balta Solacolu Calarasi

Moderatori: Cristi Matei, georgeoprea

Avatar utilizator
ionut victor
pescar de competitie
Mesaje: 1806
Membru din: Lun Ian 25, 2010 20:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Dristor

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de ionut victor »

crispauly scrie:
ionut victor scrie:
crispauly scrie:se va modifica in regulament pretul pentru pescuit in regim C&R 12h-50 lei, 24h-90 lei. fir dezghetat!
http://baltasolacolu.ro/regulamet-pescuit/
As avea o parere si mai buna daca taxa ar fi sunat asa: C&R 12h 30lei si 24h 50lei. :D A A A ? Suna mai bine nu ? Mai avem balti C&R cu scoruri mari si la distante mai mici! 8)
sincer, mi-ar fi placut sa fie chiar gratuit acest gen de pescuit, dar cheltuielile de intretinere, salarii, benzina, peste nu sunt gratuite. analizati cest lucru si pescuiti unde doriti.
Nu o luati in nume de rau nu asta a fost dorinta mea! Inteleg punctul dumneavoastra de vedere si nu am facut niciodata un calcul de rentabilitate in acest domeniu dar in acelasi timp daca dv. abia supravietuiti :? cu taxa asta ma intreb cel care mai da si 5kg de peste la el afacerea este practic un hoby NU? :?: :roll: PESTE MARE SI MULT!!
---------------------------------------------------------
Munca e pentru cei care nu stiu sa pescuiasca!

Victor 0724.234.119

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Cristi Matei »

daca am postat aici, public, nu iau nimic in nume de rau, ci sunt dispus sa accept si sa imi asum niste critici constructive.
in privinta personalului, nu va facei griji, iar toaletele vor fi ecologice si intretinute ca atare.
peste mult sa prindem si sa ne relaxam. :D

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Cristi Matei »

sezonul de pescuit se deschide pe 1 aprilie 2010.
Pentru rezervari sunt disponibile 15 locuri de pescuit.

Rezervarile sunt valabile pana la 0ra 07.00 in ziua de pescuit pentru care s-a facut rezervarea.

Rezervarile se pot face telefonic.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Vladut Mateianu »

Iata si un regulament de bun simt, felicitari celor care s-au gandit si la pescari ! :wink:

TAXE:

50 lei – taxa pentru pescuit 12 ore (numai ziua) în sistem C&R (prinde şi eliberează)

90 lei – taxa pentru pescuit 24 ore în sistem C&R (prinde şi eliberează)

100 lei – taxa pentru pescuit 12 ore (numai ziua) cu posibilitatea reţinerii a 5 kg peşte din specia crap şi 5 kg peşte din specia caras.

100 lei - taxa pentru pescuit 12 ore (numai noaptea )cu posibilitatea reţinerii a 5 kg peşte din specia crap şi 5 kg peşte din specia caras.

De la deschiderea sezonului de pescuit si pana in luna iunie cand vor fi disponbile serviciile de cazare, PESCUITUL DE NOAPTE SE DESFASOARA NUMAI PE BAZA DE RECOMANDARE IN SISTEMUL C&R.


Fiecare pescar poate fi însoţit de o persoană cu drepturi şi obligaţii egale în ceea ce priveşte pescuitul( se poate pescui în echipa de 2 dar nu mai mult de 4 scule şi într-un singur stand). Nu este permis pescuitul sau plantatul din barcă sau cu ajutorul navomodelelor.

Pe toata durata partidei de pescuit personalul amenajării piscicole are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari.

La încheierea partidei de pescuit se va cântări peştele capturat. În cazul în care cantitatea capturată depăşeşte cantitatea prevăzută în regulament pentru taxa plătită, peştele reţinut în plus se va elibera sau se va pastra contra unei taxe de 20 lei/kg, preţ fără TVA pentru crap (ATENŢIE : se pot reţine doar exemplare cu greutate între 1 şi 4 kg) şi 7 lei/kg preţ fără TVA pentru caras.

Înainte de instalarea pe locul de pescuit se va consulta prezentul regulament şi se va achita taxa corespunzătoare după ce pescarul este de acord cu aceste reguli.

Chitanţa eliberată se va păstra pe toată durata partidei de pescuit.

Pescuitul de zi începe la ora 06.00 şi se termină la ora 18.00.

Pescuitul de noapte începe la ora 18.00 si se termina la ora 06.00.

Din momentul intrării pe teritoriul amenajării piscicole circulaţia cu autovehicule se face cu viteză redusă (max. 5 km/h).

Toate autovehiculele, fără excepţie, se parchează pe drumul pietruit în dreptul locului de pescuit .

