@competitii

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: @competitii

Mesaj de gor965 »

Stefan B scrie:
Joi Iul 09, 2020 22:25
Pacat ca tineti asa regula ...si nu interveniti.
Traficul scade ...ma uit ca lumea nu mai este interesata ......nici macar la Bazar.

E pacat Miere, Vladut ....sa cada ...asa cel mai titrat site din Romania al carpfishingului !

E afacerea voastra ...dar a reprezentat un pilon in tot ...ce inseamna pescuitul la crap !

E ultima interventie ! Numai bine,
Lumea asta se schimba Stefane! Carpfishingul si competitiile sunt lucruri comune de-acum, iar standardul general legat de acestea din urma s-a dus usor in jos, sub ce era odata normal, aproape de destul si superficial. Oricine, oricand, oriunde poate face un concurs si gaseste clienti pentru ca exista cerere...ptr. ca e la moda. E tara plina de pescari la crap...acum e smecherie sa fi pescar de competitii. Abundenta de concursuri a facut ca organizarea lor sa slabeasca, la propriu. Organizatorii in majoritatea lor sunt singuri, nu mai au echipe de suport, nu mai au arbitrii, nu mai au supervizori, nu mai au logistica, nu-i mai intereseza mediatizarea, incropesc totul pe fuga, tinand cont doar de calendar si de raportul intre taxa si premii. Concurenta asta intre concursuri a omorat sportivitatea lor de pe vremuri. Acum par mai degraba un job...un business. E facebook-ul plin de anunturi de concursuri, organizate de administratori de balti, de administartori de nu stiu ce pagini, de nu stiu ce grupuri, de Gigei, de Costei...si nu-i mai intreaba nimeni daca sunt ok, daca se pricep la organizare, daca au arbitrii, daca pun clasamente online sau daca fac poze pe balta. Lumea intreaba cat e taxa si cat sunt premiile...si-atat! Singurii care mai tin steagul sus sunt vechii organizatori, pe care-i gasesti pe forumurile de specialitate, care fac treaba asta de suficient timp, cu aceeasi oameni, dar pana si ei sunt nevoiti sa umble la bugetul de organizare ca sa poata face fata concurentei. Si ca sa inchei...anul asta a fost problema asta cu pandemia si imaginile foto au stat la baza unor amenzi. Lumea s-a ferit de mediatizare acum, dar per ansamblu, volumul si calitatea au scazut mult in ultimii doi ani.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2293
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Albert »

Dan Mateianu scrie: Cat despre scaderea traficului, nu i nici pe departe asa, luna mai a fost cea mai buna luna de trafic din istoria site ului crapmania, iar traficul este intr un trend ascendent in ultimul timp.
https://www.crapmania.ro/articole/nouta ... -mai-56411
Iar incepand de luna asta vom fi listati pe SATI, alaturi de cele mai mare site uri din Romania.
https://www.brat.ro/sati
Am luat o pauza de la siteuletul vostru, e singura modalitate de a va taxa pentru incalcarile flagrante ale regulamentului propriu de catre voi, administratorii, si de catre moderatori si a modului in care tratati userii neplatitori. La reclame oricum nu ma contorizati, a mai ramas doar click-ul pe site si forum. A plecat si ala spre site-uri mai spalate.
In mai ati avut ditai trafic..sa vedeti in iunie nebunie. Pacat ca ati inchis topicul ala in care se alinta iar Mitranescu jignind si injurand lumea aiurea fara ca "echipa" de moderare sau administratie sa intervina. Ati ratat inca o ocazie de a aplica propriul regulament. Macar un mail sa-mi fi dat, rupeam si mai tare traficul doar conversand academic cu Danut decat am facut-o in lipsa. Sa-l mai reclam pe Danut? N-are rost, iar se lauda cu mailuri pe aici, cu pretinii lui modelatorii iar voi mai bagati sub pres o inca o isprava a ilustrului.

Inainte de-a va lauda cu "trafic" ar fi bine sa (re)deveniti profesionisti si sa aplicati ceea ce spuneti in regulament pana nu e prea tarziu. SATI nu e trafic.ro, mai greu de manipulat numerele. Iar din bazar si ceva braile nu stiu cum mai sustineti pretul la banere. Ar trebui sa va reorientati in a atrage useri noi si a-i mentine pe cei vechi.
Produsul vostru e comunitatea iar voi o ignorati doar ca sa tineti in brate doi useri: pe ala de la alba si ala din rahova.
Dan Mateianu scrie: Te rog sa imi dai exemple la ce te referi si cautam solutii.
:lol: :lol: :lol: sa nu adormiti cat va faceti ca munciti.


