abordare partida pe balta salbatica

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de Albert »

Allen Besnovich scrie: Daca nu esti in stare sa porti o conversatie fara sa jignesti pe cineva, abtinete, te rog !
:lol: :lol: :lol: ui' mah , ai gasit "jignitorul' forumului. Daca nu posta el forumul asta mirosea numai a panselute. Mai bine abtine-te tu daca nu stii ce zace pe forumul asta. Mai incetuc cu "moderarea' asta agresiva vis-a-vis de useri care rabufnesc.
Ipocrizia asta..ce ne-am face fara ea?! :lol:

Pentru initiatorul topicului: nu te stii, asta-i problema. Daca pana acum n-ai reusit sa prinzi nimic aia e.Schimba balta. Sau invata sa citesti si sa conversezi pe-un forum. Ai aici informatii cat sa tot aplici strategii ani de zile...da' tu vrei desene tehnice.

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de silviu_ms »

Allen Besnovich scrie:
silviu_ms scrie:Esti cam arogant, nu stiu ce ai mai intrat sa ceri sfaturi ca vad ca le stii pe toate , hai mars la balta aia a ta si prinde libelule :evil:
Limbajul tinere.... limbajul ! Nu esti pe mahala!
Daca nu esti in stare sa porti o conversatie fara sa jignesti pe cineva, abtinete, te rog !
care limbaj? Pe mahala? doar am tras o concluzie si l-am trimis la pescuit te rog sa îmi identifici elementele jignitoare sau de mahala din postul meu, sau mai bine caută in alta parte pe alte topicuri daca tot vrei sa iti exerciti drepturile de admin ( ex. Popescu, CN, si mai putem continua cu alte mizerii de topicuri)
spor eu mă întorc pe mahala :evil:

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

unde s-a ajuns frate....pfffffff...daca nu vrei sa dai o balta esti facut in toate felurile.

adresezi niste intrebari care cred ca ne intereseaza pe toti (gen, ce poti face sa scoti crapii din locurile pline de libelule unde stau ei?), si drept raspunsuri, pentru faptul ca nu vrei sa divulgi o balta, apar tot felu de cunoscatori, samsari de scule, ce or fi ei, se baga in seama si-ti adreseaza fel de fel.


multumesc celor care au incercat sa-mi de-a un raspuns.

rog un moderator sa inchida acest topic

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

am innebuint dracu cu totii in tara asta frate cu atatea ambtitii, frustrari si neajunsuri.....ne meritam soarta !!!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de Dan Serban »

Care esti samsar de scule, mă? :lol: :lol: :lol:
Pescar de rând

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de cornelserbu »

martinik scrie:am innebuint dracu cu totii in tara asta frate cu atatea ambtitii, frustrari si neajunsuri.....ne meritam soarta !!!
martinica tata, pana una alta, tu ne-ai expus frustrarile tale vis a vis de crapii aia mari pe care nu-i poti prinde...
nimeni nu-i obligat sa-ti dea informatii moca, asa cum nici pe tine nu te obliga nimeni sa-ti divulgi imaginatia :D ...deci, ca n-are rost sa crezi ca-s unii mai nebuni ca altii, exceptandu-l pe moderatorul inchipuit :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

nea' cornele, erau niste intrebari simple, cu ce aroma pot scoate niste crapi din mijlocul garlii, acolo unde stau cu libelulele-n nas, daca e posibil ca si crapul sa nu manance noaptea din cauza somnului ??? am spus ca am facut partide de 48h cu diferite bile si nimic si ca ii vad sarind dar, probabil din cauza abundentei de mancare nu -i pot scoate de acolo. si cel mai important daca cineva vrea sa mearga, o poate face insotit de mine, nevrand sa divulg numele baltii pentru ca e printre putinele ramase de acest gen in tara asta a noastra.

