Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Feb 02, 2023 21:41
ilar scrie:
Joi Feb 02, 2023 20:56

Pai parca Dan spunea ca la fiecare sutime in minus poti castiga 7 m, sper sa tin minte bine ceea ce a spus. In teorie ar rezulta 40-50 m, practica ne omoara….😁.
Asa este, dar daca se coboara sutimea tot pe monofilament. Informatia este strict legata de monofilament.

Un textil de 0,18 este mai greu ca un mono de 0,25 (pe aceeasi lungime). Mai mult de atat, forta de frecare a textilului este mai mare ca a monofilamentului.
Da exact ce banuiam :? ... sa cobor grosimea pe mono ? poi la 0,20 in clips ma tem ca face bum... :lol:

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ilar »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Feb 02, 2023 21:41
ilar scrie:
Joi Feb 02, 2023 20:56

Pai parca Dan spunea ca la fiecare sutime in minus poti castiga 7 m, sper sa tin minte bine ceea ce a spus. In teorie ar rezulta 40-50 m, practica ne omoara….😁.
Asa este, dar daca se coboara sutimea tot pe monofilament. Informatia este strict legata de monofilament.

Un textil de 0,18 este mai greu ca un mono de 0,25 (pe aceeasi lungime). Mai mult de atat, forta de frecare a textilului este mai mare ca a monofilamentului.
Nu sunt nici cel mai bun nici cel mai experimentat, dar dar in experienta mea am constatat altceba, acu vreo 2 ani la un antrenament de lansari pe pamant am scos spodul MTX14, sa vedem ce facem cu el. In prima faza cu mulineta colegului inaintas textil, mono de 25 principal cu plumb de 140 nu am reusit sa fac lansari ca mi s-au dus plumbul de 140gr cu inaintas si o parte din mono. Am schimbat mulineta mt 14000, cu fir textil( de la voi incarcat in magazin, nu stiu diametru) si de pe acesta a plecat plumbul cu o parte din textil principal.. Am pus alt inaintas si plumb de 110 ca doar asa mai aveam prin buzunare si am incercat cu ambele mulinete. Fir textil 160-165 m iar la mono 140-145 m. Aceasta a fost experienta mea personala. Nu vreau sa intru in polemici… poate o mai fi si alte aspecte

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

ilar scrie:
Vin Feb 03, 2023 14:07
Dan Mitranescu scrie:
Joi Feb 02, 2023 21:41
ilar scrie:
Joi Feb 02, 2023 20:56

Pai parca Dan spunea ca la fiecare sutime in minus poti castiga 7 m, sper sa tin minte bine ceea ce a spus. In teorie ar rezulta 40-50 m, practica ne omoara….😁.
Asa este, dar daca se coboara sutimea tot pe monofilament. Informatia este strict legata de monofilament.

Un textil de 0,18 este mai greu ca un mono de 0,25 (pe aceeasi lungime). Mai mult de atat, forta de frecare a textilului este mai mare ca a monofilamentului.
Nu sunt nici cel mai bun nici cel mai experimentat, dar dar in experienta mea am constatat altceba, acu vreo 2 ani la un antrenament de lansari pe pamant am scos spodul MTX14, sa vedem ce facem cu el. In prima faza cu mulineta colegului inaintas textil, mono de 25 principal cu plumb de 140 nu am reusit sa fac lansari ca mi s-au dus plumbul de 140gr cu inaintas si o parte din mono. Am schimbat mulineta mt 14000, cu fir textil( de la voi incarcat in magazin, nu stiu diametru) si de pe acesta a plecat plumbul cu o parte din textil principal.. Am pus alt inaintas si plumb de 110 ca doar asa mai aveam prin buzunare si am incercat cu ambele mulinete. Fir textil 160-165 m iar la mono 140-145 m. Aceasta a fost experienta mea personala. Nu vreau sa intru in polemici… poate o mai fi si alte aspecte
Dan cred ca se refrerea ca un textil de 18 e mai greu ud decat un mono de 25 ... gresesc?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilar scrie:
Vin Feb 03, 2023 14:07

