Polemici Turneul Crapmania 2021

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Vladut Mateianu »

Multumesc, dar o sa renunt la proiect. Facerea de bine, f...ere de mama.
Am ajuns sa fiu luat la misto pe fb de niste necunoscuti care le stiu pe toate, plus jigniri la greu si boicot pe grupul Cenusaru.....

Am sa il sun pe Liviu si am sa ii comunic decizia. Sa inchirieze balta cei care macane pe acolo si va fi mult mai bine.....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de eugen dragnea »

Solutia pentru a se stratifica categoriile de pescari la diversele concursuri este urmatoarea:
-se fixeaza o taxa care sa acopere toate cheltuielile concursului fara premiile in bani
-pentru fondul de premiere se procedeaza ca la pariurile sportive...fiecare echipa pune cat vrea iar la final castigatorii impart premiul prin paritate...in felul asta daca te simti bazat bagi mai gros ca sa castigi mai mult...daca esti mai "particular" pui cat esti dispus sa risti dar nici cine stie ce bani nu iei la final...
-organizatorul decide cate locuri se premiaza sau si mai bine voteaza participantii
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Vin Oct 16, 2020 19:01
Solutia pentru a se stratifica categoriile de pescari la diversele concursuri este urmatoarea:
-se fixeaza o taxa care sa acopere toate cheltuielile concursului fara premiile in bani
-pentru fondul de premiere se procedeaza ca la pariurile sportive...fiecare echipa pune cat vrea iar la final castigatorii impart premiul prin paritate...in felul asta daca te simti bazat bagi mai gros ca sa castigi mai mult...daca esti mai "particular" pui cat esti dispus sa risti dar nici cine stie ce bani nu iei la final...
-organizatorul decide cate locuri se premiaza sau si mai bine voteaza participantii
:D :
competitii-f3/concursuri-pe-actiuni-t3189.html

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de eugen dragnea »

Asta este dovada clara ca pescuitul competitional la crap in Romania a ramas in anul 2009...pai nu ai vazut explicatii?...e "grele" de calculat domne'...pai normal ca e greu daca mai mult de jumatate dintre pescarii de competitie au maxim 10 clase si alea facute la fumat in spatele scolii...cum sa creada ei ca e corecta imparteala cand multi nici nu stiu sa citeasca cursiv...
Cum sa le convina un sistem echitabil cand pescuitul in "haita" de 2-3 echipe puse pe combinatii este cel mai sanatos...pentru ei...daca mai cad si "caprioare" stanga-dreapta e lux...daca nu, facem noi combinatii intre noi incepand de la jumatatea concursului... mai cu sacii la plimbare in negura noptii...mai cu lansetele trase pe lateral si in 20 de metri...mai cu nadit masiv sa-l tai pe fraier ca sa castige ala din capatul celalalt al baltii...mai cu prietenul Gigel care a luat bile de la mine si care are unul mare la sac dar este dispus sa-i dea drumul pentru o "felie de tort" ca oricum el nu intra in carti...iar daca esti zeul clubului de pescuit dai directiva pe linie de "partid" sa ti se elibereze calea spre victorie si "soldateii" nu mai prind peste ca sa nu-ti stice tie ploile...

Ce ma surprinde este ca inca exista o gramada de gusteri care prind gustul "pacanelelor" si tot baga bani...doar-doar "frige" si el o hiena batrana care-i tot ia banii...

In ultimii ani am participat doar la concursuri modeste...taxa mica spre medie...balti scurte...cu premii mai mult in tinichele decat in bani...in ideea competitiei...dar, usor-usor au aparut mercenarii pe masura ce au saltat premiile si organizatorii...cand au vazut ca nu se mai inscriau cotizantii la concursuri au schimbat strategia si isi rezervau 2-3 locuri dar "fortau" organizatorul sa-i puna pe lista la final cand nu mai aveai ce face si erai nevoit sa joci o "miuta" cu "Gheorge Hagi" pe maidan ca deh...ii era foame si lui ca nu mai merge afacerea cu nada in ultima vreme...Cand a inceput lumea sa vocifereze au schimbat strategia...bineinteles in cardasie cu organizatorul...se inscria Ion Alunustiucine care se retragea subit cu cateva zile inainte de concurs, locul fiind preluat surprinzator de Gheorghe Hagi...cand si asta a inceput sa puta...din lipsa de idei...au apelat la varianta : Pozitia 24 : Ionut+parteneri -achitat avans...eeeee si la tragerea la sorti vedeai ca vine Ionut Sponsoru+Gheorghe Hagi si Bogdan Stelea...si atunci iti venea sa-ti bagi P... si sa pleci acasa...aaaaa si mai pute ceva...cat PLM de noroc sa existe in Gheorghe Hagi si in Bogdan Stelea de trag numai capete de balta sau pe acolo sau ceva echivalent...eu cum nu prea ma incred in noroc parca si asta pute...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Vladut Mateianu »

