Distanta de buturi, cocioace.

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de gor965 »

dan_margarit scrie:Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cred ca am inteles exact cum trebuie procedat. Bine, acum sa vedem si partea fizica, ca teoria am invatat-o !
Problema mare este ca daca plantez in cel mai fierbinte loc de pe balta(la 250 m. de mal) firul va trece peste un alt rand de buturi aflate la circa 180 m de mal. Nu risc ca pestele sa se agate la recuperare. De fapt nu neaparat pestele, firul dupa ce plantez si se va scufunda ! Exista variante sa evit riscul ?

Cu varful in sus la rotpod am incercat, tot se mai agata. Cred ca este si distanta mare.
Multumesc inca o data pentru amabilitate celor care m-a ajutat.
Cat de lata e balta ? Nu poti sa schimbi unghiul din care pescuiesti locu ala fierbinte ? La 180m n-ai dat de peste ? Teoretic doar cu fir gros si barca ai putea evita sa nu te agati la 180 m...si mai e de vazut ce diferenta de nivel este intre zona de la 180 m si cea de la 250m ...poate reusesti sa ti pestele in masa apei si sa-l treci peste agatatura !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

valibev
Mesaje: 46
Membru din: Mie Iun 09, 2010 8:43

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de valibev »

dan_margarit scrie:Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cred ca am inteles exact cum trebuie procedat. Bine, acum sa vedem si partea fizica, ca teoria am invatat-o !
Problema mare este ca daca plantez in cel mai fierbinte loc de pe balta(la 250 m. de mal) firul va trece peste un alt rand de buturi aflate la circa 180 m de mal. Nu risc ca pestele sa se agate la recuperare. De fapt nu neaparat pestele, firul dupa ce plantez si se va scufunda ! Exista variante sa evit riscul ?

Cu varful in sus la rotpod am incercat, tot se mai agata. Cred ca este si distanta mare.
Multumesc inca o data pentru amabilitate celor care m-a ajutat.


Dane,
mai ai nr meu de tel?
poti sa treci pe la medair sa vorbim.
dau eu cafeaua. :wink:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de zfcristian »

Citisem la un moment dat o chestie interesanta despre niste unguri parca despre modul cum ei pescuiau la buza unui stufaris sau zona cu agatatura la fel si era o chestie la modul ca infigeau un lemn/par sau cum vreti sa ii spuneti in marginea zonei respective, de lemnul respectiv era un cerc metalic prin care era trecuta linia de pescuit dupa care montura se punea in fata stufarisului.
Ideea era ca atunci cand pestele lua montura si vroia sa plece sa aibe contra dinspre stufaris si in loc sa incerce sa reintre acolo sa se sperie si sa plece in larg. Dupa ce pestele lua fir se intra cu barca se desfacea linia din cercul respectiv si se facea drilul .
Atata doar ca tu vrei sa pescuiesti din mana si nu poti sa intri cu o barca.
Daca am inteles eu gresit toata tarasenia de mai sus si nu e utila in topic imi cer scuze.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Gabi Tomulescu »

livulik scrie:
de curiozitate, nu este riscanta operatia asta in momentul cand pestele ”vrea” fir? eu procedez asa cu lanseta cu care nadesc cu racheta, dar mereu mi-a fost frica sa folosesc metoda asta la lansetele cu care pescuiesc!

Cu respect,
Liviu
la aruncare, din bolta pe care o face firul prin traiectorie o sa vezi ca se pastreaza o rezerva de fir de cativa metrii buni, ce te poate ajuta in cazul in care pestele vrea sa ia fir dupa intepare.
sau cum a zis si Vali poti dupa aruncare sa deblochezi firul. In situatia asta e indicat sa mai ai un semn atasat pe fir (din ata) care sa-ti indice cam unde e locul pe care ai avut plasata montura. In felul asta ai putea sa nu mai pui firul pe clip ci doar sa opresti desfasurarea firului in momentul in care ajungi la semn.
Pentru inceput e mai sigur cu clipul de pe tambur.
tocmai d'aia am zis sa foloseasca un vartej rapid, ca procedeul sa poata fi repetat cu usurinta dupa fiecaare scoatere a lansetei din apa.
in cazul distantelor mari, cand plantezi e foarte greu de controlat pestele de la mal.
singura varianta, prin care poti marii sansele, este sa se piarda plumbul in momentul inteparii pestelui.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

livulik
Mesaje: 35
Membru din: Lun Oct 18, 2010 13:13

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de livulik »

gabi scrie:la aruncare, din bolta pe care o face firul prin traiectorie o sa vezi ca se pastreaza o rezerva de fir de cativa metrii buni, ce te poate ajuta in cazul in care pestele vrea sa ia fir dupa intepare.
merci Gabi
punct ochit/punct lovit!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de cornelserbu »

@ gabi

am avut eu unul de peste 20 cu firul pe clip...nu vreau sa stii ce emotii am avut, dar l-am scos pana la urma :D ...de fapt, cred ca-ti aduci aminte, tu erai la rapa, iar eu la dig.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de andrei vladeanu »

dan_margarit scrie:Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cred ca am inteles exact cum trebuie procedat. Bine, acum sa vedem si partea fizica, ca teoria am invatat-o !
Problema mare este ca daca plantez in cel mai fierbinte loc de pe balta(la 250 m. de mal) firul va trece peste un alt rand de buturi aflate la circa 180 m de mal. Nu risc ca pestele sa se agate la recuperare. De fapt nu neaparat pestele, firul dupa ce plantez si se va scufunda ! Exista variante sa evit riscul ?

Cu varful in sus la rotpod am incercat, tot se mai agata. Cred ca este si distanta mare.
Multumesc inca o data pentru amabilitate celor care m-a ajutat.
in revista SUPERPESCAR, numarul pe decembrie, se gaseste un amplu material dedicat pescuitului plantat in agatatura. autor - bogdan dragan.
cred ca articolul raspunde foarte bine si clar intrebarilor de mai sus.
Fişiere ataşate
DSC_0024.jpg
DSC_0024.jpg (105.02 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0056.jpg
DSC_0056.jpg (63.82 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0061.jpg
DSC_0061.jpg (136.16 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0063.jpg
DSC_0063.jpg (58.65 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0077.jpg
DSC_0077.jpg (68.5 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0083.jpg
DSC_0083.jpg (67.33 KiB) Vizualizat de 1639 ori
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de andrei vladeanu »

.
Fişiere ataşate
DSC_0092.jpg
DSC_0092.jpg (99.45 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0093.jpg
DSC_0093.jpg (87.09 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0102.jpg
DSC_0102.jpg (53.76 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0108.jpg
DSC_0108.jpg (95.88 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0113.jpg
DSC_0113.jpg (108.05 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0115.jpg
DSC_0115.jpg (126.8 KiB) Vizualizat de 1639 ori
DSC_0130.jpg
DSC_0130.jpg (59.76 KiB) Vizualizat de 1639 ori
The One Team

Avatar utilizator
Andrei G
Mesaje: 663
Membru din: Mie Noi 10, 2010 16:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Andrei G »

Bai Bogdane e mai mare crapul decat tine :)) Pune mana si trage tare la sala ca daca iei unul de 30 kg nu te mai vezi de el :))
WLC Carp Club

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Bogdan Dragan »

Andrei G scrie:Bai Bogdane e mai mare crapul decat tine :)) Pune mana si trage tare la sala ca daca iei unul de 30 kg nu te mai vezi de el :))

Cu sala s-a rezolvat deja! :wink:
Sa te auda Dumnezeu si sa se rezolve si cu crapul ala de 30kg! :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”