Fiecare pescar se va aşeza numai în dreptul locului marcat pentru pescuit, acest lucru fiind indicat prin două borne de culoare verde şi va pescui numai pe direcţia ÎNAINTE.

Este interzis pescuitul pe poduri sau în afara standurilor special amenajate.

Se poate pescui cu maxim 4 scule (lansete sau undiţe) obligatoriu dotate cu un singur cârlig şi plumb sau momitor pierdut.

Pescarii vor trebui să fie dotaţi cu saltea de primire şi spray dezinfectant (se poate închiria de la personalul care încasează taxa, contra sumei de 5 lei).

Este strict interzis pescuitul la BOMBĂ.

Este interzis să pună peştele în acelaşi juvelnic 2 sau mai mulţi pescari.

Capturile de CRAP care au greutatea sub 1000 gr. vor fi eliberate imediat ce au fost prinse, în stare vie şi fără a fi rănite.

Exemplarele de CRAP ce depăşesc 4 KG se fotografiază şi SE ELIBEREAZĂ în stare vie şi fără a fi rănite. Pestele rănit sau mort din vina pescarului se va plăti de către acesta cu preţul de 30 lei/KG fără TVA. Fotografiile pot fi postate cu acordul ambelor părţi pe pagina de internet www.baltasolacolu.ro


Capturile accidentale de şalău, somn sau sturion se eliberează necondiţionat.

Sunt interzise injuriile, muzica, chefurile şi oricare alte activităţi care pot deranja ceilalţi pescari aflaţi pe baltă.

Pescarii vor folosi numai locurile special destinate pentru grătar.

Standurile se vor lăsa curate, gunoiul fiind strâns în sacii primiţi la venirea pe baltă şi depozitaţi în zona special amenajată.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Cristi Matei »

multumesc pentru apreciere!

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Cristi Matei »

cateva poze cu capturi in perioada 1-4 aprilie: http://baltasolacolu.ro/category/foto/

negutescu
pescar de competitie
Mesaje: 1101
Membru din: Vin Aug 14, 2009 2:42
Puncte: 0
Localitate: Slobozia

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de negutescu »

Joi 1 Aprilie am fost pe balta la ora 7, drumu este f bun si accesibil in orice fel de conditii meteo, la intrarea pe balta era Domnul Cristian care ne a condus la locul nostru rezervat de seara(locul opt). Balta f frumos amenajata si ingrijita, toalete ocologice,cateva salcii "tinere" si dupa ce observ toate astea...cand arunc o privire pe apa vad cum pestele sarea unul dupa altul. Foarte amabil Domnul Cristian ne spune ce fel de structuri se gasesc in apa, ce fel de substrat avem in zona din fata noastra si cati metri are apa, dupa care ne apucam de pescuit...am pescuit la porumb, bile, viermusi si rama...pana la ora 6 am prins 8 buc cu o medie de 4,5kg si 3-4 buc. scapate !! Saptamana asta voi merge iar la pescuit pe aceasta balta f frumoasa din orice punct de vedere! Felicitari celor care o administreaza!

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de pycostef »

Am pescuit de miercuri dimineata pana joi seara pe standul nr. 16 la bile solubile jet si porumb preparat, pe un vant de iti lua lansetele de pe cracan si am prins 37 buc. crap cu greutatea intre 2.5 si 6.5 kg (in conditiile in care miercuri noapte am pescuit doar pana la ora 1 si pauza pana la 7 dimineata). Super balta, dar si super administratori si paznici, oameni deosebiti cum rar intalnesti pe vreo balta. Nota 20 si jos palaria in fata domnului Matei.
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
ionut victor
pescar de competitie
Mesaje: 1806
Membru din: Lun Ian 25, 2010 20:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Dristor

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de ionut victor »

Am pescuit luni 05.04.2010 la standul 6! Ma declar super multumit de amabilitatea cu care am fost primit sper sa nu se schimbe nimic! Balta superba, taxa OK, peste este, curatenie, veceuri, locuri sunt, accesibila, aproape de bucuresti. Jos palaria pentru administrator. Nu stiu din punctul administratorului de vedere, sau al altor pescari, dar eu sunt pasionat de plantat cu navomodelul (nu cu barca) poate luati in considerare si acest aspect :D . Chiar daca se rezolva sau nu balta merita si eu raman client :D .
Fişiere ataşate
IMAG0064.jpg
(15.49 KiB) Descărcat de 1078 ori
---------------------------------------------------------
Munca e pentru cei care nu stiu sa pescuiasca!

Victor 0724.234.119

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Solacolu Calarasi

Mesaj de Cristi Matei »

foto din perioada 5-8 aprilie: http://baltasolacolu.ro/category/foto/

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SOLACOLU”