#staysafe

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Dan Mateianu »

la trafic.ro se pot manipula cifrele, asa-i?
Chiar nu ma mira faptul ca nu ti-am acordat niciodata interes, Albert. N-aveam de ce. Nu-mi pare rau.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2293
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Albert »

Dan, n-am nevoie de interesul tau. Nici ca user nici ca si admin. Am nevoie sa respecti, tu si echipa ta cu nick-uri colorate, regulamentul pe care voi l-ati conceput. Atat.
In loc sa imi explici de ce ai tolerat toate enormitatile facute de Danut si echipa ta de moderatori tu ce faci? Tot pe mine ma ...dojenesti si incerci sa ma atragi in dispute d-astea de doi lei. Degeaba incerci sa-ti ascunzi pasivitatea. Cat timp voi avea acces aici te voi intreba de fiecare data de ce ai permis si permiti in continuare asemenea derapaje. Nu mai zic de scuze, masuri si alte chestii pe care le fac oamenii mari si onorabili. Doar o explicatie oficiala, sa stiu cum sta treaba cu site-ul si forumul asta.
Te miri de ce nu scrie lumea aici. Cum ti-am mai zis: bunul tau cel mai de pret e comunitatea, nu cotizantii la banere sau prietenii de hahaiala. In loc sa te ocupi de ea tu mai iei presuri.


P.S. Despre trafic si cum se face el nu e cazul sau locul sa vorbim. Totusi, daca esti curios, vezi cam ce reputatie a avut de-a lungul timpului trafic.ro. Google e prietenul tau.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Vin Iul 10, 2020 14:29
[/b] Mitranescu jignind si injurand lumea aiurea
Tu nu esti "lumea". Lumea e lume, nu ai tu treaba cu ea, ca la cat esti de prost iti prinzi urechile.

Eu te injur numai pe tine, iar tu esti clona.
Sa injuri o clona nu incalca nicio lege. Daca aveai identitate, da, era o problema, dar tu esti o clona.

Nu era problema nici ca esti clona. E altceva. Esti o clona prin care cineva ma ataca sistematic de ani de zile, atacurile fiind la persoana, afectandu-mi integritatea morala si implicit afacerea.
Acest lucru este o infractiune:

Art. 507. -
Acela care în public prin orice mijloace afirmă cu privire la o persoană sau impută acesteia fapte determinate privitoare la viața sau activitatea ei publică sau profesională, care, dacă ar fi adevărate, ar expune acea persoană la urmărire penală sau disciplinară, ori disprețului public, comite delictul de calomnie în contra vieții publice sau profesionale și se pedepsește cu închisoare corecțională dela 3 luni la un an și amendă dela 4.000 la 10.000 lei.


Inclusiv in aceasta noua postare insinuezi ca injur "lumea", ca "derapez" si ca asa zisele lucruri rele pe care le fac imi sunt protejate de administratia site-ului, ca si cum am fi o grupare impotriva membrilor forumului, acest lucru fiind evident o jignire adusa celor implicati.

Pe aceasta cale rog administratia forumului sa ia masuri impotriva acestor fapte penale.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: @competitii

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mateianu scrie:
Joi Iul 09, 2020 23:20
eugen dragnea scrie:
Lun Iun 22, 2020 23:35
Daca tot este un topic dedicat, intreb si eu :
oare este normal sa NU se afiseze in mod intentionat numele participantilor la o competitie inainte de tragerea la sorti?
Nu inteleg, un exemplu?
Daaaa,
nici usturoi nu ai mancat, nici gura nu-ti miroase...
ma refer la participantii la concursuri din liga a 2 a gen Gigel,Ionel si FLC team, Sochere Team,RBNB team,LGBT team...si surprinzator cu cateva zile inainte de concurs cateva echipe "fantoma" se retrag si apar "hienele"... binenteles ca nu se ocupau locurile daca apareau greii carpfishingului in cap de lista...eu stiu ca este foame mare in pescuitul post pandemie dar daca vroiam sa ma bat cu greii pescuitului la crap mergeam la concursuri cu miza mare...aaaaa, si sa nu uit, mai sunt si magari si fac tot felu de combinatii pentru ca echipele cu care concureaza nu au experienta concursurilor ...
Oricum m-am decis sa nu mai particip sub nici o forma la concursuri cu miza mare in bani...cumva trebuie sa le tai resursele "bombardierilor" :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Stefan B »

@george iorga

Pacat George .....ceea ce spui este adevarat ! Am participat si anul trecut si anul acesta in anumite concursuri enuntate de tine ca titlu de exemplu ...si am simtit din plin ce expui aici. Am incercat sa le explic organizatorilor ...diferite aspecte scapate din vedere .....si care ar dauna in desfasurarea competitiei .....dar nu a contat ...cum zici tu ...si sustin cele spuse de tine ...cat timp sunt clienti ....nu conteaza, mergem inainte ......
Dar scade ...pescuitul ....si ma refer la propriu .......
Ultima oară modificat Lun Iul 13, 2020 23:02 de către Stefan B, modificat de 2 ori în total.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Stefan B »

Dan Mateianu scrie:
Joi Iul 09, 2020 23:25
Stefan B scrie:
Joi Iul 09, 2020 22:25
Pacat ca tineti asa regula ...si nu interveniti.
Traficul scade ...ma uit ca lumea nu mai este interesata ......nici macar la Bazar.

