Noile restrictii in Delta

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de mike83 »

Cu cat suntem mai multi, cu atat mai bine:

https://campaniamea.declic.ro/petitions ... ec6ae50b68

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

De ce nu vad nici o petitie facuta de pescarii "foarte sportivi" prin care sa solicite si interzicerea pescuitului comercial ? aaaa, pe "sportivi" ii intereseaza doar sa li se permita si lor sa scoata peste din garla alaturi de plasari, treaba cu refacerea biologica ii doare-n basca...

De ce nu vine "sportivul" sa zica ca el vrea sa plateasca permisul de pescuit in RBDD daca se opreste total pescuitul in Delta ? ca sa poata astfel fi subventionat pescarul profesionist din RBDD care ar muri de foame daca nu ar exista pescuit industrial ?
Pai va zic eu, pentru ca "sportivul" face calculul asa: combustibil+taxe+nada+mancare+bautura trebuie sa fie mai putin decat sacul de rafie din portbagaj...totul calculat la pretul pestelui la Metro...

Aaaaa, si sa nu uitam de categoria "sportivilor" cu bani care consuma nada de 1000 lei/ partida si retin peste cu valoare de 500 lei pe principiul : ce vrei Boss, mai amortizez si eu din cheltuiala...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Apr 06, 2021 8:32
De ce nu vad nici o petitie facuta de pescarii "foarte sportivi" prin care sa solicite si interzicerea pescuitului comercial ? aaaa, pe "sportivi" ii intereseaza doar sa li se permita si lor sa scoata peste din garla alaturi de plasari, treaba cu refacerea biologica ii doare-n basca...

De ce nu vine "sportivul" sa zica ca el vrea sa plateasca permisul de pescuit in RBDD daca se opreste total pescuitul in Delta ? ca sa poata astfel fi subventionat pescarul profesionist din RBDD care ar muri de foame daca nu ar exista pescuit industrial ?
Pai va zic eu, pentru ca "sportivul" face calculul asa: combustibil+taxe+nada+mancare+bautura trebuie sa fie mai putin decat sacul de rafie din portbagaj...totul calculat la pretul pestelui la Metro...

Aaaaa, si sa nu uitam de categoria "sportivilor" cu bani care consuma nada de 1000 lei/ partida si retin peste cu valoare de 500 lei pe principiul : ce vrei Boss, mai amortizez si eu din cheltuiala...
1. Au fost facute petitii de catre pescarii cu lansete in urma carora mai multe baraje de pe Olt au fost inchise pescuitului comercial.

2. Pescarii care "cara" nu folosesc sac de rafie pentru ca curge :) si nici nada nu o includ la cheltuieli niciodata. :wink: :)

3. Cel mai important. Nu exista ape care sa "se refaca" ci numai pescari care trebuie sa invete sa pescuiasca. :wink: :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Stiti cat este amenda daca te prinde cu peste la sac in Delta ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Apr 07, 2021 18:45


1. Au fost facute petitii de catre pescarii cu lansete in urma carora mai multe baraje de pe Olt au fost inchise pescuitului comercial.
Si ai vazut ce bine este acum pe Olt...daca esti pescar mediocru pleci cu cateva kg pe zi...in urma cu cativa ani cand se pescuia intensiv cu plasele de catre oricine nu mai prindeai nimic la carlig...deci populatia piscicola s-a refacut, ba mai mult, a depasit resursa biologica naturala si a aparut competitia pe hrana si astfel se poate prinde si la carlig...
Dan Mitranescu scrie:
Mie Apr 07, 2021 18:45
2. Pescarii care "cara" nu folosesc sac de rafie pentru ca curge :) si nici nada nu o includ la cheltuieli niciodata. :wink: :)
Pai tu crezi ca toti prind la o mamaliga facuta pe fuga la ceaun ?! acum pescarul cand nu prinde da vina pe echipament, pe nada prea ieftina, pe nevasta care i-a urat bafta la plecare, cand el ar trebui sa dea vina pe prostul de la capatul firului...
Dan Mitranescu scrie:
Mie Apr 07, 2021 18:45
3. Cel mai important. Nu exista ape care sa "se refaca" ci numai pescari care trebuie sa invete sa pescuiasca. :wink: :D
Problema este ca daca nu invata repede apeleaza la plase,curent,carbit...e ca in societate, daca nu-ti place scoala ajungi sa-ti placa hotia,spaga si talharia...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

Vladut Mateianu scrie:
Mie Apr 07, 2021 20:05
Stiti cat este amenda daca te prinde cu peste la sac in Delta ?
In cele mai multe cazuri este mai mica decat captura din sac, dar aici se lucreaza, se incearca sa se ajunga la inceperea urmaririi penale, dar acest lucru nu poate fi facut atata timp cat braconierul declara ca este pescar sportiv autentic...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Lori89
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 04, 2021 23:12

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Lori89 »

Buna ziua pescari. Planuim sa facem un pescuit pe dunare mai exact pe bratul sfantul gheorghe in mijlocul lunii octombrie cu cortul. Am fost in ultimii 3 ani nu au fost probleme niciodata. Cei care ati fost anul acesta campati pe dunare ati avut parte de controale severe amenzi mari etc. Ma refer la cort, foc, barca etc. Multumesc

Valentin Hagiu
Mesaje: 67
Membru din: Joi Oct 25, 2012 14:42

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Valentin Hagiu »

Salut! Eu am fost saptamana trecuta, nu am stat peste noapte, dar cat am pescuit dupa mal nu a venit nimeni in control.
Malurile erau pline de pescari cu corturi, foc, barci etc...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Anul acesta se zvoneste ca amenda ptr cort s-a marit la 700 lei ! Asa o fi, sau sunt doar povesti ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Tarifele de acces şi amenzile pe care Rezervaţia le propune ar putea intra în vigoare de la 1 ianuarie 2023, deoarece, explică guvernatorul, informaţia trebuie popularizată, iar lumea trebuie să se obişnuiască. „Nu schimbăm regulile jocului în timpul acestuia. Aşa ar fi mult mai corect faţă de toată lumea. Oamenii şi-au făcut planuri legate de vacanţă, excursii.” Decizia finală, în cazul tarifelor de acces, este luată de ministrul Mediului care va emite un Ordin în acest sens, iar în cazul modificărilor cuantumului amenzilor decizia aparţine Guvernului României. Toţi banii încasaţi de ARBDD din accesul vizitatorilor sau amendarea contravenienţilor sunt destinaţi decolmatării canalelor din deltă şi repopulării cu peşte.

Citeste mai mult: adev.ro/rblha1
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”