Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Alex_S
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Oct 05, 2019 13:26
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Alex_S »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Noi 08, 2020 19:54
Alex_S scrie:
Dum Noi 08, 2020 19:29

Buna seara, suna foarte bine. Aprox 700 ron varianta de 4+1 ? precomenzi (eventual la un pret mai bun) ? Multumesc.
Pretul este mare pentru ce am recomandat pana acum, dar nu am facut nici cel mai mic compromis legat de calitatea pieselor, de la rola evertizorilor cu ax metalic, leduri cu 6 culori clare, potentiometre cu 8 trepte ! de reglare a functiilor, piese de maxima calitate, cu consum mic, pentru functiile AM si AF. Butoane independente pentru fiecare functie , setari usor de facut si de retinut, fara a studia instructiunile.
Verificarea incarcarii bateriei la deschiderea avertizorului !
Comunicare permanenta intre avertizari si statie care avertizeaza orice eventuala intrerupere a semnalului ( baterie slaba raportat la distanta de emisie, furt, ..... )
Leduri dispuse circular atat pe statie cat si pe avertizori care asista nivelul functiilor si care se rotesc diferit pe drop si run. :wink: Statia o sa arate daca "o lasa" sau "o ridica". :)
Carcasa compacta cu potentiometrele "la fata". ( gen Delkim ). Carcasa acoperita cu material care nu se degradeaza in timp. Toate costa...
Pretul este pentru setul 4+1.

Sa nu uit, ca le spun si eu din memorie. Functie "recall". Prin apasarea unui buton de pe statie se poate verifica ultima activitate. ( se verifica ultima lanseta care a dat semnal si nu am putut sa o depistam la timp, ultima lanseta schimbata, ...).
Va rog nu ma intelegeti gresit, nu vroiam sa dezbat pretul. Am avut varianta 2017 , 2018 si acum vreau sa “prind” un set de 4+1 din primul lot cu noii senzori pe care ii veti comercializa. De asta intrebam de varianta precomenzii sau a rezervarii . Multumesc.

adams
Mesaje: 285
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Exista si varianta cu doua baterii AA. O baterie de 9v reincărcabilă are 200mah,cele tip AA pot avea 2000mah.Care ar fi mai ,,fiabile" in cazul avertizorilor si statiilor?Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex_S scrie:
Dum Noi 08, 2020 20:07

Va rog nu ma intelegeti gresit, nu vroiam sa dezbat pretul. Am avut varianta 2017 , 2018 si acum vreau sa “prind” un set de 4+1 din primul lot cu noii senzori pe care ii veti comercializa. De asta intrebam de varianta precomenzii sau a rezervarii . Multumesc.
Nici pe departe nu am inteles asta.
Am vrut sa explic numai alegerea pe care am facut-o investind in tot ce am crezut ca este mai bun.
Nu este nevoie de precomanda sau rezervare. Vor veni suficiente seturi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

adams scrie:
Dum Noi 08, 2020 20:27
Exista si varianta cu doua baterii AA. O baterie de 9v reincărcabilă are 200mah,cele tip AA pot avea 2000mah.Care ar fi mai ,,fiabile" in cazul avertizorilor si statiilor?Multumesc.
Acumulatorii nu sunt recomandati pentru avertizori. Se folosesc in general pe aparate cu descarcari rapide si multiple.
La capitolul baterii, din practica, una de 9V duce mai mult ca doua de 1,5v. Cele de 1,5V au amperi mai multi, dar volti mai putini. Una peste alta, din experienta, alegerea preferata a majoritatii pescarilor este bateria de 9V in cazul avertizorilor.

adams
Mesaje: 285
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Ok,multumesc pt răspuns.Odată am rămas fără baterii de 9v,eram la Mraconia si am căutat 2 ore baterii prin Orsova.😀

