Războiul ne bate la "ușă"

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 1:37
In mod normal trebuia sa fie teren arabil Kievul din prima zi. Se joaca alte carti, parerea mea.
3-4 luni de instructie cu americanii in prealabil a ucrainienilor
soldati rusi neexperimentati si cu moral scazut
tehnica militara veche si neintretinuta a rusilor
tehnica noua si performanta de la NATO
ucrainieni dornici de lupta
strategie proasta a generalilor rusi
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de danicos »

Ce pui mei vorbiti aici? Ce cauta rusii in Ucraina? Ce au cautat 45 de ani in estul Europei? O tot dati cu conspiratii mondiale. Am devenit sosocisti, putinisti. Am uitat de rezistenta anticomunista din Romania, dupa anii 45, de crimele si nenorocirile facute de catre RUSI! Eu nu pot uita, mai ales cand iti moare un bunic. Am devenit suspiciosi si rauvoitori (cred ca asa am fost reeducati) si acest lucru ne da dreptul sa emitem pareri impertinente si fantasmagorice.

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de danicos »

Imaginile din satelit, pot fi masluite. Ok. Dar refugiatii ucrainieni si-au parasit casele, gospodariile, agoniseala de o viata, din cauza unor petarde? Din cauza bubuieli prin megafoane? FakeNews? Ramanem bolnavi de conspirita!
Nu are rost sa va intreb daca ati donat. sosoaca si putin sunt impotriva.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 10:46
Ce pui mei vorbiti aici? Ce cauta rusii in Ucraina? Ce au cautat 45 de ani in estul Europei? O tot dati cu conspiratii mondiale. Am devenit sosocisti, putinisti. Am uitat de rezistenta anticomunista din Romania, dupa anii 45, de crimele si nenorocirile facute de catre RUSI! Eu nu pot uita, mai ales cand iti moare un bunic. Am devenit suspiciosi si rauvoitori (cred ca asa am fost reeducati) si acest lucru ne da dreptul sa emitem pareri impertinente si fantasmagorice.
De Iugoslavia ce tii minte?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Mar 01, 2022 9:46
Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 1:37
In mod normal trebuia sa fie teren arabil Kievul din prima zi. Se joaca alte carti, parerea mea.
3-4 luni de instructie cu americanii in prealabil a ucrainienilor
soldati rusi neexperimentati si cu moral scazut
tehnica militara veche si neintretinuta a rusilor
tehnica noua si performanta de la NATO
ucrainieni dornici de lupta
strategie proasta a generalilor rusi
Si asta este o varianta, sa i-o coaca. L-au starnit ca sa aiba motiv sa il termine.
Au fost si alt razboi la granita Romaniei, in mijlocul Europei, de data asta cu milioane de morti, nu sute, iar presa nu era nici pe departe starnita in halul asta.
Oricum, este suspect ce se intampla.