Foarte bine punctat Eugen si perfect adevarat. Interesant este ca pescuitul de competitie este acum la moda, iar listele de inscrieri se umplu prima oara la concursurile cu cele mai mari taxe ! Si nu ca ar fi ceva rau in asta, doar subliniam faptul ca, castigul material a ajuns sa primeze in fata mandriei de a ridica o cupa deasupra capului la festivitatea de premiere ! Cand ma gandesc ca vechii greci se intreceau la Olimpiade ptr o cununa de lauri.... ce prosti ! :)))
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Valentin Hagiu
Mesaje: 67
Membru din: Joi Oct 25, 2012 14:42

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Valentin Hagiu »

Vladut, noi romanii ne pricepem foarte bine sa dam cu pietre si sa omoram capra vecinului.
Cand cineva vine cu o idee, cu un proiect, se vor gasii 100 care sa critice si sa injure. Noi romanii trebuie sa invatam sa si construim si sa lasam piatra jos, dar trebuie sa fim sinceri cu noi si cu cei care initiaza astfel proiecte.
Faptul ca ai publicat si reteta financiara dovedeste caracterul tau si buna ta intentie.
Eu recomand sa nu te dai batut, e cel mai frumos proiect din ultimii ani. Felicitari pentru idee si proiect!!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Vladut Mateianu »

Acum am predat turneul altcuiva, este libera toata lumea sa participe !

Am postat si eu un concurs pe Cenusaru, individual, cu taxa mica si fara premii in bani. Sunt curios cate dintre VEDETE o sa participe.....
Sa vedem acum daca au fost ofuscati ca nu pot pescui pe Cenusaru (cum macaneau unii pe la colturi) sau ca de fapt ii deranja faptul ca nu pot sa puna mana pe niste premii de sute de milioane ! Hai sa vedem....:))
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Stoica dragos »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Oct 17, 2020 9:54
Foarte bine punctat Eugen si perfect adevarat. Interesant este ca pescuitul de competitie este acum la moda, iar listele de inscrieri se umplu prima oara la concursurile cu cele mai mari taxe ! Si nu ca ar fi ceva rau in asta, doar subliniam faptul ca, castigul material a ajuns sa primeze in fata mandriei de a ridica o cupa deasupra capului la festivitatea de premiere ! Cand ma gandesc ca vechii greci se intreceau la Olimpiade ptr o cununa de lauri.... ce prosti ! :)))
Mie unu nu imi vine sa cred cand ma uit la taxele de concurs pentru 2021 ... prin 2009 cand m-am apucat de concursuri erau taxe de la 600 la 2400 ( cele mai tari concursuri pe Tancabesti sau Mv2 ) .... de la an la an au crescut dar treptat ... dar pentru anul 2021 parca prea de tot .... individuale de 1800 TAXA ( te duce 3000 cu bile si altele ) , cele mai mici taxe de 3000 ron pe majoritatea baltilor de competitie ... taxe de 4500 , 5000 , 5600 ....si maxima taxa 2500 euro .... pentru mine unu sunt exagerate in ideea sa cheltui peste 2000 ron de caciula pe concurs ,mai ales pe nebunia asta cu covid cand multi au salarii taiate ... incet -incet au disparut majoritatea numelor cunoscute in carp-fishing din pescuitul de competitie fiind inlocuiti de pescari cu putere MARE financiara ... pescuitul de competitie pe balti de top a ajuns un LUX ...intradevar nimeni nu ma pune sa particip , dar parca prea urat s-au crescut taxele !!! ACEEASI COMPETITIE ESTE SI PE PREMII MAI MICI ! inainte concursurile cu taxe mici si medii erau majoritare pe toate baltile , iar cele cu taxe mari erau cateva speciale ( Carp Fest , etc ) , acum raportul este invers .... cele cu taxe mici sunt cateva , majoritatea fiind cele peste 3000 taxa ! Sunt curios pana unde se va ajunge cu taxele in anii ce vin ca vad ca si la aceste taxe se umple lista !
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

are balta peste..

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Polemici Turneul Crapmania 2021

Mesaj de popescu59 »

Cum va intra ANAF in organizatorii astia de concursuri si le va confisca diverse sume si vor intocmi si ceva dosare veti vedea ca isi va revenii competitia . Multi organizatori peste noapte care nu platesc nici un fel de taxe statului si carora le ramin sume importante de bani .Sunt unii care se cred ei PROTEJATI ca sunt ce sunt pe la politie darrrrrrrrrrrr suta la suta anul asta 2021 va intra ANAF antifrauda peste concursurile de pescuit . Sunt foarte multe sesizari la sediul ANAF si nu mai au cum sa le ocoleasca , deci veti vedea cind se vor afisa rezultatele controalelor ANAF , Am inteles ca vor fi luati in balon si proprieteri de balti fiindca au acceptat sa se tina concursuri fara sa cera organizatorilor hiirtiile de la ANAF cu achitarile taxelor aferente concursurilor .In primul rind se vor verifica organizatorii care nu pot fi decit societati comerciale care elibereaza facturi si bonuri fiscale . Hai sa vedem ce va iesi din asta , chiar sunt curios cite capete vor cadea .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”