvon ca in mediul umed (langa apa) rata si durata de propagare a c19 este mult mai mare.
15 mai este strict legata de 1 mai, asa ca revin cand se stie ceva mai clar.
"X13"

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de tecsi78 »

sebastian_andone scrie:
Joi Apr 30, 2020 20:14
Deocamdata e...bine, speram la mai bine. Cifrele mediatizate sunt pentru necititori, dar e bine...la noi. (mai bine la vecini care au fost mai atenti si mai responsabili)
Se discuta si despre pescuit sportiv, insa se astepata niste pareri din partea unor autoritati - e un zvon ca in mediul umed (langa apa) rata si durata de propagare a c19 este mult mai mare.
15 mai este strict legata de 1 mai, asa ca revin cand se stie ceva mai clar.
In Ungaria pescuitul sportiv nu a fost interzis in aceasta perioada, clar s-au descurcat infinit mai bine decat Romania.

De exemplu, recomandarea OMS este ca in cazul ideal, pentru fiecare persoana confirmata cu Covid sa se testeze alti 10 subiecti...ungurii au testat 30!!

Aici, vine primul ministru si zice ca au dublat CAPACITATEA de testare, testarea propriu-zisa insa e la un nivel insignifiant; o sa fie vai si amar.

Ca de fiecare data, aceasta tara (sau ce dracu’ e) numita Romania e ultima cu steluta.

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

tecsi78 scrie:
Joi Apr 30, 2020 20:46
In Ungaria pescuitul sportiv nu a fost interzis in aceasta perioada, clar s-au descurcat infinit mai bine decat Romania.

De exemplu, recomandarea OMS este ca in cazul ideal, pentru fiecare persoana confirmata cu Covid sa se testeze alti 10 subiecti...ungurii au testat 30!!

Aici, vine primul ministru si zice ca au dublat CAPACITATEA de testare, testarea propriu-zisa insa e la un nivel insignifiant; o sa fie vai si amar.

Ca de fiecare data, aceasta tara (sau ce dracu’ e) numita Romania e ultima cu steluta.
legi,oameni,mentalitati diferite.
In Ro se estimeaza la 600k cazuri - doar 12k oficial. Stam destul de bine momentan, insa pe termen lung nu prea...nu avem imunitate si nici vaccin. In orice moment se poate lua de la capat.
"X13"

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de tecsi78 »

Dap, din pacate.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

sebastian_andone scrie:
Joi Apr 30, 2020 20:14
Deocamdata e...bine, speram la mai bine. Cifrele mediatizate sunt pentru necititori, dar e bine...la noi. (mai bine la vecini care au fost mai atenti si mai responsabili)
Seby,
e bine in rapoartele voastre dintre "servicii" de "tot neamul"... dar, de la noi din ograda, la "prostii de rand "NE-bugetari" si "cotizanti" obligati prin lege, se vede altfel:
-nu ati testat mai nimic deci "cifrele oficiale" sunt un CACAT ambalat frumos pentru "oile din canapea"...mi-ar fi rusine sa fac parte din aparatul de stat cu asemenea cifre de testare...daca mai pui ca jumatate sunt puse peste cam cum fac majoritatea patronilor de balti care baga o tona de crap si zic pe FB ca au bagat 2 tone...in concluzie STATUL ROMAN MINTE CU NERUSINARE SI NESIMTIRE PRIN COMPLICITATEA ANGAJATILOR SAI CARE AU ORDIN SA MANIPULEZE INFORMATIA, SA O IMPACHETEZE CAT MAI FRUMOS SI SA O LIVREZE LA CAT MAI MULTE OI...
sebastian_andone scrie:
Joi Apr 30, 2020 20:14
Se discuta si despre pescuit sportiv, insa se astepata niste pareri din partea unor autoritati - e un zvon ca in mediul umed (langa apa) rata si durata de propagare a c19 este mult mai mare.
15 mai este strict legata de 1 mai, asa ca revin cand se stie ceva mai clar.
Ce contaminare in mediu umed pentru membrii cu aceeasi resedinta ? Ce contaminare in mediul umed pentru un pescar care sta singur intr-o barca? Ce contaminare la un crapar care are minim 50 m intre standuri? ... mai oameni buni...platiti din bani publici sa ganditi pentru noi...trebuie sa va platim si sa si gandim in locul vostru?!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

aici a fost o eroare de "pilotaj"...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

Eugene...incet si in liniste. E mai bine decat in alta parte, dar mai rau ca in multe altele - depide unde privesti. Am spus niste lucruri si atat - nu polemica, nu alte discutii - le iei ca atare. Imi pare rau ca nu ai reusit pana acum sa vezi si ceva mai luminos in jur sau sa ai langa tine si oameni care gandesc si isi merita banii.
ps. daca te referi la mine...nu am lucrat la stat
"X13"

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de eugen dragnea »

sebastian_andone scrie:
Joi Apr 30, 2020 22:55
Eugene...incet si in liniste. E mai bine decat in alta parte, dar mai rau ca in multe altele - depide unde privesti. Am spus niste lucruri si atat - nu polemica, nu alte discutii - le iei ca atare. Imi pare rau ca nu ai reusit pana acum sa vezi si ceva mai luminos in jur sau sa ai langa tine si oameni care gandesc si isi merita banii.
ps. daca te referi la mine...nu am lucrat la stat
Nici pe topicul asta nu mai am chef de polemici...mi-e sila...asa-mi vine sa ma doara-n p__a de tot si de toate si sa-mi vad de familie...
P.S : oaie e cel care behaie...nu cel care latra... :wink:
Toate bune !
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

eugen dragnea scrie:
Vin Mai 01, 2020 1:02
... sa-mi vad de familie...
o sa iti faca mai bine
eugen dragnea scrie:
Vin Mai 01, 2020 1:02
P.S : oaie e cel care behaie...nu cel care latra... :wink:
de asta ti-am spus...incet si in liniste :wink:

sper sa ne auzim cu vesti bune
"X13"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”