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Costin Tudora »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Noi 08, 2020 15:29
koocky scrie:
Dum Noi 08, 2020 11:08
Buna ziua dl Dan,
am inteles ca veti lansa noul model de senzori Hakuyo , intrebarae mea este cand vor fi disponibil, vreau sa achizitionez un set si daca nu sunt prea curand lansati as cumpar altceva de Black Friday .
Multumesc
Noul model de senzori este in lucru. Primesc mostrele in aprox. o luna si daca totul este ok in primavara ii am in stoc.
Senzorii ii fac personal si vor fi pe brandul meu ( TAZURA ).
Asa cum sunt conceputi, nu vor avea concurenta pe piata. Rola cu ax metalic, patru potentiometre ( plate ) asistare cu led pentru nivelul functiilor, functia antifurt AF si functia AM ( auto mute ) cu senzor de proximitate ( ca la telefoanele mobile ) pentru un consum foarte mic si pentru a nu fi influentate de lumina solara, cu verificarea nivelului de incarcare pentru baterie, cu surub din inox ( nu alama sau aluminiu ), cu alarma pe statie la lipsa semnalului uni avertizor !!! , cu distanta mare de emisie si cu un consum foarte mic de energie. Plus toate celelalte functii deja uzuale.
Penare de la 2+1 pana la 6+1. Statia cu 6 pozitii. Toate ledurile isi pot schimba culoarea.
La asta se adauga garantia Mitranescu.
Pretul o sa fie de aprox. 700 lei.
In primele 3 luni de la intrarea in stoc vom veni cu oferte "BUY BACK" :wink: sau "RABLA" :wink: , suma fiind oferita ca reducere la achizitionarea noilor avertizori Tazura.

Parerea mea este ca merita asteptarea.
Salutare,

Un spoiler cu o poza cum or sa arate ne dai ? :roll: :D
Programul rabla o sa rupa :wink: :)))
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adyprico »

Buna ziua ,
Am si eu doua intrebari:

1. Coada de minciog cu prelungitor, https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... gitor.html se preteaza pentru un cap de minciog de crap? Momentan detin un FL EXCELLENT cu coada din 1 buc de care sunt multumit dar vreau sa il usurez printr-o coada buna . Probabil ca, cozile facute din lansete sunt mult mai rigide decat cea de la FL dar pescuiesc de obicei singur si vreau o coada cat mai usoara si cat mai rigida.

2. Vreau sa iau un cap de minciog mai mic pentru pesti mai mici https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... x65cm.html . As dori sa stiu daca acesta se poate demonta ca cele de crap sau vine cu o husa ceva care sa ma ajute la transport pt ca nu as vrea sa il car intr-un sac de plastic. SI daca acesta este ar fi recomandarea dvs pentru pesti de 3-4 kg

Multumesc:
PS: care ar fi valoarea de "rabla" pentru senzorii Hakuyo2018 ca sa stiu daca incep sa pun banii la ciorap :D .
Ultima oară modificat Lun Noi 09, 2020 13:08 de către adyprico, modificat de 2 ori în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Costin Tudora scrie:
Lun Noi 09, 2020 10:17
Salutare,

Un spoiler cu o poza cum or sa arate ne dai ? :roll: :D
Programul rabla o sa rupa :wink: :)))
Salut!
Nu am poze cu produsul. Sunt numai desenele tehnice si carcasa iesita din imprimanta 3D . O sa vina mostrele cat de curand si voi face atunci prezentarea.
Si eu consider ca programul "rabla", cat si cel" buy back" vor fi apreciate. Bine, ... de pescari, ca prin casa, de cand au auzit ce vreau sa fac, umbla vorba ca m-am scrantit. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

adyprico scrie:
Lun Noi 09, 2020 13:05
Buna ziua ,
Am si eu doua intrebari:

1. Coada de minciog cu prelungitor, https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... gitor.html se preteaza pentru un cap de minciog de crap? Momentan detin un FL EXCELLENT cu coada din 1 buc de care sunt multumit dar vreau sa il usurez printr-o coada buna . Probabil ca, cozile facute din lansete sunt mult mai rigide decat cea de la FL dar pescuiesc de obicei singur si vreau o coada cat mai usoara si cat mai rigida.