E pacat Miere, Vladut ....sa cada ...asa cel mai titrat site din Romania al carpfishingului !

E afacerea voastra ...dar a reprezentat un pilon in tot ...ce inseamna pescuitul la crap !

E ultima interventie ! Numai bine,
Salut Stefan,

Nu inteleg la ce te referi, poti da exemplu la ce te referi?

Cat despre scaderea traficului, nu i nici pe departe asa, luna mai a fost cea mai buna luna de trafic din istoria site ului crapmania, iar traficul este intr un trend ascendent in ultimul timp.
https://www.crapmania.ro/articole/nouta ... -mai-56411

Iar incepand de luna asta vom fi listati pe SATI, alaturi de cele mai mare site uri din Romania.
https://www.brat.ro/sati

Te rog sa imi dai exemple la ce te referi si cautam solutii.

Merci.
Te salut Dane, eu nu ma refer ...la trafic efectiv (nici nu ma gandeam la asa ceva sa va monitorize sit-ul) ...insemnand click-uri, ma refer la cei care vizualizeaza diferite subiecte ....din forum.

Iti dau un exemplu, am avut un anunt la voi in Bazar ....nu imi venea sa cred ca nu cade in a doua pagina intr-o zi ..... si iti pot spune ca am mai utilizat si alta data sectiunea Bazar ....si ma gaseam a doua zi cu anuntul pe pagina trei.

Sau la competitii .....vad cum nu se schimba intr-o zi nimic ...din ordinea pe care o pun organizatorii acestora ....nu vad pescari interesat,i, comentarii, etc ....

Vad cum in alte topicuri raman ...aceleasi subiecte nemodificate ...nu pot sa cred ca NU observati si voi Dan, Vladut ...

In fine, competitiile nu mai sunt completate cu clasamente, cu foto, cu nimic ...
Se desfasoara acum competitii promovate de voi ...dar nimic ca si desfasurare ...primesc clasamente pe what's up eu si altii ...de pe diferite grupuri, uite domne cum merge lacu ala ....iar prinde ala ........ o fi manevra ...?

Din pacate desfasurarea competitiilor s-a mutat pe grupuri de what's up ....ceea ce blama vehement Vladut ...la fel ca si CN-ul sa fim seriosi ....CEA MAI IMPORTANTA COMPETITIE NATIONALA !

Spor in continuare

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: @competitii

Mesaj de eugen dragnea »

Si mai sunt cateva anomali in @competitii:
-"brigada" de arbitri este formata dintr-un singur arbitru care cantareste impreuna cu un angajat al baltii
-"organizatorul" si/sau administratorul baltii participa la competitie
-primesti un regulament tiparit ... dar esti obligat sa respecti regulamentul discutat pe grupul de whatsapp la care eventual nu ai participat.
-te inscri la concurs in baza unui regulament care este modificat cu o saptamana inainte fara a fi macar cu acordul majorității.
-"de foame" introduci regula +runner cu drepturi depline = 100 lei si lasi o echipa cu 4 pescari pe motiv ca a platit pentru doi runneri
-
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: @competitii

Mesaj de Dan Mateianu »

Stefan B scrie:
Lun Iul 13, 2020 22:46
Dan Mateianu scrie:
Joi Iul 09, 2020 23:25
Stefan B scrie:
Joi Iul 09, 2020 22:25
Pacat ca tineti asa regula ...si nu interveniti.
Traficul scade ...ma uit ca lumea nu mai este interesata ......nici macar la Bazar.

E pacat Miere, Vladut ....sa cada ...asa cel mai titrat site din Romania al carpfishingului !

E afacerea voastra ...dar a reprezentat un pilon in tot ...ce inseamna pescuitul la crap !

E ultima interventie ! Numai bine,
Salut Stefan,

Nu inteleg la ce te referi, poti da exemplu la ce te referi?

