Fir monofilament Katran Eclipse

http://www.snz.ro
Discutii, noutati, promotii si oferte din gama de nade si momeli Senzor Planet

Moderatori: Vladut Mateianu, SENZOR PLANET

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de Florin Pata »

Nu am nimic impotriva acestui fir ! Poate fi unul bun . Dar sa-l compari direct cu cel mai bun fir din lume si sa afirmi ca il preferi ...e mult prea mult , cel putin pentru mine .
Din pacate va mai dura pana il voi incerca ! Abia mi-am achizitionat 4 role de Technium clasic de 0,40 , deci am vreo 8 role...in plus fata de Invisitecul de pe mulinete , de rezerva . Invisitecul e superb dar nu il vezi nici...ziua :lol: , macar pe asta clasic il vezi bine ziua.
O prezentare buna pentru firul Katran , ar fi cum lucreaza in realitate , bagat in concursuri de casting , mai multe opinii de pe balta de la persoane care nu sunt direct interesate de vanzari , deci NU din Senzor , altfel firul poate fi bun ...dar parerea poate fi considerata foarte subiectiva .
Spor !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de Florin Pata »

razvan u. scrie:
GNicolae scrie:Dar ai folosit fir Katran pana acuma sau doar iti dai cu parerea ? Btw Shimano Technium Invisitec este un singur fir , nu E 2
Exista Shimano Tehnium, Shimano Tehnium Invisitec si Shimano Tehnium Invisitec New.
+ Technium Tribal New :D !

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de Albert »

SENZOR PLANET scrie:, cei de la Katran au creat o premiera mondiala.
Moaaaaaaa
Firul Eclipse este proiectat sa duca pescuitul la un alt nivel, fiind construit din 2 in 2 metri cu fir de culoare verde neon cuplat cu 50 cm de fir de culoare negru.
Pffffff..cum naiba am putut pescui pana acum fara firul asta?! Ba mai zice un baiat de la Senzor ca-i mai jmeker decat firele de la Shiamno. Gata, m-ati convins. 10km imi iau :lol:
Acu' serios, cu asa texte ii blamati pe prima pagina pe aia cu ghețu'? Serios? :lol:
Chiar daca baietii au site cu co.uk tot ucrainieni sunt, poate asta sa explice marteata premiera modinala. Traducerea :lol:

Avatar utilizator
SENZOR PLANET
CS SENZOR
Mesaje: 784
Membru din: Lun Feb 14, 2011 14:23

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de SENZOR PLANET »

Florin Pata scrie:Nu am nimic impotriva acestui fir ! Poate fi unul bun . Dar sa-l compari direct cu cel mai bun fir din lume si sa afirmi ca il preferi ...e mult prea mult , cel putin pentru mine .
Din pacate va mai dura pana il voi incerca ! Abia mi-am achizitionat 4 role de Technium clasic de 0,40 , deci am vreo 8 role...in plus fata de Invisitecul de pe mulinete , de rezerva . Invisitecul e superb dar nu il vezi nici...ziua :lol: , macar pe asta clasic il vezi bine ziua.
O prezentare buna pentru firul Katran , ar fi cum lucreaza in realitate , bagat in concursuri de casting , mai multe opinii de pe balta de la persoane care nu sunt direct interesate de vanzari , deci NU din Senzor , altfel firul poate fi bun ...dar parerea poate fi considerata foarte subiectiva .
Spor !
S-au folosit exclusiv fire Katran la concursul de casting de la Sibiu, plus in multe alte tari.

http://katran.co.uk/medias/events/item/ ... -2018.html

Produsele Katran se regasesc in majoritatea tarilor din Europa -> http://katran.co.uk/contact-us.html

Avatar utilizator
SENZOR PLANET
CS SENZOR
Mesaje: 784
Membru din: Lun Feb 14, 2011 14:23

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de SENZOR PLANET »

Albert scrie:
SENZOR PLANET scrie:, cei de la Katran au creat o premiera mondiala.
Moaaaaaaa
Firul Eclipse este proiectat sa duca pescuitul la un alt nivel, fiind construit din 2 in 2 metri cu fir de culoare verde neon cuplat cu 50 cm de fir de culoare negru.
Pffffff..cum naiba am putut pescui pana acum fara firul asta?! Ba mai zice un baiat de la Senzor ca-i mai jmeker decat firele de la Shiamno. Gata, m-ati convins. 10km imi iau :lol:
Acu' serios, cu asa texte ii blamati pe prima pagina pe aia cu ghețu'? Serios? :lol:
Chiar daca baietii au site cu co.uk tot ucrainieni sunt, poate asta sa explice marteata premiera modinala. Traducerea :lol:
Noi am folosit informatiile oferite de producator.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de Vladut Mateianu »

