Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
arny97
Mesaje: 30
Membru din: Mar Noi 07, 2017 23:44
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de arny97 »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Noi 17, 2022 0:13
arny97 scrie:
Lun Noi 14, 2022 22:10

Multumesc pentru raspuns.
Intre timp am mai cautat si am dat de mulineta MX 14000. Pescuiesc si plantat si lansat, dar mai mult plantat. Lansetele care vreau sa le echipez au 440-450 de grame (nu stiu cat conteaza asta?!) Am vazut ca Magnesium are wormshaft cu super slow oscillation 50, fata de MX 14000 care are wormshaft cu super slow oscillation 30, dar magnesium este si mai grea cu 80 de grame.
Cel mai mare avantaj pentru Magnesium este rulmentul 2 de pe pinionul mic, iar pentru Tazura MX 14000 este greutatea extrem de mica.
O lanseta potrivita este Tazura Class sau Tazura Class 3K. Ambele se preteaza pescuitului lansat foarte bine. La plantat merge mai mult 3K. In acest gen de pescuit calitatea prioritara este frumusetea. :)
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am comandat o mulineta Tazura MX Magnesium, am inteles ca ar trebui desfacut tamburul si unse saibele,nu? (azi cred ca ajunge mulineta)

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Buna Dan ... nu sti din ,,gresala,, daca galetii ceramici de pe magnesium potrivesc pe primul model de mx 14000? :shock:

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Buna seara domnul Doru!
Tinand cont de sensibilitatea capatata in urma achizitionarii produselor specificate ( :D ), suntem obligati sa va furnizam un suport pentru lansete extrem de stabil, confectionat din duraluminiu, nu din inox, pentru a nu ingreuna si mai mult echipamentul.
Suportul o sa vina la sfarsitul acestui an, a fost verificat de multi pescari contra unor sume de peste 3500 lei si o sa poata fi achizitionat la aprox. o treime din acest pret. :)
Buna seara. Ceva vesti despre ROD POD ? Punem ceva sub brad?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zota Stefan Doru scrie:
Mar Dec 06, 2022 20:49
Buna seara domnul Doru!
Tinand cont de sensibilitatea capatata in urma achizitionarii produselor specificate ( :D ), suntem obligati sa va furnizam un suport pentru lansete extrem de stabil, confectionat din duraluminiu, nu din inox, pentru a nu ingreuna si mai mult echipamentul.
Suportul o sa vina la sfarsitul acestui an, a fost verificat de multi pescari contra unor sume de peste 3500 lei si o sa poata fi achizitionat la aprox. o treime din acest pret. :)
Buna seara. Ceva vesti despre ROD POD ? Punem ceva sub brad?
Salut. Nu cred sa ajunga in decembrie. Sunt intarzieri mari in transporturi, la modul general, iar sarbatorile vor mari si mai mult acesti timpi. Sper ca in ianuarie sa ajunga.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

arny97 scrie:
Mar Noi 22, 2022 9:00
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am comandat o mulineta Tazura MX Magnesium, am inteles ca ar trebui desfacut tamburul si unse saibele,nu? (azi cred ca ajunge mulineta)
Pe Magnesium saibele sunt din carbontex si din aducerile mele aminte parca sunt unse. ( Nu este greu de verificat.)

Pe mulinetele Tazura MX ( fara Magnesium) trebuiau unse.
Acum, pe modelul de 10000 le-am adus cu frana de pasla abraziv si sunt unse.
Pe cele de 14000 a ramas aceasta recomandare valabila si asa cum spuneam, doar pe modelul la 220 lei.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Sâm Noi 26, 2022 22:39
Buna Dan ... nu sti din ,,gresala,, daca galetii ceramici de pe magnesium potrivesc pe primul model de mx 14000? :shock:
Salut. Nu stiu, dar verific cu prima ocazie.

Fish07
Mesaje: 8
Membru din: Dum Dec 27, 2020 20:35

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Fish07 »

Bună ziua ! Dintre method-uri se potrivește vreunul cu matrița galbenă de la Preston? M-ar interesa https://danmitranescu.ro/momitoare-feed ... 030mm.html

Andrei...
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 09, 2022 16:41

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Andrei... »

Buna ziua ! As dori sa intreb daca lanseta tazura sublim mi s-ar potrivi,avand in vedere ca inaltimea mea este de 1.65m.Nu vreau sa ating distante extreme dar vreau sa nu fie prea grea pentru stilul meu si nici nu pot veni sa le testez.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Zota Stefan Doru scrie:
Mar Dec 06, 2022 20:49
Buna seara domnul Doru!
Tinand cont de sensibilitatea capatata in urma achizitionarii produselor specificate ( :D ), suntem obligati sa va furnizam un suport pentru lansete extrem de stabil, confectionat din duraluminiu, nu din inox, pentru a nu ingreuna si mai mult echipamentul.
Suportul o sa vina la sfarsitul acestui an, a fost verificat de multi pescari contra unor sume de peste 3500 lei si o sa poata fi achizitionat la aprox. o treime din acest pret. :)
Buna seara. Ceva vesti despre ROD POD ? Punem ceva sub brad?
Sunt curios daca pescarul Dan e multumit de calitatea produsului ... banuiesc ca ai apucat sa vezi prototipul...INTREB DEOARECE CHIAR SUNT INTERESAT.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Dum Dec 11, 2022 9:22
Zota Stefan Doru scrie:
Mar Dec 06, 2022 20:49
Buna seara domnul Doru!
Tinand cont de sensibilitatea capatata in urma achizitionarii produselor specificate ( :D ), suntem obligati sa va furnizam un suport pentru lansete extrem de stabil, confectionat din duraluminiu, nu din inox, pentru a nu ingreuna si mai mult echipamentul.
Suportul o sa vina la sfarsitul acestui an, a fost verificat de multi pescari contra unor sume de peste 3500 lei si o sa poata fi achizitionat la aprox. o treime din acest pret. :)
Buna seara. Ceva vesti despre ROD POD ? Punem ceva sub brad?
Sunt curios daca pescarul Dan e multumit de calitatea produsului ... banuiesc ca ai apucat sa vezi prototipul...INTREB DEOARECE CHIAR SUNT INTERESAT.
"Pescarul" Dan a vazut produsul, dar daca era sa plateasca pentru el atat cat costa cand l-a vazut, pai atunci pescarul Dan se lasa de pescuit. Asa ca nu l-a interesat niciodata calitatea. Putea sa sustina lansetele si cu perna magnetica, pescarul Dan tot nu dadea atatia bani pe un sprijinator de lansete. :)

Acum, la jumatate de pret, tot este mult pentru pescarul Dan, dar in spiritul activitatii pescarului Dan pe piata aricolelor de pescuit din Romania, respectiv scaderea preturilor la nivelul corect, se genereaza promovarea acestui produs.
Inginerul economist Dan considera ca produsul are un pret corect raportat la costurile de productie plus cele comerciale, iar mecanica oferita este completa din punct de vedere al stabilitatii si al reglajelor.

P.S. in doua zile vine si rod pod-ul de inox. :) ( 900lei)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”