Abordare concurs top 10

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Andu Dascalescu
Mesaje: 690
Membru din: Vin Sep 27, 2013 10:44
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Abordare concurs top 10

Mesaj de Andu Dascalescu »

Cum abordezi un concurs Top 10 de 72 ore pe lacul Corbu? Astept pareri. Multumesc

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de petre iulian »

Am fost la acest concurs si am luat un loc 2 .

Am abordat foarte simplu :
Am nadit foarte mult din cobra (in jur de 60 kg ) si am inceput sa-i luam la rand :wink:

In sutele de pesti au fost si ceva mai mari :wink:

simplu si usor :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de pharaoh »

Lumea spera ca pui 4 bile mari si tari, nadesti 2 kg la misto, stai la chef si pestele mare sare singur in minciog :)
Marius Sârbu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de petre iulian »

pharaoh scrie:Lumea spera ca pui 4 bile mari si tari, nadesti 2 kg la misto, stai la chef si pestele mare sare singur in minciog :)
----------

Se poate aborda si alfel .... gen eu vin cu 1 kg de bile de carlig si pescuies pe langa patul vecinului care nadeste mai mult .Dar te risti ca poate vecinul da cu o nada de `2 bani .....Consider ca pe Corbu nu merge orice fel de nada :wink: . Cine are experienta, nu da voie vecinilor sa foloseasca patul lor si iarasi risti ....

Mai bine mergi pe `spinarea ta .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andu Dascalescu
Mesaje: 690
Membru din: Vin Sep 27, 2013 10:44
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de Andu Dascalescu »

petre iulian scrie:
pharaoh scrie:Lumea spera ca pui 4 bile mari si tari, nadesti 2 kg la misto, stai la chef si pestele mare sare singur in minciog :)
----------

Se poate aborda si alfel .... gen eu vin cu 1 kg de bile de carlig si pescuies pe langa patul vecinului care nadeste mai mult .Dar te risti ca poate vecinul da cu o nada de `2 bani .....Consider ca pe Corbu nu merge orice fel de nada :wink: . Cine are experienta, nu da voie vecinilor sa foloseasca patul lor si iarasi risti ....

Mai bine mergi pe `spinarea ta .
Ce inseamna defapt " nu da voie" ? Cum se intampla asta? Multumesc

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de petre iulian »

eu vorbesc cum fac eu :

Ajung pe balta si vad ce vecini am si incep atunci sa-mi fac o strategie in functie de experienta lor si de distanta la care pot ei pescui si nadi.(stau si urmaresc la inceput )

Incep sa nadesc numai pe mijlocul standului si lansetele le tin doua in dreapta patului si doua in stanga .Incerc mereu sa pescuiesc `peste (mai la distanta ) fata de vecini s le `iau fata :wink: .

Patul meu de nada este protejat de propriile mele lansete si nu las pe nimeni sa se apropie de el pentru ca trebuie sa-mi scoata mie lanseta (mai ales noaptea ). Sunt multe alte `chestii care se pot face si este doar un mic exemplu cum poti face :wink: . Membrii clubului beneficiaza de toate informatiile si nu vreau sa spun mai multe decat lor . Poate ma intelegi :wink:

Raspund si incerc sa ajut intr-o limita :wink: .....oricum mai mult decat altii :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andu Dascalescu
Mesaje: 690
Membru din: Vin Sep 27, 2013 10:44
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de Andu Dascalescu »

petre iulian scrie:eu vorbesc cum fac eu :

Ajung pe balta si vad ce vecini am si incep atunci sa-mi fac o strategie in functie de experienta lor si de distanta la care pot ei pescui si nadi.(stau si urmaresc la inceput )

Incep sa nadesc numai pe mijlocul standului si lansetele le tin doua in dreapta patului si doua in stanga .Incerc mereu sa pescuiesc `peste (mai la distanta ) fata de vecini s le `iau fata :wink: .

Patul meu de nada este protejat de propriile mele lansete si nu las pe nimeni sa se apropie de el pentru ca trebuie sa-mi scoata mie lanseta (mai ales noaptea ). Sunt multe alte `chestii care se pot face si este doar un mic exemplu cum poti face :wink: . Membrii clubului beneficiaza de toate informatiile si nu vreau sa spun mai multe decat lor . Poate ma intelegi :wink:

Raspund si incerc sa ajut intr-o limita :wink: .....oricum mai mult decat altii :wink:
Apreciez foarte mult! Multumesc!

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de iulixa »

pharaoh scrie:Lumea spera ca pui 4 bile mari si tari, nadesti 2 kg la misto, stai la chef si pestele mare sare singur in minciog :)
Hai, Marius, da din casa, nu mai umbla cu dintr-astea... :D

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de pharaoh »

Nu ma mai lasa coechipierii, m-au pus sa semnez contract de confidentialitate :grin:, cica dadeam prea mult din casa :))
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Abordare concurs top 10

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

intr un concurs pe corbu mic,acum vreo 3 ani, petre iulian a facut asta cu o echipa din pitesti care era in dreapta lui si a iesit scandal. experienta are iulian dar nu trebuie sa ti fortezi norocul ca nu sti niciodata de cine dai pe balta si se prinde de figura si apoi faci baita pe gratis :wink:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”