Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

:wink: :)
La noi mai dureaza putin pana apare. A fost mai mult de "lucru" pe aici. :wink:
Cand recensamantul si curatenia vor fi facute, o sa primim si noi pastila.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Andrei91 »

Andrei91 scrie:
Lun Noi 08, 2021 14:01
Salut Dane. Spune-mi te rog ce diferenta exista intre Tazura 14000 si primul model de Hakuyo MX 14000? Intreb pentru ca am pescuit cu primul model de MX 14000 si vreau sa stiu la ce sa ma astept daca optez pentru Tazura. Recomanzi tamburul cu adancime mica de 8000 ? adica aseaza ok firul etc ... Multumesc anticipat
Nimic ? :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:
Mar Noi 09, 2021 17:57
Andrei91 scrie:
Lun Noi 08, 2021 14:01
Salut Dane. Spune-mi te rog ce diferenta exista intre Tazura 14000 si primul model de Hakuyo MX 14000? Intreb pentru ca am pescuit cu primul model de MX 14000 si vreau sa stiu la ce sa ma astept daca optez pentru Tazura. Recomanzi tamburul cu adancime mica de 8000 ? adica aseaza ok firul etc ... Multumesc anticipat
Nimic ? :D
Acum am vazut. :)
Intre Tazura MX14000 si primul model de MX nu sunt diferente mari. La Tazura nu se infileteaza manivela in pinion si nu are frana cu carbontex. ( apropo de asta, la Tazura trebuie sa ungi discurile din tambur cu putina vaselina ) Tazura compenseaza prin faptul ca este (si) mai usoara.
Tamburul de 8000 este pentru fire de maximum 0,25mm.
Asezarea firului este la fel de buna indiferent de adancimea tamburului.
Mulinetele Tazura MX sunt foarte apreciate, mai ales corelat cu pretul de numai 210 lei.. Nu am avut nici cea mai mica problema cu ele.
Oricand, cu placere.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Andrei91 »

Un ultim aspect, la MX 14000 pick-ul se bloca doar intr-o anumita pozitie, la Tazura este la fel ?

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de clabuc »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Noi 09, 2021 20:58
Andrei91 scrie:
Mar Noi 09, 2021 17:57
Andrei91 scrie:
Lun Noi 08, 2021 14:01
Salut Dane. Spune-mi te rog ce diferenta exista intre Tazura 14000 si primul model de Hakuyo MX 14000? Intreb pentru ca am pescuit cu primul model de MX 14000 si vreau sa stiu la ce sa ma astept daca optez pentru Tazura. Recomanzi tamburul cu adancime mica de 8000 ? adica aseaza ok firul etc ... Multumesc anticipat
Nimic ? :D
Acum am vazut. :)
Intre Tazura MX14000 si primul model de MX nu sunt diferente mari. La Tazura nu se infileteaza manivela in pinion si nu are frana cu carbontex. ( apropo de asta, la Tazura trebuie sa ungi discurile din tambur cu putina vaselina ) Tazura compenseaza prin faptul ca este (si) mai usoara.
Tamburul de 8000 este pentru fire de maximum 0,25mm.
Asezarea firului este la fel de buna indiferent de adancimea tamburului.
Mulinetele Tazura MX sunt foarte apreciate, mai ales corelat cu pretul de numai 210 lei.. Nu am avut nici cea mai mica problema cu ele.
Oricand, cu placere.

Eu nu reusesc sub nicio forma sa gasesc modalitatea corecta de ungere a.i. sa mearga lin frana

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Mie Noi 10, 2021 9:16

Eu nu reusesc sub nicio forma sa gasesc modalitatea corecta de ungere a.i. sa mearga lin frana
Foarte putina vaselina pe toate fetele saibelor din interiorul tamburului.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de marian_popescu »

Salutare, Dan Mitranescu.
O o trebat, daca se poate, deapre la retele de rapitori.
In afara de repozitionarea mandrinei, care sunt diferențe la între tazura sensitive si tazura rs?
Nu ma împac cu lansetele foarte tari in pescuitul cu gume pe Dunăre și caut ceva cu vârful o idee mai moale decat rs-ul. Ma gandesc ca nu degeaba nouă gamă se numeste senzitive...

Mulțumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:
Mar Noi 16, 2021 12:17
Salutare, Dan Mitranescu.
O o trebat, daca se poate, deapre la retele de rapitori.
In afara de repozitionarea mandrinei, care sunt diferențe la între tazura sensitive si tazura rs?
Nu ma împac cu lansetele foarte tari in pescuitul cu gume pe Dunăre și caut ceva cu vârful o idee mai moale decat rs-ul. Ma gandesc ca nu degeaba nouă gamă se numeste senzitive...

Mulțumesc
Salut Marian,
Din primele modele cu carbon 40T, RS-ul ( dintr-o bucata) si ZS-ul ( din doua bucati ) sunt modelele cu rigiditate mare.
RX-ul ( dintr-o bucata ) si ZX-ul ( din doua bucati ) sunt modele cu rigiditatea undeva la 80% din cea a primelor modele specificate. Acestea din urma au fost cele mai apreciate in pescuitul salaului, stocul fiind deja epuizat pe modelele dintr-o singura bucata.

Noile modele ce poarta denumirea de Sensitive ( 235cm si 215cm - dintr-o bucata / 210cm si 240cm - din doua bucati ) sunt asemanatoare ca putere cu RX-ul respectiv ZX-ul. A fost schimbata o idee actiunea, lansetele fiind putin mai moi pe varf, dar puterea in ansamblu a ramas la fel. Asa ca lansetele Sensitive sunt mai moi ca RS-ul pe care il stii.
Am coborat mandrina cu aprox. 5cm, am pastrat seria de inele Sea Guide 20-4 si mandrina VSS.
Consider ca noua serie Sensitiv s-a apropiat si mai mult de ce inseamna "ideal" in conceptia baietilor care pescuiesc de ani buni la salau.

Nu vreau sa para ca iti prezint exact produsul pe care il cauti, dar chiar asa este situatia. :) Am trecut personal prin asta.
Recunosc ca nu credeam ca pot sa renunt la o lanseta mai tare ( RS ) in favoarea uneia mai moi, dar dupa cateva partide in care le-am pescuit in paralel , fiind nevoit sa testez mostrele de la Sensitive, am ramas cu cele din urma.
Sa nu se inteleaga ca Sensitive este o lanseta moale. Ramane tot una dintre cele mai rapide lansete din piata, iar combinatia cu faptul ca este foarte usoara da ... numele.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Servus Dan,
Vad ca a reaparut pe site setul de avertizori Hakuyo 2013! Se pot achizitiona si avertizori separat (unul albastru si unul galben)?
Daca da, la ce pret?
Multumesc.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
maryn_vs
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mai 09, 2012 8:49
Puncte: 0
Localitate: vaslui

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de maryn_vs »

Buna ziua Dane. Am o intrebare pentru tine, daca tot concepi lansete, mulinete si tot ce tine de pescuit, de ce nu incerci sa concepi si un cort. Lucrurile care le-ai conceput sunt foarte bune, am avut lansete, mulinete, senzori de la hakuyo...mai nou am pe cei de la tazura.. :) :) . O zi minunata

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”