TARIFE ABONAMENTE 2014

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Sorel »

macar incearca ....

mazi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de mazi »

Vladut Mateianu scrie:
Sorel scrie:Parerea mea este ca i-ai oprit sa fure ...prin controlul efectuat....ceeace este foarte bine ....
Daca ii "prezinti " si publicului larg ....ar fi perfect ...macar sa se stie de ei ...banuiesc ca daca le-ai facut abonament cat de cat ii stiai ....deci pareau ok ....

Nu ii cunosteam, nu sunt pescari cunoscuti....si nici nu cred ca numele lor ii vor face pe altii sa nu mai fure... :oops:
Propun atunci administratorilor acestui forum realizarea unui topic care sa se numeasc PESCARI PRINSI LA FURAT, unde toti administratorii de balti sa poata posta numele celor in cauza si implicit sa verifice numele celor care apar in respectivul topic atunci cand fac rezervari. Cred ca pe langa numele celor prinsi la furat ar ajuta foarte mult si un numar de inmatriculare al masinii folosite.
Mult succes!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Albert »

mazi scrie:[
Propun atunci administratorilor acestui forum realizarea unui topic care sa se numeasc PESCARI PRINSI LA FURAT, unde toti administratorii de balti sa poata posta numele celor in cauza
..si dovezi. Ca fara dovezi....

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de ionut72 »

Albert scrie:
mazi scrie:[
Propun atunci administratorilor acestui forum realizarea unui topic care sa se numeasc PESCARI PRINSI LA FURAT, unde toti administratorii de balti sa poata posta numele celor in cauza
..si dovezi. Ca fara dovezi....
Pai ce dovezi mai puternice decat flagrantul? Ca eu unul, pana acu', n-am auzit proprietar de balta sa acuze pe vreunul de furt ... asa ... aiurea si fara ca ala/aia sa fie vinovati!

P.S. Vladut, nici eu nu-ti inteleg reticenta in a face publice numele hotilor. Ca poate vom fi vecini de stand pe vreo balta si ne trezim fara ceasuri, portofele, telefoane, scule etc!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de valiauto68 »

Vladut Mateianu scrie:Nu imi face placere sa vorbesc despre asta..... in fine, am avut 2 intamplari nefericite, cu abonati prinsi cu pestele in husele de la lansete, respectiv in GENTILE CU HAINE (bine, in cate 3-4 saci de plastic !) si de aceea am realizat ca nimic nu il poate opri pe hotul de meserie sa fure !

Le-am anulat abonamentele, dar am ramas cu un gust foarte amar... :(

PS Acum 3 saptamani am avut "meci" mare (sabii, furci, etc) cu braconierii, in dorinta de a-mi proteja investitia....
Iar apoi m-au furat pescarii..... :oops: :(

POLITIA CE A SPUS?

Tu ar trebuii sa stii toate tertipurile hotilor, traind atat de mult timp pe balta. Stii si cum gandesc si de ce fura! Si cred ca poti sa iti aplici si "legea interna" pe proprietatea ta!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu este chiar asa Vali.... ca ar fi fost o solutie, mai ales ca vecinii cu lacuri o practica....
Totusi, eu provin din alt mediu, inca incerc sa rezolv cu vorba buna . Politia mi-a spus ca fara dovezi (filmari, poze, martori, etc) nu am dreptul sa le fac nimic.... :(
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de gabi1 »

Vladut Mateianu scrie:Nu este chiar asa Vali.... ca ar fi fost o solutie, mai ales ca vecinii cu lacuri o practica....
Totusi, eu provin din alt mediu, inca incerc sa rezolv cu vorba buna . Politia mi-a spus ca fara dovezi (filmari, poze, martori, etc) nu am dreptul sa le fac nimic.... :(
Pai nu ai ce sa faci decat plangere daca ai probe, cu smardoiala nu e loc ca nu este tulburare de posesie sau viol de domiciliu, au intrat pe o propietate privata cu acordul propietarului...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de odsec »

Vladuti hai ca povestesc o intamplare ; anul trecut au fost prinsi doi pescari furand peste tot asa intre haine nu am lasat sa plece pina nu a venit politia am facut plangere inpotriva lor dosar poze etc. baieti inca ma mai amenintau ,in fine sa facut totul ca la carte proces verbal plangere poze martori si acum vine ce am vrut sa zic peste cateva zile,apar baieti la balta (poate ca a explicat cineva ca o sa aiba dosar penal) ca ma roaga sa retrag plangerea. si am zis bine baieti, am un bazin de 500l luati mergeti cumparati 100 kg de peste veniti cu pestele la balta si eliberati pesti ,dupa ce faceti asta retrag plangerea , nu am pus mana pe nimic ca sa nu cumva sa zica ca am fortat eu ,am facut filmare cum au eliberat pesti etc ca sa am dovezi ca nu am amenintat eu ,ca in fine am retras plangerea si sigur nu mai au ce cauta pe balta si asa era mai bine pt mine ,ca ei scapau cu o amenda penala

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie: Pai ce dovezi mai puternice decat flagrantul?
Vezi mai jos ce inseamna dovezi :)
ionut72 scrie:Ca eu unul, pana acu', n-am auzit proprietar de balta sa acuze pe vreunul de furt ... asa ... aiurea si fara ca ala/aia sa fie vinovati!
Daca n-ai auzit tu nu inseamna ca nu exista :) La cate polite se platesc in "domeniul" asta nu m-ar mira, daca ar aparea un topic d-asta, sa vezi ca X(proprietar) il denunta pe Y(pescar) ca hot doar asa..de razbunare. Si ajungi la tiganeala cu cuvantu' lu' X contra cuvantului lui Y.
Cu poze/filmari cand faci acuzatia e suficient. Bine, nu stiu cat de eficient avand in vedere ca sunt cazuri de pescari dovediti care acum zburda bine mersi pe carpodroame la concursuri sau la pescuiala :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de osc1or »

Hai sa va spun o mica povestioara cu ce a patit 1 hot surprins la furat la mine in santier.
Acum vreo 4-5 ani, intr-o noapte, paznicul de la santierul la care lucram a auzit ceva zgomote dintr-una din vilele aflate in constructie pe care le avea in grija. A pus mana pe o lopata, a intrat pe furis in vila si l-a prins pe hot in flagrant la furat. Ce furase dintr-o vila aflata in constructie? gasise o lada inchisa cu lacat in care cativa muncitori isi tineau sculele. Hotul sparsese cu ranga lacatul si furase cateva scule (1-2 flexuri, 1-2 bormasini... nimicuri). Cand l-a prins paznicul, hotul era cu bormasinile in brate. Paznicul amenintandu-l pe hot cu lopata l-a facut sa se predea asa ca paznicul l-a legat pe hot de o balustrada din vila si a chemat politia.
Ajuns la fata locului, echipajul de politie a luat hotul si probele (sculele, lacatul, lada) si au plecat la sectie impreuna cu paznicul.
A dat paznicul declaratii bla bla..

Ce s-a intamplat cu hotul? A fost eliberat dupa cateva zile de arest preventiv pt ca nu s-a putut demonstra furtul pentru acesta a fost prins pe proprietate... (nu parasise proprietatea..)

Avem niste legi in Romania de te doare capul...
Critic echilibrat

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”