15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de Digital »

ionut72 scrie: Alt exemplu, crapul, in u.s. e adevarata calamitate naturala. Nu mai stiu ce sa faca sa scape de invazia acestuia.
Cred ca e vorba de crapul chinezesc :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

Digital scrie:
ionut72 scrie: Alt exemplu, crapul, in u.s. e adevarata calamitate naturala. Nu mai stiu ce sa faca sa scape de invazia acestuia.
Cred ca e vorba de crapul chinezesc :wink:
Stima
Ce relevanta are?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de mihai turiac »

Stiu ce se intampla. Nu se intampla nimic. Ori le iei cu tine, ori le eliberezi pe mal. Vorbeam aici de regimul C&R , pe care-l plang moralistii de serviciu. Repet, elibereaza tu (in apa) o stiuca prinsa si-ai sa vezi ce zice ghidul. Elibereaz-o pe a 2-a si ai mari sanse sa te duci dupa ea, sa faci baie. Stiuca e considerata "daunator" in Suedia. Vorbim despre ape publice, nu despre incinte/tabere special destinate pescuitului C&R.[/quote]

Aceiasi poveste in australia cu crapul nostru mult ravnit, daca eliberezi in apa un crap viu si te vede cineva esti pasibil de puscarie...amenda primesti cu siguranta.....
Dar totusi......traim intr o tara in care se mananca peste, dar in aceiasi masura ne vaitam ca nu avem pesti in ape publice si ne vaitam ca pe balti private unde cel putin in teorie ar trebui sa fie peste sunt taxele foarte mari, pai este si normal sa fie taxele mari atata timp cat noi nu avem pesti in ape publice (avem dar nu ca in alte parti din europa) si atunci ajungem la mana lor, intradevar poza cu pricina nu era tocmai okay dar totusi problemele noastre sunt sunt din cauza celor care pescuiesc regulamentar cu batu n balta, problema este cu braconajul industrial, vladut oricum a specificat ca a eliberat mult mai multi pesti decat a retinut ceia ce este foarte corect.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

Digital scrie:
ionut72 scrie: Alt exemplu, crapul, in u.s. e adevarata calamitate naturala. Nu mai stiu ce sa faca sa scape de invazia acestuia.
Cred ca e vorba de crapul chinezesc :wink:
Stima
Asta despre care-i vorba nu este tot chinezesc la origini sau a venit odata cu gotii, hunii, gepizii si avarii din stepe? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

dar in aceiasi masura ne vaitam ca nu avem pesti in ape publice
Da, sunt destule ape publice care n-au peste si, da, vina e in primul rand a braconajului industrial (nu ca braconajul pe persoana fizica ar trebui incurajat). Totusi, in Delta, e inca destul peste (trebuie doar sa stii sa-l prinzi), astfel incat "moralistii" sa se abtina de la a-i judeca pe altii.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gor965 »

Albert scrie: Pai asta si faci. :lol: Prin pozele tale pare ca la concursuri e raiul pe pamant cand, de fapt......
N-o fi raiul, dar nici dracu asa negru cum crezi tu! :D Ma repet, imaginile sunt luate live, din mediul real al concursului. Nu am cum sa surprind ulterior discutiile mai aprinse, contradictiile sau alte nereguli pe care nimeni nu le sesizeaza in timpul regulamentar. E drept, lumea e un zambet in fata camerei, ca sunt amintiri cu care raman pe viata, insa e clar ca cine nu se afla printre castigatori, nu poate fi fericit ca a pierdut timp si bani, asa de amorul artei. Supararea, epuizarea, dezamagirea, tristetea, uneori frustrarea si ghinionul sunt lucruri comune in orice competitie. Pentru unii, dedesubturile unui meci dintre Real si Barca, sunt mai interesante decat meciul in sine si nu fac obiectul unor transmisii in direct.
Revenind la poza de care aminteam in interventia trecuta, am avut impresia ca nu despre cea ultima din articolul de pe prima pagina e vorba. Ma asteptam la ceva mult mai rau ... sau asa am avut impresia ca lipseste o imagine cu nu stiu ce macel a facut Vladut in Delta. E drept ca unii dintre voi ati fost surprinsi in mod mai putin placut, insa in conditiile explicate, s-a prezentat realitatea dintr-un anumit punct de vedere...punct pe care toata lumea e libera sa-l accepte sau nu.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

In societatea romaneasca actuala, nu ca altcandva am fi fost de fala, pare a fi de bon ton daca insinuam ca suntem mai catolici decat papa.
Habemus Papam!! :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

gabi1 scrie:In societatea romaneasca actuala, nu ca altcandva am fi fost de fala, pare a fi de bon ton daca insinuam ca suntem mai catolici decat papa.
Habemus Papam!! :D

In special rataciti care, acum cativa ani, nici nu stiau cum se tine lanseta in mana si cate urechi are crapu', si acum se dau mari promotori ai C&R-ului. :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de iulius_gherase »

Cand ajungi de reprezinti ceva,trebuie sa te astepti ca lumea sa te judece atunci cand gresesti...de aici tot tam tam-ul ....ca daca posta ionut72 sau gabi poza nu era asa mare tambalau, erau inca 2 dintr-o mie care faceau chestia asta si "who gives a fuck"...dar cand principalul promotor si cel care a introdus curentul atunci e problema
P.s.nu stiu sa iti faca ceva in suedia daca dai drumul la stiuca inapoi...stiuca e specie nativa...intradevar nu o mananca,nu stiu ce-i aia sa mananci peste care nu-i oceanic
In america,crapul e specie invaziva,nu-i specie nativa,atat fitofagul cat si crapul au distrus ecosistemul altor specii native,de asta e pescuit excesiv
Mai bine ratacit si moralist decat pupincurist...boala limboaselor maro e foarte contagioasa si s-a raspandit cu repeziciune si unii membrii ai forumului au fost infectati,iar unii membrii sufera de albirea prematura a sficterului
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de carbocalm »

Relativ recent, Maradona ar fi declarat despre Messi ca atunci cand el a dat golul secolului , Lionel nici macar nu era nascut.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”