de aici au inceput sa apara comentarii pe langa subiect, cercetari ca la dna, ba unii m=au trimis la lantz :).
oricum eram constient ca sunt putini care imi puteau raspunde la intrebari, pentru ca nu sunt multi carora sa le placa un astfel de pescuit in salbaticie si greu, in agatatura.
am invatat ceva si anume sa imi vad de treaba mea si sa pescuiesc in continuare fara sa mai adresez intrebari...
multumesc pt timpul acordat!!!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de cornelserbu »

pai era normal ca oamenii sa fie interesati de balta cand au auzit de balauri...
e greu sa-i faci sa manance daca au asa multa hrana naturala...oricum, nu poate fi vorba de o aroma anume, mai de graba de perseverenta si de multe incercari la nada si la prezentarea momelii, mai ales ca localizarea e ca si facuta :wink:
vezi ca nada sa fie de cea mai buna calitate si daca nu te dai batut...poate, cine stie...oricum, fii sigur ca nu exista o reteta de nada speciala cu care sa prinzi crapii aia :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de Ciuchi »

martinik scrie:nea' cornele, erau niste intrebari simple, cu ce aroma pot scoate niste crapi din mijlocul garlii, acolo unde stau cu libelulele-n nas, daca e posibil ca si crapul sa nu manance noaptea din cauza somnului ??? am spus ca am facut partide de 48h cu diferite bile si nimic si ca ii vad sarind dar, probabil din cauza abundentei de mancare nu -i pot scoate de acolo. si cel mai important daca cineva vrea sa mearga, o poate face insotit de mine, nevrand sa divulg numele baltii pentru ca e printre putinele ramase de acest gen in tara asta a noastra.

de aici au inceput sa apara comentarii pe langa subiect, cercetari ca la dna, ba unii m=au trimis la lantz :).
oricum eram constient ca sunt putini care imi puteau raspunde la intrebari, pentru ca nu sunt multi carora sa le placa un astfel de pescuit in salbaticie si greu, in agatatura.
am invatat ceva si anume sa imi vad de treaba mea si sa pescuiesc in continuare fara sa mai adresez intrebari...
multumesc pt timpul acordat!!!
Pai... primul sfat care ti l-as da in asemenea situatii este marirea partidei de pescuit, 48 de ore mi se pare foarte putin pentru o balta din descrierile tale. Cum a zis si dl. Cornel, daca garla mai are hrana naturala din abundenta, misiunea ta este una foarte grea.
Ca exemplu, am pescuit pe o balta mica, cu densitate mare de peste mare, pe care o cunosc cu totii, in vestul tarii, unde pestele are multa hrana naturala. O balta fara structuri, o balta care pe cat pare de usoara crede-ma ca nu este. Am reusit in 4 zile sa pun 2 crapi pe mal. A fost stand care nu a reusit sa prinda niciun peste.
Revenind la subiect, ai o misiune grea. Vrei peste mare, pe o balta cu structuri si cu multa hrana naturala.
Ce as face eu:
1. Partide mult mai lungi, eventual minim 96 ore (4 zile).
2. Localizarea este primordiala.
3. As acorda mai multa atentie monturilor, prezentarea lor pe substrat, finete, etc.
4. Nadire putina si cat mai exacta (gen farfurie) pe fiecare lanseta si cativa pumni de bile mai extins (sa te duci pe o balta "salbatica" si sa vizezi pestele mare si sa te apuci sa faci pat de nada gen Doripesco mi se pare o prostie. Pestele mare nu-l ti pe pat (parere personala).
5. Boilies fishmeal, de calitate, nu birdfood si automat tare.
6. Schimbatul lansetelor la interval cat mai mare (chiar 24 ore).
7. Daca ai zone de pescuit "fierbinti" mai aproape de mal, cat mai multa liniste.

PS. Chiar nu se mai poate discuta civilizat in niciun topic si trebuie deviat subiectul total la 180 de grade? Chiar nu inteleg, daca cineva nu poate raspunde concret la subiect de ce mai posteaza? :roll:
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de gabi1 »

martinik,
Ai o problema cu strategia si distanta de 120km, daca ai o persoana de incredere care locuieste in apropiere iti pot sugera cateva idei(MP), nu doresc sa-mi dai detalii legate de locatie.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”