Florin Pata scrie:Nu am nimic impotriva acestui fir ! Poate fi unul bun . Dar sa-l compari direct cu cel mai bun fir din lume si sa afirmi ca il preferi ...e mult prea mult , cel putin pentru mine .
Din pacate va mai dura pana il voi incerca ! Abia mi-am achizitionat 4 role de Technium clasic de 0,40 , deci am vreo 8 role...in plus fata de Invisitecul de pe mulinete , de rezerva . Invisitecul e superb dar nu il vezi nici...ziua :lol: , macar pe asta clasic il vezi bine ziua.
O prezentare buna pentru firul Katran , ar fi cum lucreaza in realitate , bagat in concursuri de casting , mai multe opinii de pe balta de la persoane care nu sunt direct interesate de vanzari , deci NU din Senzor , altfel firul poate fi bun ...dar parerea poate fi considerata foarte subiectiva .
Spor !
Eu (noi) ne referim la firul preferat de noi in competitie, ptr lanseuri la distanta mare. De aceea preferam Katran, un fir fara memorie, in detrimentul lui Tehnium. La pescuitul clasic sau plantat, avantajul lipsei de memorie dispare. Conteaza doar rezistenta si...pretul ! :lol:
Tehnium nu este un fir ieftin, dinpotriva. Si, tot ca punct slab, diametrul scris pe cutie nu coincide cu diametrul real masurat al firului.
In fine, in functie de stilul de pescuit abordat, fiecare isi alege firele potrivite.
La stilul de pescuit practicat de mine, Katran Eclipse este mai bun decat Shimano Tehnium. Punct.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de DumiD »

mie mi se pare cardeala. si cu katranul si cu shimano. exsista fire cu aceleasi proprietati la juma' de pret. si chiar la sfert, in cazul shimano!!!

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de GNicolae »

razvan u. scrie:Ai uitat brusc ce ai scris mai sus? :lol:
Am folosit si eu Katran Synapse Eclipse de 0.33 inca din luna mai. L-am folosit la platat pentru distante mari.
Este un fir bun, vizibil noaptea, are ceva elongatie,nu foarte multa, doar ca pana la comparatia cu orice fir din gama Tehnium este pas mare.
Totul este insa o chestie de gusturi.
P.S. Exista textil care nu pluteste. Trebuie insa sa cauti bine bine.... :wink:

Stiu Razvan , am gasit la anaconda un textil sinking ok la bani , 600m undeva la 36 euro si mi-am cumparat 4 role , ramane sa il testez unde o sa am nevoie in viitor
CS SENZOR

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de DumiD »

GNicolae scrie:
razvan u. scrie:Ai uitat brusc ce ai scris mai sus? :lol:
Am folosit si eu Katran Synapse Eclipse de 0.33 inca din luna mai. L-am folosit la platat pentru distante mari.
Este un fir bun, vizibil noaptea, are ceva elongatie,nu foarte multa, doar ca pana la comparatia cu orice fir din gama Tehnium este pas mare.
Totul este insa o chestie de gusturi.
P.S. Exista textil care nu pluteste. Trebuie insa sa cauti bine bine.... :wink:

Stiu Razvan , am gasit la anaconda un textil sinking ok la bani , 600m undeva la 36 euro si mi-am cumparat 4 role , ramane sa il testez unde o sa am nevoie in viitor
in continuare se vorbeste de niste banuti nejustificati in produs. si toata lumea compara mercedes cu logan. vorbim despre consumabile domnii mei! comparatia reala este doriti paine vel pitar de acum 10 zile sau paine no name de 70 de bani de la coltul strazii, calda. voi discutati despre niste produse care isi pastreaza calitatea daca sunt noi. si pe care le schimabti oricum periodic. heeeeelooooouuuuuuui!!!!!

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Fir monofilament Katran Eclipse

Mesaj de Remus Drobota »

Salut,
Am folosit firele Katran Eclipse de 0.234 (câștigate anul trecut în castigul de la Sibiu) și pot spune că este unul dintre cele mai bune sau poate chiar cel mai bun fir cu care am pescuit.
Le-am folosit exclusiv pe Corbu ca înlocuitor al firelor de 0.2 și pot spune că nu mi s-a rupt niciodată în timpul drilului chiar daca încercam să intorc din drumul spre agatatură vreun peste mai batăios, cum se mai întamplă câteodata cu firele de 0.20.
Firul are diametru REAL măsurat cu micrometru digital. Nu pot spune același lucru despre Shimano Invisitec.
Ce mi-a placut la acest fir este că nu am făcut peruci chiar și după 4 zile de aruncări extreme pe Corbu, când firul incepe să se rasucească puțin. Nu este la fel de mătăsos ca și Sufix Ultra Knot (0,23), dar este suficient de mătăsos încât să pot arunca aproape la fel de bine ca un fir de 0.20 mai sârmos. Această afirmație o fac după măsuratori efective pe terenul de casting.

Fire intinse !!!
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “SENZOR PLANET”