Aroma/Dip de nuci

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

A incercat cineva pentru nada sau la momeala pentru carlig cu aroma de nuci(verzi, sirop de dulceata de nuci verzi)? Au o aroma foarte puternica...in apa ar trebui sa se propage foarte repede, cu conditia sa le placa si pestilor... :D
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pescuitcrap
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iun 22, 2015 13:49

Mesaj de pescuitcrap »

De ce nu incerci? Ce te costa 20 de lei borcanu de dulceata de nuci verzi. Mananci nucile ramai cu zeama si nu ai decat sa o incerci...nu e mai simplu decat sa astepti raspunsuri pe aici?

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

Nu ma costa nimic...am facut cu sotia 60 de borcane de 720 g...am curatat pana ni s-au innegrit degetele prin 2 perechi de manusi chirurgicale...dar pentru ceva nou...ma gandesc sa intreb...sa vad daca au mai facut si altii...ca nu descoper eu apa calda...pana la urma experimentez eu...doar din principiu intreb...cand nu sunt sigur de ceva...sa vad, doar, cum dozez ingredientele, ca siropul e mai "subtire"...mai apos...dupa reteta...trebuie sa-i mai adaug niste lapte de porumb si/sau alcool...niste amino...eventual...si altele...ca siropul, probabil, va fermenta...n-ar fi problema...dar sa nu se strice de tot...fiind pentru carlig...vreau sa il pastrez in stare optima...pe termen cat mai indelungat...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
aurelian_solomon
Mesaje: 217
Membru din: Joi Iun 27, 2013 8:57
Puncte: 0
Localitate: Sighisoara

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de aurelian_solomon »

Am citit pe undeva ca, se utilizeaza nuci macinate, in mixul de boilies, cam 5g/kgmix, nu mai mult ca sunt satioase, dar era de nuci coapte, nu verzi. Acum sti cum este, singura regula valabila este, ca nu sunt reguli.

Referitor la siropul tau, ar trebuii sa torni un pic intr-o cana in care ai apa, sa vezi ce face, se dizolva in apa, iar daca se dizolva, cred ca cel mai bine poti incerca mestecand siropul cu un mix pentru saculeti solubili si sa dai asa sa vezi ce prinzi.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de bogdan5 »

Pentru ten recomand dulceata de dude cu lucerna. :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

bogdan5 scrie:Pentru ten recomand dulceata de dude cu lucerna. :wink:
Tocmai a facut sotia o doza de 3 borcanele de dulceata de dude...chiar daca o sa am discutii...merita incercat...de mai mult timp m-am tot gandit la aromele mai recente pentru cteno...lucerna...papura...trestie...inca nu le-am incercat...nici macar nu am cumparat un borcanel...dar remediez problema...cel putin...sa le pregatesc...de ajuns...recuperez eu timpul pierdut...speranta moare ultima... :) ...
P.S. Am niste boillies-uri de la Top Secret...de cativa ani...pastrate bine...cu aroma de cartofi...pe care doream sa le dip-uiesc cu aroma corespunzatoare...pe care nu am gasit-o...ceea ce nu mi se pare normal...la niciun producator...desi trebuia sa o comercializeze cel putin producatorul boillies-urilor respective...in sfarsit...am ajuns anul trecut sa "incropesc" eu un dip pe baza de suc de cartofi trecuti prin storcatorul de fructe, impreuna cu niste lapte de porumb si cu putin alcool...stau bine merci in borcanelele lor...n-am apucat, inca, sa le folosesc...insa...ma gandesc la acelasi lucru...a folosit cineva asa ceva...daca da...pentru ce specie(comun, cteno...)!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de freespirit »

Ca sa nu mai spun ca s-ar putea incerca direct cu o nuca din dulceata in carlig, ca momeala, dar, s-ar putea sa nu reziste, fiind procesata si inmuiata...
P.S. Multumesc pentru sugestii... :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de Sorin Daringa »

Nucile verzi pt dulceata contin foarte mult iod.Ma gandesc ca nu ar fi tocmai aroma prinzatoare pt crap.Da mai stii :roll: :roll:
Imagine

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de bogdan5 »

freespirit scrie: s-ar putea incerca direct cu o nuca din dulceata in carlig, ca momeala, dar, s-ar putea sa nu reziste, fiind procesata si inmuiata...
P.S. Multumesc pentru sugestii... :)
Nucile le legi in ciorap de matase, ca pe ouale de paste si nu ai treaba, rezista si la raci. :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Aroma/Dip de nuci

Mesaj de petre iulian »

la mine tocmai a facut sotia 10 borcane de dulceata de lucerna si 10 de papura :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”