Parere mix de nada propriu

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de gelu bar »

Ediii scrie:
Mie Mai 13, 2020 21:56
Florin Pata scrie:
Mie Mai 13, 2020 12:18
Ediii scrie:
Mie Mai 13, 2020 10:07
Florin Pata scrie:
Mie Mai 13, 2020 0:31
E o gluma ???
miroase a hoit
Ca asa miroase sunt convins , eu intrebam daca e o gluma ca vrei sa mergi cu el la pescuit . Una e sa intre putin in fermentatie ...alta sa-l tii 2 luni si sa intre in putrefactie . Eu nu as folosi asa ceva niciodata .
Mersi
Este foarte bun vara cand apa este calda.Leaga-l cu ceva mix si pe momitor cu el.La carlig silicon usturoi.O sa prinzi teni si crapi.Sant inebuniti dupa asa ceva.Garantat.Dar sa fie si peste in balta :D

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de Ediii »

gelu bar scrie:
Joi Mai 14, 2020 18:39
Ediii scrie:
Mie Mai 13, 2020 21:56
Florin Pata scrie:
Mie Mai 13, 2020 12:18
Ediii scrie:
Mie Mai 13, 2020 10:07
Florin Pata scrie:
Mie Mai 13, 2020 0:31
E o gluma ???
miroase a hoit
Ca asa miroase sunt convins , eu intrebam daca e o gluma ca vrei sa mergi cu el la pescuit . Una e sa intre putin in fermentatie ...alta sa-l tii 2 luni si sa intre in putrefactie . Eu nu as folosi asa ceva niciodata .
Mersi
Este foarte bun vara cand apa este calda.Leaga-l cu ceva mix si pe momitor cu el.La carlig silicon usturoi.O sa prinzi teni si crapi.Sant inebuniti dupa asa ceva.Garantat.Dar sa fie si peste in balta :D
Am inteles, mersi

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de eugen dragnea »

catalinSM scrie:
Joi Mai 14, 2020 13:42
... ca si cantitate, butoi de 200 de litri.
cam care este raportul apa/porumb ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de catalinSM »

in butoi sa fie trecut de jumate, cca 60% seminte uscate peste ele lapte sa se umple butoiul, daca ai firma de produse lactate poti si zer. umpli butoiul cu zer sau lapte si lasi sa traga. completezi cu apa de fantana. am vazut la altii care au facut cu bere, drojdie, etc boabele innegrite. la mine si dupa un an jumatate erau albe(exact s-au albit). cand foloseam nu aruncam zeama, puneam ttx proaspat peste maclavait si dai sa mearga bulgareala. problema e ca pute, eu zic ca la fel ca acidul n butiric. am folosit numai porumb nu si alte seminte si mergea tare bine. acum m-am prostit cu popup, ronie rig, elicoptere etc. atunci puneam boabe din galeata cu spuma sa stea carligul in coada si dai sa mearga si mergea si crap si amur.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de catalinSM »

am uitat sa spun despre pastrare, in fundul gradinii cu capac vara iarna.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de carp_fisher »

Salut!
Am renunțat de anul trecut la toate hoiturile si imputiturile pe care le caram cu mine.😁 Mi-am facut singur un mix de nada din seminte prearate cu care am avut rezultate foarte bune. O fi atras crapii de nadele alea cu miros greoi, dar fii atent la toți pescarii consacrați, începând cu Vlad Pavlovici si continuand cu crapistii englezi si ai sa vezi ca.ei nu cara in portbagaje zeci de kilograme de nada imputita. Poate ma înșel, dar vreau sa intervină cineva si sa arate contrariul!

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de catalinSM »

daca ai model pe Pavlovici si englezoii, e bine. trebuieste sa cumpere cineva si lidcor, carlige de 40 de lei, monturi de 50 de lei, boilies de nadit de 50 de lei kg. de aceea romanii cu elicopterul romanesc, momitor cu mamaliga si plastic, cu nadirea paianghen, da in gura la toti pe unde merg. romanul este inovator si face in asa fel sa pescuiasca bine cu putin bani.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de freespirit »

carp_fisher scrie:
Sâm Iun 27, 2020 19:32
Salut!
Am renunțat de anul trecut la toate hoiturile si imputiturile pe care le caram cu mine.😁 Mi-am facut singur un mix de nada din seminte prearate cu care am avut rezultate foarte bune. O fi atras crapii de nadele alea cu miros greoi, dar fii atent la toți pescarii consacrați, începând cu Vlad Pavlovici si continuand cu crapistii englezi si ai sa vezi ca.ei nu cara in portbagaje zeci de kilograme de nada imputita. Poate ma înșel, dar vreau sa intervină cineva si sa arate contrariul!
Dacă ai lansat provocarea, uite, contrariul! Pe Tâncăbești 1, în loc să arunc zeci de kilograme de boiliesuri, folosesc bidoane cu boabe puse la fermentat, doar cu apă, și, ce să vezi, am și prins, mai ales, cteno, cu o medie de vreo 17-18 kg, cu exemplare trecute de 20 kg, iar colegul meu pescuiește așa, de câțiva ani, acolo, fiind abonat, și, ce să vezi(?), nu e singurul!
Iar, cu bilele, de asemenea, am folosit și bile mai cu pretenții, dar, și boiliesuri cu preț mic, și, nu i-a deranjat - prea mult - pe mustăcioși, nu am constatat diferențe notabile, nici pe Hermes, nici pe alte bălți! Orice produs din zilele noastre este făcut pentru ochi - respectiv, pentru pescar - mai mult...de fapt, noi suntem produsul...😈
Imagine
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de freespirit »

Ce e mai bine? Ce e mai util? Ce e mai de lăudat? Să optimizezi costurile, sau, să investești în nadă, cu rezultate similare?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Parere mix de nada propriu

Mesaj de Rus Bogdan »

freespirit scrie:
Joi Iul 16, 2020 2:14
Ce e mai bine? Ce e mai util? Ce e mai de lăudat? Să optimizezi costurile, sau, să investești în nadă, cu rezultate similare?
Nu te supara, asta este o intrebare retorica? :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”