Cat despre scaderea traficului, nu i nici pe departe asa, luna mai a fost cea mai buna luna de trafic din istoria site ului crapmania, iar traficul este intr un trend ascendent in ultimul timp.
https://www.crapmania.ro/articole/nouta ... -mai-56411

Iar incepand de luna asta vom fi listati pe SATI, alaturi de cele mai mare site uri din Romania.
https://www.brat.ro/sati

Te rog sa imi dai exemple la ce te referi si cautam solutii.

Merci.
Te salut Dane, eu nu ma refer ...la trafic efectiv (nici nu ma gandeam la asa ceva sa va monitorize sit-ul) ...insemnand click-uri, ma refer la cei care vizualizeaza diferite subiecte ....din forum.

Iti dau un exemplu, am avut un anunt la voi in Bazar ....nu imi venea sa cred ca nu cade in a doua pagina intr-o zi ..... si iti pot spune ca am mai utilizat si alta data sectiunea Bazar ....si ma gaseam a doua zi cu anuntul pe pagina trei.

Sau la competitii .....vad cum nu se schimba intr-o zi nimic ...din ordinea pe care o pun organizatorii acestora ....nu vad pescari interesat,i, comentarii, etc ....

Vad cum in alte topicuri raman ...aceleasi subiecte nemodificate ...nu pot sa cred ca NU observati si voi Dan, Vladut ...

In fine, competitiile nu mai sunt completate cu clasamente, cu foto, cu nimic ...
Se desfasoara acum competitii promovate de voi ...dar nimic ca si desfasurare ...primesc clasamente pe what's up eu si altii ...de pe diferite grupuri, uite domne cum merge lacu ala ....iar prinde ala ........ o fi manevra ...?

Din pacate desfasurarea competitiilor s-a mutat pe grupuri de what's up ....ceea ce blama vehement Vladut ...la fel ca si CN-ul sa fim seriosi ....CEA MAI IMPORTANTA COMPETITIE NATIONALA !

Spor in continuare
Salut Stefan,

cred ca nu intelegem acelasi lucru prin cuvantul trafic, insa la ceea ce te referi tu, asa e, se scrie mai putin pe forum in ultima perioada, este un lucru firesc in anul 2020, ca forumurile sa nu mai aiba acelasi impact pe care-l aveau in anii trecuti. Pentru asta noi am luat masuri si am venit cu o versiune mai buna a site-ului crapmania.ro.. o sectiune speciala pentru anunturile de bazar, https://www.crapmania.ro/anunturi/, o sectiune de partide de pescuit, unde pescarii adauga capturile in timp real de pe telefonul mobil, pe care inca o perfectionam, dar este deja lansata... si multe altele.

https://www.crapmania.ro/partide-de-pescuit/

Legat de competitiile promovate de noi.. iar nu stiu ce intelegi prin asta.. noi nu promovam nicio competitie a noastra, ci publicam contra cost competitiile care vor sa fie afisate pe forumul Crapmania.ro. Pe langa taxa pe care o percepem, impunem organizatorilor sa afiseze clasamente, desfasurare si fotografii din timpul concursului.
Din pacate, anul 2020 a fost un an special in aceasta sectiune, datorat masurilor de distantare sociala, iar unii organizatori au dorit sa nu faca publice toate detaliile concursurilor, motivele poate le intelegi si le-am inteles si noi.

Crede-ma ca nimeni nu doreste sa puna concursurile pe grupurile de whatsapp, nici noi, nici organizatorii de competitii, nici concurentii, insa, din pacate, asa cum spuneam mai sus, asta a cam fost situatia. Si noi am fost la randul nostru intelegatori cu toti organizatorii, sa le permitem mutarea datelor de concursuri, anularea sau reprogramarea pentru ca acele competitii sa se desfasoare. Traversam cu totii o perioada dificila si trebuie totusi, sa fim intelegatori cu astfel de evenimente neprevazute de nimeni. Sa speram ca lucrurile se vor indrepta in viitor, iar atunci cand nu vor mai exista restrictii impuse de guvern, vom tine si noi steagul sus ca toate aceste detalii sa fie respectate conform regulamentului forumului.

Legat de CN, este un subiect de care nu stiu detalii, iar daca s-a ajuns sa fie organizat tot pe grupuri de whatsapp, la fel, nu e problema noastra, insa regretam deprecierea lui. Multi dintre cei care s-au ocupat de organizare/participare n-au inteles niciodata ca pentru a putea avea un campionat puternic e nevoie de expunere si promovare, nu de grupuri private. Ei bine, acum e fix ce si-au dorit.

Stefan, crede-ma, problema nu este la noi. Chiar am fost cat se poate de transparenti si intotdeauna am vrut sa ajutam cu orice am putut, de multe ori, fara castig sau chiar contribuind financiar.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”