abordare partida pe balta salbatica

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

Va salut, am o problema ce ma roade de mult timp.
Am o balta salbatica pe care pescuiesc destul de des. balta tine mult peste , problema mea, de fiecare data cand am fost nu am luat mai mare de 5 kg. s-au prins intamplator la 12-15 kg. balta e plina de agataturi, pe fund fiind numai cocioace. nu poti pescui decat plantat pentru ca daca lansezi ramai fara montura 100%. cocioacele sunt pline de libelule.
indiferent cu ce i-am dat nu am prins peste mare, cu toate ca are, vazandu-l destul de des cand sare. Banuiesc ca sta numai pe mijloc in agataturi unde are fantastic de multe libelule. cum sa-l scot din cocioacele alea ca de pescuit acolo e exclus, fiind perie de stuf, n-ar ajunge cred , nici o bila pe fund la cat de des e.
pe langa crap are si mult somn. din cauza asta cred ca nu mananca crapul noaptea neprinzand nici macar un peste pe intuneric acolo in zeci de partide.
am pescuit la bile de mai multe ori si nimic, diferite arome si producatori.

dati-mi va rog un sfat pe care sa-l urmez si sa reusesc sa prind ceva mai mare sau daca se crede cineva in stare sa scoata animalele alea din cocioace si ii place salbaticia gen delta il astept cu mesaje.

multumesc!

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de silviu_ms »

Zig rig sau iei la periat fundul baltii cu un bat preferabil un proding stick dar merge si coada de la minciog pana gasesti un metru pătrat curat fără agataturi, obligatoriu folosesti plumb pierdut reglat astfel încât la cea mai mica atingere sa se desprindă plumbul
spor
p.s unde e balta asta ca suna interesant?

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

multumesc, dar nu ai inteles. stilul de pescuit l-am dus la extrem acolo. pescuiesc fara sa pierd un rig.
sa iau la cautat toata balta ar insemna sa pierd ceva zile facand decat asta. pe mijloc apa ajunge la 4-5 mt in unele locuri chiar mai mare.

ma interesa ce momeala , aroma, abordare, sa-l scot de acolo spre pat, ca nu ajung eu la adancimea aia sa caut pe fund. unde mai pui ca are pe langa el milioane de libelule.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de exclusiv »

pai asta cu scosu' si patu' tine si de cat de lungi faci partidele...probabil ca aia mari n-au loc de ciortani si ar trebui sa faci partide lungi cu bile ''grele'' sau pat separat pt ciortani...nu stie nimeni o reteta pt aia mari in afara de folosit bile dedicate,selectia tinand de marimea bilei,profil....si daca nu merg cum zici tu,cu porumbul nu o sa reusesti sa selectezi pestele

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de exclusiv »

si eu intreb care e balta...ca asa e frumos,info contra info

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de ionut72 »

nu stie nimeni o reteta pt aia mari in afara de folosit bile dedicate,selectia tinand de marimea bilei
Ce-or contine, bre, bilele alea dedicate pentru pesti mari? Si de unde pana unde selectia se face prin marimea bilei, cand un ciortan de 2-3 kg n-are nici un stres sa inghita 2 bile de 24, iar cei mai mari pesti, statistic, s-au prins la bile de diametru mic?

Cele mai bune "metoda de selectie" (daca poti sa-i spui asa) sunt:

1) Marimea partidei. Numarul de zile pe care esti dispus sa le pierzi pe balta. Iar incercarile de localizare si sedintele de nadire/prenadire fac parte integranta din partida.
2) Marimea firului de par. Care este pur o metoda de selectie, nu-ti garanteaza prinderea "dulapilor", dar impiedica, intr-o oarecare masura si daca montura e prezentata corect pe substrat, prinderea de ciortani. Si asta e valabila pana la o anumita dimensiune a crapului, nu mai functioneaza daca vrei, de exemplu, sa faci selectia intre un peste de 12 kg si unul de 25.
3) Nu in ultimul rand norocul.

Pan' la urma ne spui care-i balta aia? :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

va multumesc de raspunsuri. pe mine ma interesa o aroma care sa combata miliardele de libelule pe care balta le are in cocioacele de pe fund si sa-l faca sa iasa de acolo. e foarte greu, credeti-ma am stat 48h de mai multe ori si in mai multe locuri. l-am cautat cu premium meat, cu mister crab... DEGEABA!....pentru mine, care pescuiesc de 30 ani e provocarea absoluta. sa-l vezi ca se joaca si sare dar nu-l poti pacali cu nimic, ma face sa ma perpelesc in pat :)
ma tot intrebati de balta. nu am postat sa fac reclama. e undeva la 120km de Bucuresti. cu toate ca este o balta cu plata, doar prin delta mai gasesti asa salbaticie si liniste. va dati seama ca nu o sa ma apuc sa urlu pe forum unde este. daca cineva e dispus sa mearga il astept pe privat cu detalii.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de Dan Aron »

cred că o soluție ar fi momeli ciudate care să-i stârnească curiozitatea. gen popup cu viermuși lipiți pe el ( am văzut într-un tutorial mai demult).
CS Senzor Team

costelino
Mesaje: 40
Membru din: Dum Iul 31, 2011 9:49

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de costelino »

Esti fericit ca ai gasit o astfel de balta,salbatica si cu peste.
Da-mi voie sa fiu putin sceptic in legatura cu ce spui tu.
Nu cred ca mai exista asa ceva.Cred ca faci abuz de naivitatea unora.
...dar este numai o parere personala si imi cer scuze daca gresesc

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: abordare partida pe balta salbatica

Mesaj de martinik »

crede-ma.....chiar gresesti !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”