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de danicos »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 12:58
danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 10:46
Ce pui mei vorbiti aici? Ce cauta rusii in Ucraina? Ce au cautat 45 de ani in estul Europei? O tot dati cu conspiratii mondiale. Am devenit sosocisti, putinisti. Am uitat de rezistenta anticomunista din Romania, dupa anii 45, de crimele si nenorocirile facute de catre RUSI! Eu nu pot uita, mai ales cand iti moare un bunic. Am devenit suspiciosi si rauvoitori (cred ca asa am fost reeducati) si acest lucru ne da dreptul sa emitem pareri impertinente si fantasmagorice.
De Iugoslavia ce tii minte?
Sau de Georgia? Sau de Cecenia? Cred ca am uitat toti astea.
Dar de Romania anilor 45, ai citit ceva?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 10:56
Imaginile din satelit, pot fi masluite. Ok. Dar refugiatii ucrainieni si-au parasit casele, gospodariile, agoniseala de o viata, din cauza unor petarde? Din cauza bubuieli prin megafoane? FakeNews? Ramanem bolnavi de conspirita!
Nu are rost sa va intreb daca ati donat. sosoaca si putin sunt impotriva.
Incearca sa iei in calcul ca cel putin eu unul si cred ca marea majoritate a oamenilor, suntem impotriva crimelor si a razboiului. Discutiile pe temele astea nu sunt obligatoriu pro ruse sau pro nato. Ma dispera metalitatea asta de galerie de fotbal.
Incercam sa delimitam manipularea de faptele reale, ca sa nu facem lucruri pe care sa le regretam. Spre exemplu, eu unul regret ca m-am vaccinat dupa ce m-au prostit ca asta "este singura solutie". Na, ca nu este asa.
Este simplu sa te sperii, dar cea mai mare prostie a omului si totodata cea mai comuna forma de manipulare este FRICA.
Atentia este tot ce conteaza, iar aceasta se concretizeaza prin supozitii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 13:04
Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 12:58
danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 10:46
Ce pui mei vorbiti aici? Ce cauta rusii in Ucraina? Ce au cautat 45 de ani in estul Europei? O tot dati cu conspiratii mondiale. Am devenit sosocisti, putinisti. Am uitat de rezistenta anticomunista din Romania, dupa anii 45, de crimele si nenorocirile facute de catre RUSI! Eu nu pot uita, mai ales cand iti moare un bunic. Am devenit suspiciosi si rauvoitori (cred ca asa am fost reeducati) si acest lucru ne da dreptul sa emitem pareri impertinente si fantasmagorice.
De Iugoslavia ce tii minte?
Sau de Georgia? Sau de Cecenia? Cred ca am uitat toti astea.
Dar de Romania anilor 45, ai citit ceva?
Mai taicuta, eu scriu, nu citesc.
Te-am intrebat ceva si vad ca o dai in bozii.
Vad ca ai luat-o razna si ma certi pe criterii politice si istorie. Tu esti apt la momentul asta?

Stai linistit. Deja in sectorul 5 ne-au chemat la unitate. O sa ai ocazia sa lupti alaturi de nato si o sa-ti faci treaba cum crezi mai bine impotriva rusilor.

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de danicos »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 13:17
danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 13:04
Dan Mitranescu scrie:
Mar Mar 01, 2022 12:58
danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 10:46
Ce pui mei vorbiti aici? Ce cauta rusii in Ucraina? Ce au cautat 45 de ani in estul Europei? O tot dati cu conspiratii mondiale. Am devenit sosocisti, putinisti. Am uitat de rezistenta anticomunista din Romania, dupa anii 45, de crimele si nenorocirile facute de catre RUSI! Eu nu pot uita, mai ales cand iti moare un bunic. Am devenit suspiciosi si rauvoitori (cred ca asa am fost reeducati) si acest lucru ne da dreptul sa emitem pareri impertinente si fantasmagorice.
De Iugoslavia ce tii minte?
Sau de Georgia? Sau de Cecenia? Cred ca am uitat toti astea.
Dar de Romania anilor 45, ai citit ceva?
Mai taicuta, eu scriu, nu citesc.
Te-am intrebat ceva si vad ca o dai in bozii.
Vad ca ai luat-o razna si ma certi pe criterii politice si istorie. Tu esti apt la momentul asta?

Stai linistit. Deja in sectorul 5 ne-au chemat la unitate. O sa ai ocazia sa lupti alaturi de nato si o sa-ti faci treaba cum crezi mai bine impotriva rusilor.
Stimate domn, nu ma cert cu dumneata, pentru asta te-am rugat sa ramai ,,inginer''. Vad ca mai nou, ne bazam pe tine in lupta cu inamicul, care o fi ala. De jignit, jignesti. Pacat. Exact despre ce vorbeam.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

danicos scrie:
Mar Mar 01, 2022 13:25

Stimate domn, nu ma cert cu dumneata, pentru asta te-am rugat sa ramai ,,inginer''. Vad ca mai nou, ne bazam pe tine in lupta cu inamicul, care o fi ala. De jignit, jignesti. Pacat. Exact despre ce vorbeam.
Taicuta, nu m-ai rugat nimic. M-ai trimis la munca mea, ca si cum as fi limitat intr-o discutie cu unul ca tine.
Asta inseamna impertinenta. Chiar si daca ma rugai, tot aia era.
Am tratat-o cu politete si ti-am dat de inteles ca ai sarit calul, elegant.

Azi ai intrat iar in forta si ma, sau ne, certi ( in puii tai ) pentru supozitiile pe care le exprimam.
Din nou este o impertinenta.
In mai toate cazurile raspund la asa ceva, cum vreau.

Hai sa restabilim relatia la un nivel de bun simt. Te rog.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”