Nu sunt nici cel mai bun nici cel mai experimentat, dar dar in experienta mea am constatat altceba, acu vreo 2 ani la un antrenament de lansari pe pamant am scos spodul MTX14, sa vedem ce facem cu el. In prima faza cu mulineta colegului inaintas textil, mono de 25 principal cu plumb de 140 nu am reusit sa fac lansari ca mi s-au dus plumbul de 140gr cu inaintas si o parte din mono. Am schimbat mulineta mt 14000, cu fir textil( de la voi incarcat in magazin, nu stiu diametru) si de pe acesta a plecat plumbul cu o parte din textil principal.. Am pus alt inaintas si plumb de 110 ca doar asa mai aveam prin buzunare si am incercat cu ambele mulinete. Fir textil 160-165 m iar la mono 140-145 m. Aceasta a fost experienta mea personala. Nu vreau sa intru in polemici… poate o mai fi si alte aspecte
Nimeni nu este cel mai bun sau cel mai invatat. Sau cel putin au disparut in ultima vreme de peste tot cei care dadeau semne de asa ceva. Le-au dat tema pentru acasa. :D Desteptii internetului au intrat in meditatie. Toti au o mare grija acum, sa nu moara. :)
Asa ca au ramas cei care pot sa accepte si o alta parere, fara sa faca bolboci la gura. :)
Mai "bubuie" rar cate unul, dar isi da seama repede. :)

Revenind, testul a fost facut pe pamant. Pe apa, firul textil devine mai greu.
Si asa mi se pare mare diferenta. Poate firul textil era ceva mai subtire.
Mai mult de atat, pentru 0,25 aruncarea este destul de slaba. Asa ca poate au existat si alti factori.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

👀140m cu pb de 110 g si fir de 0,25 cu spodul e slabut? Nici nu a simtit pb... Cat era o aruncare decenta?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ilar »

“ Asa ca poate au existat si alti factori.“

Cu siguranta, un simplu caz nu poate fi relevant, monoul era vechi si a fost foloait pe spod pt nadire mult, mult timp, sucit si rasucit si poate o mare parte din proprietati pierdute, frica sa se mai rupa in lansare……grosimea textilului nu o cunosc, eu am cerut celor din magazin sa incarce mulineta cu un textil pe care il recomanzi, asa ca nu stiu mai nimic de fir, dar sunt multumit de el pana acum.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Da ... multumesc domnilor pt parerea voastra ... momentan am sa raman tot la firul de 0,25 pt spod.

Avatar utilizator
arny97
Mesaje: 30
Membru din: Mar Noi 07, 2017 23:44
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de arny97 »

Buna ziua,
Cam cat fir de 0,40 intra pe tamburul de 10000 de la TAZURA MX MAGNESIUM?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

arny97 scrie:
Joi Feb 16, 2023 10:55
Buna ziua,
Cam cat fir de 0,40 intra pe tamburul de 10000 de la TAZURA MX MAGNESIUM?
Salut!
Daca de 0,30 intra 550n, de 0,40 intra aprox. 300m.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

Dane, tu ai pescuit lansetele de spinning la limita de sus a puterii maxime pe care o specifici in descriere?
Daca raspunsul este da, ma intereseaza cum se comporta in aruncare si cam la ce distanta ai aruncat naluca (si cu ce grosime de fir). Si care este modelul de lanseta folosit.
Si mai o chestie, la modelul sensitive (parca) faptul ca ai mutat mandrina mai jos nu a dezechilibrat lanseta?

Concret, pe mine ma intereseaza o lanseta din doua bucati pe care sa o folosesc la stiuca in Suedia si sa nu o tin in dulap dupa aceea. Sa mai dau cu ea si la Dunare dupa somn, daca am chef. Aproape sigur daca ma voi duce in Suedia la pescuit va fi o singura data, avand in vedere ca iesirea dureaza sapte zile iar eu dupa patru zile de pescuit incep sa ma plictisesc. Asa ca nu vreau sa investesc foarte mult pt o iesire. Sa vad si eu cum sta treaba cu pescuitul dupa stiuca mare (muskie, parca asa se numeste), sa nu zic ca n-am facut-o si pe asta. In caz ca voi si prinde ceva....
Cu lansetele de spinning pe care le am acum, incepand cu 2g si pana in 40g, nu m-as incumeta sa arunc o naluca de 100g sau mai mult.

Multumesc

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”