Aroma/Dip de nuci

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de Madalin Dirla »

...eu am pescuit pe o balta unde erau cativa nuci pe malul de vis-a-vis,la 2-3 m de luciul apei........nu am avut nici o trasatura in 24 ore.......a doua partida am schimbat locul,s-a schimbat si rezultatul.......concluzia mea este ca iodul(frunzele cazute pe substratul baltii unde am pescuit au influentat rezultatul primei partide) nu este pe placul pestilor........

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

petre iulian scrie:la mine tocmai a facut sotia 10 borcane de dulceata de lucerna si 10 de papura :lol: :lol:
Eu am consumat, deja, vreo 3 borcane(de nuci)...tu? :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

Madalin Dirla scrie:...eu am pescuit pe o balta unde erau cativa nuci pe malul de vis-a-vis,la 2-3 m de luciul apei........nu am avut nici o trasatura in 24 ore.......a doua partida am schimbat locul,s-a schimbat si rezultatul.......concluzia mea este ca iodul(frunzele cazute pe substratul baltii unde am pescuit au influentat rezultatul primei partide) nu este pe placul pestilor........
Se poate sa fie mai degraba asa...multumesc pentru idee...desi...coaja verde cu concentratia cea mai mare de iod am curatat-o...merita experimentat intr-i zi in care trage la orice... :) ...mai rar asa...pe un vad mic...mai departe de vadul principal(de nada)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

Pana de curand nu cunosteam decat florile de soc, intre timp, am aflat ca si fructul de soc merita interes, seamana cu dudele si cu alte fructe asemanatoare, se culeg abia prin luna septembrie-octombrie...tinand cont de aspectul ca aroma de soc este destul de puternica si de placuta...cum o fi primita si de catre pesti!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de gabi1 »

timpul trece, leafa merge...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Aroma/Dip de nuci

Mesaj de PallBogdan »

Mai ramane sa ne intrebam daca nu ar fi pestii receptivi la Dior, Chanel, Armani, etc...

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de carbocalm »

Ar merge un squid cu stropeala de nuci.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

Scuze ca nu le stiu si eu pe toate...nici nu sper vreodata... :wink: ...se poate discuta despre politica...sau...ce se mai propune...cine stie...cunoaste... :mrgreen:...daca acum 20-30 de ani pomenea cineva de sepie, carnat sau afine...se uitau cunoscatorii ca la Galilei...noi sa traim...apropo...dulceata de nuci nu are eticheta...nu e "de firma"...e "produsa acasa"...unii spun "home made"...eu...nu... :wink:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”