2. Vreau sa iau un cap de minciog mai mic pentru pesti mai mici https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... x65cm.html . As dori sa stiu daca acesta se poate demonta ca cele de crap sau vine cu o husa ceva care sa ma ajute la transport pt ca nu as vrea sa il car intr-un sac de plastic. SI daca acesta este ar fi recomandarea dvs pentru pesti de 3-4 kg

Multumesc:
PS: care ar fi valoarea de "rabla" pentru senzorii Hakuyo2018 ca sa stiu daca incep sa pun banii la ciorap :D .
Buna ziua,
Coada de minciog precizata este de calitate, totusi, find mai lunga in comparatie cu cea de la FL, este si mai grea.
Tot din primavara vor veni mincioguri de crap si cozi de minciog cu calitate ridicata. Cozile vor fi facute pe caracteristicile cotoarelor de lansete bune ( usoare, rigide, subtiri) si vor avea bucsa filetata solida, usoara, ( duraluminiu ), bucsata cu filet de alama. Vor avea lungimea de 1,80 si 2m. Finisaj negru ca pe MTX-urile Black Edition si panza carbon 3K.
Pretul pentru coada o sa fie intre 88 lei si 120lei, iar minciogurile vor costa 150 - 180lei.
Foarte important, capetele de minciog vor avea bridele din carbon. Astfel se usureaza minciogul si se ofera rigiditate mare pentru a fi manuit usor. Bridele sunt conice, aspect ce face ca minciogul sa nu se indoaie din mufa, ci sa aiba o indoire progresiva dusa spre varf. Sunt lucruri mai putin stiute, dar cu importanta mare.
Plasa minciogurilor am scurtat-o. Niciodata nu am inteles de ce trebuie tarat atat material prin apa. Minciogul se usureaza mult si este mai usor de manevrat inclusiv din punct de vedere al contactului cu apa.
Mai mult, am facut doua dimensiuni: 100x100 si 80x80.

Am preciza aceste aspecte ca optiune in alegerea unei cozi bune, sau chiar a unui minciog cu calitate ridicata.

Legat de capul de minciog din link, pot sa spun ca este unul de calitate ( nu are husa ). Este identic cu cel de la Gardner, daca se cunoaste modelul. Totusi vin cu un sfat:
Tendinta de a merge catre capetele de minciog rigide a venit tocmai din cele discutate mai sus. Minciogurile cu bride cilindrice, sau cele cu bride elastice din fibra de sticla, sau cele cu plasa lunga , sunt greu de manevrat.

Cu toate astea, un minciog cu bride foarte rigide si usoare care intind sfoara foarte bine si care nu se indoaie la ridicarea din apa, daca are 80x80 si plasa scurta, o sa fie intotdeauna mai usor de manevrat ca unul cu cadru din aluminiu de talia celui specificat.
Atat cu capul de minciog propus cat si cu unul triunghiular de 80x80, se pot scoate crapi de peste 15kg. Totusi nu este recomandat cand se prind frecvent pesti mari. In regim de competitie sunt bune, dar universale in pescuitul de placere raman cele de 100x100. Asta este parerea mea.

AlexCalin23
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 08, 2020 1:17

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlexCalin23 »

Buna seara,

Acum cateva zile mi-ati recomandat lanseta mtx 8 new concept pentru combo cu adonis 7000. Mi-a atras atentia si lanseta mtx uni 2017, ma atrage greutatea ei si actiunea rapida. Sincer, nu stiu ce sa aleg...imi puteti oferi un sfat suplimentar? Am testat si mtx 10 in combo cu daiwa crosscast 5500qda si nu m am inteles bine cu acest combo...intrucat si mtx era o varianta pentru mine, insa a picat.

Ce ati alege personal dintre mtx8 new concept si mtx uni? Stiu ca este o intrebare grea, dar mi-as dori sa va aflu parerea.

Multumesc. Alex

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”